w związku z posiadaniem przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznej, zaliczającej owoce granatowca (...)

w związku z posiadaniem przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznej, zaliczającej owoce granatowca do grupowania statystycznego PKWiU 01.13.23-00.90, wymienionego w wykazie towarów i usług, stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 roku, dostawa w/w towarów podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 03.12.2008r. (data wpływu 22.12.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawidłowości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% z tytułu dostawy owoców granatowca - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22.12.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% z tytułu dostawy owoców granatowca.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Problem stanowi znaczenie przedrostka ?ex?. Podczas dwóch rozmów z infolinią Ministerstwa Finansów Wnioskodawca dostał dwie różne odpowiedzi od konsultantów. Jedna mówiła, że gdy przed numerem PKWiU stoi przedrostek ?ex? wówczas towar, który jest w tym PKWiU określony jest jako wyłączony ze stosowania danej ulgi. Na przykład: w załączniku nr 1 (LISTA TOWARÓW I USŁUG, DLA KTORYCH OBNIŻA SIĘ STAWKĘ PODATKU DO WYSOKOSCI 7%) jest przepis ?owoce południowe, pozostałe (PKWiU ex 01.13.23-00.90)?. Według powyższej interpretacji owoce zawierające się w PKWiU 01.13.23-00.90 nie mogą być sprzedawane w kraju ze stawką podatku 7% lecz przy sprzedaży krajowej należy stosować stawkę podatku 22%.

Druga interpretacja mówiła, że właśnie z powodu na przedrostek ?ex? stawka podatku 7% jest właściwa dla sprzedaży krajowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT stosować dla dostawy owoców granatowca, dla którego przyjmuje się PKWiU 01.13.23-00.90...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Właśnie z powodu przedrostka ?ex? stawka podatku VAT 7% jest właściwa dla sprzedaży krajowej owoców granatowca, dla którego właściwe jest PKWiU 01.13.23-00.90

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ?ustawą o VAT?, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów ? zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ? rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Stosownie do zapisu § 6 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W załączniku tym pod poz. 1 wymieniono towary będące przedmiotem dostawy, które korzystają z preferencyjnej stawki 7% podatku VAT. Są to:

  1. daktyle, figi, banany, orzechy kokosowe, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, ananasy, owoce awokado, smaczeliny, mango, guawy (PKWiU 01.13.21),
  2. owoce cytrusowe (PKWiU 01.13.22),
  3. papaje (PKWiU 01.13.23-00.50)
  4. owoce kiwi (PKWiU 01.13.23-00.60)
  5. owoce południowe pozostałe (PKWiU ex 01.13.23-00.90)

Zamieszczenie przedrostka ?ex? przed symbolem PKWiU oznacza, że wskazana pozycja dotyczy tylko danego wyrobu czy usługi z danego grupowania.

Towary jak i usługi (z wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej stosownie do art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT. Zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź), który dokona ich klasyfikacji wydając opinię interpretacyjną. Z powyższego wynika, że organ podatkowy nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonuje dostawy na terytorium kraju owoców granatowca. Dostawa tych towarów mieści się, zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy, w grupowaniu statystycznym Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 01.13.23-00.90. Zatem biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. organ podatkowy stwierdza, że dostawa przez Wnioskodawcę owoców granatowca korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% pod warunkiem, że towary te zostały zakwalifikowane według klasyfikacji statystycznej do PKWiU ex 01.13.23-00.90 ?owoce południowe pozostałe?.

Podkreślić należy, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest Podatnik. W związku z powyższym tut. Organ podatkowy w wydanej interpretacji odniósł się do klasyfikacji podanych przez Wnioskodawcę we wniosku.

Reasumując, w związku z posiadaniem przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznej, zaliczającej owoce granatowca do grupowania statystycznego PKWiU 01.13.23-00.90, wymienionego w wykazie towarów i usług, stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 roku, dostawa w/w towarów podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika