brak prawa do odliczania podatku w trakcie realizacji projektu objętego dofinansowaniem

brak prawa do odliczania podatku w trakcie realizacji projektu objętego dofinansowaniem

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko SPZOZ, przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2009r. (data wpływu 14.05.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14.05.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej jest podatnikiem podatku od towarów i usług, świadczącym głównie usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.1, które są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W roku 2008 Zakład pozyskał środki finansowe PFRON, stanowiące dofinansowanie projektu w ramach programu pn.: ?Program wyrównywania różnic między regionami?, na podstawie umowy z dnia 06.08.2008r. zawartej z Województwem poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

W ramach projektu dokonano zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla potrzeb poradni rehabilitacyjnej i oddziału rehabilitacyjnego SPZOZ. Wśród zakupionego sprzętu medycznego znalazły się aparaty do elektroterapii, terapii ultradźwiękowej, terapii polem magnetycznym, urządzenia do masażu, ćwiczeń, hydroterapii.

Szpital poniósł wydatki na realizację projektu, który jest wykorzystywany do świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług. Szpital nie dokonał odliczenia kwoty podatku naliczonego od faktur VAT finansowanych ze środków PFRON, przeznaczonych na realizację programu pn. ?Program wyrównywania różnic między regionami?, z uwagi na fakt, że zakup był związany ze sprzedażą zwolnioną z podatku.

W związku z tym, ze Zakład nie odzyskał zapłaconego przy zakupach podatku VAT, rozliczył się z realizacji projektu fakturami w kwotach brutto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, ma możliwość odzyskania poniesionego kosztu podatku VAT w zrealizowanym projekcie pn. ?Program wyrównywania różnic między regionami?...

Zdaniem SPZOZ nie można odzyskać w całości lub w części kwoty naliczonego podatku od towarów i usług, wynikającego z faktur VAT finansowanych ze środków PFRON stanowiących dofinansowanie programu pn. ?Program wyrównywania różnic miedzy regionami?, z uwagi na fakt, iż zakup był związany ze sprzedażą zwolnioną od podatku.

Natomiast zgodnie z zapisami art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika