Należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, że w przypadku poniesionych wydatków na organizację (...)

Należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, że w przypadku poniesionych wydatków na organizację uroczystości jubileuszowych przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego, jednakże w takiej części w jakiej stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, nabywane towary i usługi, mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego).
Zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga, czy wydatki będące przedmiotem zapytania są kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 02.10.2008 r. (data wpływu 07.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.10.2008 r. wpłynął wniosek uzupełniony pismem z dnia 01.12.2008 r. (data wpływu 04.12.2008 r.) w związku z wezwaniem z dnia 19.11.2008 r. nr IPPP3/443-26/08-2/RK, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Z okazji stulecia tramwaju elektrycznego Spółka zorganizowała uroczystości jubileuszowe.

Poniosła wydatki, które dotyczyły organizacji konferencji, uroczystej gali, uroczystego wręczenia medali zasłużonym pracownikom i emerytom, uroczystości otwartych.

Z programu uroczystości wynikało, że składała się ona z trzech części:

  1. Międzynarodowej Konferencji Naukowej (dla zaproszonych uczestników - pracowników Spółki oraz osób z zewnątrz) dotyczącej umów o świadczenie usług publicznych w zakresie drogowego transportu pasażerskiego.Podczas konferencji wygłoszono 4 referaty, odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Izbą Gospodarczą... a międzynarodową organizacją zrzeszająca przewoźników UITP, przerwa kawowa i lunch,
  2. Uroczystości dla pracowników oraz emerytów firmy, na której zaprezentowano program artystyczny, wręczano medale obecnym pracownikom i byłym (emerytowanym),
  3. Gali Jubileuszowej (dla zaproszonych uczestników - obecnych i emerytowanych pracowników Spółki oraz osób z zewnątrz), w ramach której zaprezentowano program artystyczny, wręczano pracownikom i ważnym dla spółki kontrahentom odznaczenia, medale pamiątkowe i odbył się poczęstunek,
  4. Uroczystości otwartych, na które składały się uroczysta msza, parada tramwajów ulicami W, dzień otwarty w zajezdniach, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, występy orkiestry zakładowej, konferencja prasowa (podczas której odbyła się promocja książki ?...?) oraz kursowanie zabytkowych tramwajów na trasie po mieście.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Stronie przysługuje, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo odliczenia VAT naliczonego - w części, w której były to wydatki dotyczące pracowników i byłych pracowników (emerytów) Spółki oraz w części, w której były to wydatki dotyczące uroczystości otwartych, wobec brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W przypadku możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, również poprzez wyliczenie kosztów parytetem uczestników ww. imprez zamkniętych, Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu, w przeciwnym wypadku Spółce prawo to nie przysługiwało. Należy także zwrócić uwagę na ograniczenie prawa odliczenia VAT naliczonego w stosunku do zakupu usług gastronomicznych oraz usług noclegowych. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT: obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie; nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. W praktyce stosowania przepisów podatkowych występują interpretacje urzędowe, zgodnie z którymi można odliczyć VAT naliczony przy zakupie usług cateringowych. W tych interpretacjach wskazuje się, że usługi te nie są tożsame z usługami gastronomicznymi. W związku z powyższym Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabywaniem usług cateringowych, pod warunkiem jednak, iż nabyte usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a wydatki poniesione w związku z ich nabyciem mogłyby być zaliczone przez wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów.

Wedle stanowiska Strony ? wydatki opisane w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie, w którym są udokumentowane fakturami VAT, uprawniają do odliczenia VAT naliczonego w części, w której można uznać je za koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym - tzn.:

  • w całości - odnośnie wydatków dotyczących uroczystości otwartych oraz
  • w części - odnośnie wydatków dotyczących imprez zamkniętych (Gala Jubileuszowa, Konferencja Naukowa, wręczanie medali). W zakresie imprez zamkniętych prawo odliczenia podatku naliczonego dotyczy części) w której wydatki przypadały na uczestniczących w uroczystościach pracowników i byłych pracowników Spółki.

Wskazane w stanie faktycznym wydatki dotyczące imprez zamkniętych i innych zdarzeń jubileuszu, gdzie Spółka poniosła konkretnie adresowane wydatki - w części przypadającej na zaproszonych uczestników z zewnątrz) nie uprawniają do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ, zdaniem Strony nie stanowią kosztu podatkowego ? należało je traktować jako reprezentację w rozumieniu przepisów art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i stosować art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wydatki wymienione powyżej, dotyczące imprez zamkniętych, wobec niemożności przypisania konkretnych kwot wydatków do konkretnie wskazanych osób, można podzielić na uprawniające do odliczenia podatku naliczonego (równoznaczne ze stanowiącymi koszt podatkowy) i nieuprawniające do odliczenia podatku naliczonego (równoznaczne z niestanowiącymi kosztu podatkowego), stosując parytet na podstawie liczby określonych uczestników imprezy - pracowników Spółki i osób z zewnątrz.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 19 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W art. 88 ustawy ustawodawca wskazał przypadki, których zaistnienie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Stosownie do z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

  • przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,
  • nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Dla określenia czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z wydatków udokumentowanych fakturami VAT poniesionych na organizację uroczystości jubileuszowych, tj. organizację konferencji naukowej, uroczystości dla pracowników, gali jubileuszowej oraz uroczystości otwartych, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne).

Istotne jest również, czy wydatek dany mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy oraz, że nie był wydatkiem o którym mowa w ww. art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy tj. dotyczącym usług noclegowych i gastronomicznych.

Należy wskazać, iż słusznie stwierdziła Strona, że usługi cateringowe nie są tożsame z usługami gastronomicznymi, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Zatem, należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, że w przypadku poniesionych wydatków na organizację uroczystości jubileuszowych przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego, jednakże w takiej części w jakiej stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, nabywane towary i usługi, mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego).

Zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga, czy wydatki będące przedmiotem zapytania są kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika