Sprzedaż prawa do korzystania z miejsca postojowego znajdującego się w garażu budynku mieszkalnego (...)

Sprzedaż prawa do korzystania z miejsca postojowego znajdującego się w garażu budynku mieszkalnego (udziału w wielostanowiskowym lokalu garażowym) podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku, bez względu na sposób sprzedaży tego miejsca postojowego i przynależność do lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 04.05.2009r. (data wpływu 11.05.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży miejsc postojowych w garażu podziemnym

  • w części dotyczącej sprzedaży udziału w wielostanowiskowym garażu, który jest przedmiotem odrębnej własności i może stanowić samodzielny przedmiot obrotu ? jest prawidłowe,

  • w części dotyczącej sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w wielostanowiskowym lokalu garażowym, który nie jest przedmiotem odrębnej własności ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.05.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży miejsc postojowych w garażu podziemnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

I.

Spółdzielnia Mieszkaniowa przystąpiła do realizacji inwestycji w 2008r. składającej się z zespołu trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i garażem podziemnym oraz stacją transformatorową, niezbędnymi sieciami, przyłączami oraz zielenią, drogami wewnętrznymi i zagospodarowaniem terenu na nieruchomości znajdującej się w W przy ul. Zj.

Spółdzielnia dokonuje sprzedaży lokali mieszkalnych podpisując umowy z członkami Spółdzielni o budowę lokalu mieszkalnego. Członek Spółdzielni zobowiązuje się wobec Spółdzielni do pokrywania kosztów inwestycji. Spółdzielnia wystawiając faktury na nabywcę lokalu mieszkalnego stosuje 7% stawkę VAT. Jednocześnie Spółdzielnia dokonuje sprzedaży miejsc postojowych położonych w lokalu użytkowym - garażu wielostanowiskowym podziemnym zlokalizowanym pod budynkami mieszkalnymi. Spółdzielnia wystawiając fakturę na nabywcę miejsca postojowego stosuje 22% stawkę VAT.

Nabywcy miejsc postojowych kwestionują wysokość stawki VAT stosowanej przez Spółdzielnię. Spółdzielnia informuje, iż nabywcy lokali mieszkalnych nie mają obowiązku zakupu miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym, podpisywane są dwie odrębne umowy.

Dodatkowo Wnioskodawca wyjaśnia, że w tej sytuacji mamy do czynienia z dwiema transakcjami - jedna dotyczy umowy o budowę lokalu mieszkalnego, druga umowy o budowę miejsca postojowego znajdującego się w części podziemnej budynku. Strony niniejszej umowy zobowiązują się do zawarcia umowy o ustanowienie i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni odrębnej własności lokalu. Zawarcie umowy nastąpi po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie inwestycji, pod warunkiem dokonania przez członka Spółdzielni wpłaty pełnego wkładu budowlanego, wynikającego z ostatecznego rozliczenia kosztów inwestycji. Jednocześnie po ustanowieniu przez Spółdzielnię odrębnej własności lokalu użytkowego ? garażu, zostanie zawarta umowa przeniesienia na rzecz członka odpowiedniego udziału we współwłasności lokalu użytkowego - garażu wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomościach wspólnych.

Miejsce postojowe jest przedmiotem odrębnej własności i może ono być samodzielnym przedmiotem obrotu. Cena sprzedaży jest ustalona oddzielnie na lokal mieszkalny i miejsce postojowe, z tym, że nie istnieje obowiązek jego zakupu.

Inwestycja jest na etapie realizacji, Księga wieczysta nie zawiera żadnych wpisów.

Reasumując: po wybudowaniu budynku Spółdzielnia zobowiązana jest do zawarcia w formie aktu notarialnego umowy o ustanowienie i przeniesienie na rzecz nabywcy odrębnej własności lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego.

II.

Spółdzielnia realizuje inwestycję mieszkaniową polegającą na budowie wielo-kondygnacyjnego, wielorodzinnego budynku mieszkalnego z garażem podziemnym. Dokonując sprzedaży lokali Spółdzielnia zawiera z nabywcą jedną umowę, w której zobowiązuje się do wybudowania w budynku mieszkalnym lokalu mieszkalnego oraz wyodrębnienia i ustanowienia na rzecz nabywcy odrębnej własności tego lokalu wraz z odpowiednim udziałem w częściach wspólnych tego budynku oraz udziałem w podziemnym lokalu garażowym uprawniającym do korzystania z miejsca postojowego. Prawo do tego miejsca postojowego może być zbyte wyłącznie wraz z lokalem, a jego zakup jest obowiązkowy.

Spółdzielnia do ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego stosuje stawkę 7% VAT, natomiast do ceny sprzedaży udziału w lokalu garażowym stawkę 22% VAT.

Nabywcy kwestionują wysokość stawki VAT stosowanej przez Spółdzielnię do miejsc postojowych uznając, że jeśli to miejsce jest sprzedawane łącznie z lokalem mieszkalnym i nie może stanowić samodzielnego przedmiotu obrotu, stawka VAT powinna wynosić 7%.

Dodatkowo Wnioskodawca wyjaśnia, że strony zobowiązują się do zawarcia w formie aktu notarialnego umowy o ustanowienie na rzecz nabywcy odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz udziału w podziemnym lokalu garażowym wraz z odpowiednim udziałem w częściach wspólnych tego budynku i odpowiednim udziałem w prawie użytkowania wieczystego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż udziału w wielostanowiskowym garażu, który jest przedmiotem odrębnej własności i może stanowić samodzielny przedmiot obrotu (sprzedaży), powinien być opodatkowany stawką 22 % VAT.

    ..

  2. Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w wielostanowiskowym lokalu garażowym, który nie jest przedmiotem odrębnej własności i może być zbyty wyłącznie wraz z lokalem mieszkalnym, powinna być opodatkowana 7% stawką VAT...

Stanowisko Spółdzielni do pytania nr I

Spółdzielnia stosuje przy sprzedaży miejsc postojowych w wielostanowiskowym garażu stawkę VAT 22%.

Stanowisko Spółdzielni do pytania nr II

Spółdzielnia w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w wielostanowiskowym lokalu garażowym, który nie jest przedmiotem odrębnej własności i może być zbyty wyłącznie wraz z lokalem mieszkalnym, powinna stosować stawkę VAT 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się, w części dotyczącej stanu faktycznego i pytania nr I - za prawidłowe, natomiast w części dotyczącej stanu faktycznego i pytania nr II ? za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (?).

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się, w oparciu o art. 41 ust. 12a ustawy, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b, nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Z powyższego wynika, że o możliwości zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 i 12a ustawy decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tych przepisach.

Ponadto, zgodnie z treścią § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
    - w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 ustawy, objęte są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

A zatem, jak wynika z powyższych przepisów, do sprzedaży lokali mieszkalnych zastosowanie ma obniżona do 7% stawka podatku VAT, natomiast do lokali użytkowych stosuje się podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego oraz lokalu użytkowego. W związku z tym należy posłużyć się definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), która stanowi, iż samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wyodrębniona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczanych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspakajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, zgodnie z art. 2 ust. 4 ww. ustawy, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi.

Treść powyższych przepisów wskazuje na wyraźne rozróżnienie pomiędzy pomieszczeniami pomocniczymi a pomieszczeniami przynależnymi. Pomieszczenie pomocnicze służy bezpośredniemu zaspakajaniu mieszkaniowych potrzeb ludzi, podczas gdy pomieszczenie przynależne, które stanowi część składową lokalu mieszkalnego, jest przeznaczone do realizacji potrzeb innych niż mieszkaniowe osób korzystających z samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Termin ?lokal użytkowy? został zdefiniowany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 ze zm.), gdzie w § 3 pkt 14 wskazano, że lokalem użytkowym jest jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, niebędących mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne należy stwierdzić, że garażu czy wielostanowiskowego parkingu w części podziemnej budynku nie można uznać za lokal mieszkalny ani pomieszczenie pomocnicze, służące zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych. W związku z tym stanowią lokal użytkowy, który według ww. rozporządzenia służy funkcjom innym niż mieszkaniowe. Należy przy tym zauważyć, że pojedyncze miejsce parkingowe nie może stanowić samo w sobie pomieszczenia przynależnego. Pomieszczeniem tym jest wielostanowiskowa hala garażowa, jako całe pomieszczenie podziemne, w którym znajdują się poszczególne miejsca postojowe. Jedno miejsce parkingowe jest więc ułamkową częścią pomieszczenia przynależnego.

Treść przepisów art. 41 ust. 12 ustawy o VAT oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów wyraźnie wskazuje, iż intencją ustawodawcy nie było objęcie obniżoną stawką lokali użytkowych sprzedawanych razem z lokalem mieszkalnym.

A zatem, garaże czy też jego ułamkowe części ? wydzielone miejsca postojowe nie stanowią lokalu mieszkalnego (części mieszkaniowej budynku mieszkalnego) ani pomieszczenia służącego bezpośredniemu zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych. Miejsca postojowe mogą przynależeć do lokalu, ale nie zmienia to ich funkcji użytkowych. Oznacza to, że garaże, miejsca postojowe, nie mieszczą się w zakresie preferencji wynikającej z przepisów ustawy bądź rozporządzenia, a zatem dotyczące ich czynności są opodatkowane zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług stawką w wysokości 22%.

Należy również wskazać, że garaż czy też wyodrębnione miejsce postojowe, z którego prawo do korzystania posiada nabywca lokalu mieszkalnego, nie jest niezbędny w korzystaniu z lokalu mieszkalnego, a jego brak nie dyskwalifikuje lokalu mieszkalnego jako pomieszczenia służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa.

Mając na uwadze okoliczności przedstawione we wniosku oraz przedstawione wyżej regulacje prawne stwierdzić należy, że dostawa lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką w wysokości 7%.

Pomieszczenia gospodarcze, które mogą przynależeć do lokalu mieszkalnego, nie powinny być traktowane jako lokal użytkowy, gdyż stanowią pomieszczenie pomocnicze lokalu mieszkalnego służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, dla przechowywania materiałów, opału lub produktów żywnościowych użytkowników lokalu. Zatem, można zasadnie przyjąć, że zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Z kolei garaż znajdujący się w budynku nie stanowi lokalu mieszkalnego ani pomieszczenia służącego bezpośredniemu zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych. Może on przynależeć do lokalu, ale nie zmienia to jego funkcji użytkowych. Wobec powyższego czynności dotyczące sprzedaży udziału w wielostanowiskowym lokalu garażowym uprawniającym do korzystania z miejsca postojowego, podlega wyłączeniu z opodatkowania stawką 7% i w efekcie podlegać będzie opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług stawką w wysokości 22%.

Reasumując, dostawa lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym pomieszczeniem gospodarczym podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%. Sprzedaż prawa do korzystania z miejsca postojowego znajdującego się w garażu budynku mieszkalnego (udziału w wielostanowiskowym lokalu garażowym) podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku, bez względu na sposób sprzedaży tego miejsca postojowego i przynależność do lokalu mieszkalnego, gdyż na gruncie ustawy o VAT traktowane są one jako lokale użytkowe (nie stanowią lokalu mieszkalnego ani pomieszczenia pomocniczego służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych).

Należy zauważyć, że jedna dostawa towarów, co do zasady, podlega jednej stawce podatku od towarów i usług, jednakże możliwe jest oddzielne opodatkowanie określonych składników tej dostawy, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka konieczność. Bez znaczenia jest zatem fakt, że miejsca postojowe (wyłączne prawo do korzystania z nich) stanowią zgodnie z umową sprzedaży jeden przedmiot sprzedaży wraz z lokalem mieszkalnym.

Obniżone stawki mają bowiem charakter wyjątkowy i winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Wyłączenie sprzedaży lokali użytkowych spod działania przepisu art. 41 ust. 12a ustawy o VAT wskazuje, że intencją ustawodawcy było objęcie preferencyjną stawką wyłącznie tych obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, które spełniają funkcje mieszkaniowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika