Roboty związane z wykonaniem wewnętrznych linii zasilających wychodzących poza obrys budynku oraz (...)

Roboty związane z wykonaniem wewnętrznych linii zasilających wychodzących poza obrys budynku oraz związane z wykonaniem przydomowych oczyszczalni ścieków należy zaklasyfikować do robót związanych z zewnętrzną infrastrukturą towarzyszącą i małą architekturą (znajdującymi się poza bryłą budynku), która powinna podlegać opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2008r. (data wpływu 19.12.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku VAT dla robót związanych z wykonaniem wewnętrznych linii zasilających od liczników do budynków oraz robót związanych z wykonaniem przydomowych oczyszczalni ścieków - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.12.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla robót związanych z wykonaniem wewnętrznych linii zasilających od liczników do budynków oraz robót związanych z wykonaniem przydomowych oczyszczalni ścieków.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione dwa następujące zdarzenia przyszłe:

  1. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych. Spółka będzie realizować budowę domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Każdy dom będzie posiadał wydzieloną ogrodzoną działkę. Liczniki - media (energia ,gaz) znajdować się będą w granicy działki. Każdy dom będzie posiadał osobną studnię głębinową. Ścieki odprowadzane będą do kanalizacji gminnej. Spółka będzie sprzedawać dzieło, czyli dom.
  2. Spółka będzie również wykonywać dla domków jednorodzinnych przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Mając na względzie powyższe Wnioskodawca formułuje następujące pytania:

  1. Czy wewnętrzne linie zasilające od liczników do budynków traktować należy jako infrastrukturę towarzyszącą, stosować stawkę 22% i osobno fakturować; czy traktować jako instalacje związane z budynkiem i do całości zastosować stawkę VAT 7%...
  2. Czy instalacje przydomowych oczyszczalni ścieków traktować jako infrastrukturę towarzyszącą i stosować stawkę VAT 22% czy jako usługę budowlaną związaną z budownictwem mieszkaniowym ze stawką 7% VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy,

  1. Wewnętrzne linie zasilające wychodzące poza obrys budynku mieszkalnego do granicy stron tzn. do liczników są integralną częścią instalacji związanych z budynkiem tak jak wewnętrzne linie zasilające w bloku wielorodzinnym. Zdaniem Spółki wewnętrzne linie zasilające (przyłącza) realizowane w ramach jednej umowy powinny być obciążone Vat-em 7%, jak roboty budowlane dla mieszkalnictwa. Nie jest to infrastruktura towarzysząca.
  2. Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są przyłączami kanalizacyjnymi i nie są infrastrukturą towarzyszącą ponieważ odnoszą się do jednego mieszkania i jednej działki. Roboty budowlane polegające na montażu przydomowych oczyszczalni ścieków powinny być opodatkowane 7% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) zwanej dalej ?ustawą o VAT?, opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak, stosownie do zapisu art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r., dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się ? w myśl ust. 12 wskazanego artykułu w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. ? do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Według zapisu ust. 12b wskazanego artykułu, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Z powyższego wynika, że o możliwości zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o VAT decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tych przepisach.

Ponadto, zgodnie z treścią obowiązującego od 1 grudnia 2008 roku § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

  • w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.

Należy również zwrócić uwagę na brzmienie art. 2 pkt 12 ustawy o VAT obowiązujące od dnia 1 stycznia 2008 r., zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Dla właściwego zdefiniowania pojęcia obiektu budownictwa mieszkaniowego, a co za tym idzie stosowania odpowiedniej stawki podatkowej, należy więc uwzględniać regulacje wynikające z wyżej przywołanego art. 2 pkt 12.

Natomiast w myśl art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) pod pojęciem obiektu budowlanego rozumie się budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem zaś jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 2 tej ustawy).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wykonuje usługi polegające na budowie domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Jednakże przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest stawka podatku VAT na roboty związane z wykonaniem wewnętrznych linii zasilających łączących liczniki naliczające energię elektryczną oraz gaz, które znajdują się poza bryłą budynku z budynkiem mieszkalnym, a także stawka podatku VAT na roboty związane z wykonaniem przydomowych oczyszczalni ścieków (również znajdujące się poza bryłą budynku). Odnosząc wskazane regulacje prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż roboty związane z wykonaniem linii zasilających oraz związane z wykonaniem przydomowych oczyszczalni ścieków (tj. przeprowadzane poza bryłą budynku począwszy od dnia 1 stycznia 2008r.) podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

Wskazać też trzeba, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą zastosowanie miała stawka w wysokości 7%.

Przy czym zgodnie z ust. 3 ww. artykułu przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1. i rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. dzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

  • jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Jak wynika z przywołanego wyżej przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT obowiązywał on do dnia 31 grudnia 2007r., zatem od dnia 1 stycznia 2008r. utracił on swoją moc obowiązującą. Ponieważ zaś żaden inny, obowiązujący po dniu 31 grudnia 2007r., przepis ustawy o podatku VAT jak też aktów wykonawczych do tej ustawy nie reguluje kwestii opodatkowania robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z infrastrukturą towarzyszącą według 7% stawki podatku VAT, stąd też należy przyjąć, że w tym zakresie zastosowanie winna mieć 22% stawka podatku stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Reasumując, mając na względzie przytoczone zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne, roboty związane z wykonaniem wewnętrznych linii zasilających wychodzących poza obrys budynku oraz związane z wykonaniem przydomowych oczyszczalni ścieków należy zaklasyfikować do robót związanych z zewnętrzną infrastrukturą towarzyszącą i małą architekturą (znajdującymi się poza bryłą budynku), która powinna podlegać opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika