W zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych (...)

W zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z działalnością opodatkowaną oraz nieodpłatnego przekazania towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2012 poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.04.2012 r. (data wpływu 23.04.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z działalnością opodatkowaną oraz nieodpłatnego przekazania towarów i usług - jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 23.04.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z działalnością opodatkowaną oraz nieodpłatnego przekazania towarów i usług.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny


Sp. z o.o. (dalej; ?Wnioskodawca? lub ?Spółka?) prowadzi działalność gospodarczą wykonując czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług (dalej: ?podatek VAT?) na podstawie ustawy z 11 marca 2004 roku (t.j. Dz.U. z 2011 roku nr 177 poz. 1054 ze zm. dalej: Ustawa VAT). W ramach tej działalności Spółka ponosi wydatki związane z organizacją różnego rodzaju spotkań z kontrahentami bądź wewnętrznych spotkań pracowniczych. W szczególności Spółka nabywa towary i usługi celem przekazania ich bądź zużycia podczas tych spotkań. Jednocześnie Spółka nie prowadzi ewidencji osób otrzymujących bądź zużywających towary lub korzystających z usług nabywanych do organizacji spotkań. Z punktu widzenia klasyfikacji różnych zdarzeń objętych zakresem niniejszego wniosku, można wydzielić 3 różne sytuacje, które Spółka opisuje poniżej.


Sytuacja 1 Zużycie artykułów biurowych oraz środków czystości przez pracowników Spółki w trakcie wykonywania czynności służbowych;


Sytuacja 2 Nabycie usług cateringowych w celu organizacji poczęstunku dla kontrahentów Spółki w trakcie spotkań w siedzibie Wnioskodawcy, przy czym z usług tego typu korzystać mogą również przy okazji pracownicy Spółki biorący udział w spotkaniu z kontrahentem;


Sytuacja 3 Nabycie usług gastronomicznych w trakcie spotkań z kontrahentami Spółki odbywanych poza siedzibą Wnioskodawcy, przy czym z usług tego typu korzystać mogą również przy okazji pracownicy Spółki biorący udział w spotkaniu z kontrahentem.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


1a Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT wynikającego z nabycia towarów (artykułów biurowych, środków czystości) przeznaczonych do zużycia w Sytuacji 1 ?


1b Czy zużycie towarów (artykułów biurowych, środków czystości) w Sytuacji 1 będzie oznaczało konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku należnym VAT, w szczególności z tytułu wykonania czynności zrównanych (na podstawie art. 7 Ustawy VAT) z odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług?


2a Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT wynikającego z nabycia usług cateringowych przeznaczonych do wykonania w Sytuacji 2?


2b Czy wykonanie usług cateringowych w Sytuacji 2 będzie oznaczało konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku należnym VAT, w szczególności z tytułu wykonania czynności zrównanych (na podstawie art. 8 Ustawy VAT) z odpłatną dostawą towarów łub odpłatnym świadczeniem usług?


3a Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT wynikającego z nabycia usług gastronomicznych przeznaczonych do wykonania w Sytuacji 3?


3b Czy wykonanie usług gastronomicznych w Sytuacji 3 będzie oznaczało konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku należnym VAT, w szczególności z tytułu wykonania czynności zrównanych (na podstawie art. 8 Ustawy VAT) z odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Sytuacja 1.


  1. Stanowisko dotyczące pytania la (podatek naliczony VAT). W Sytuacji 1 dochodzi do zużycia artykułów biurowych oraz środków czystości przez pracowników Spółki w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych. W zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, w opinii Spółki dokonuje ona przedmiotowych nabyć towarów w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną, a zatem przysługuje jej prawo wyrażone w art. 86 ust. 1 Ustawy VAT do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT wynikającego z zakupu tych towarów.
  2. Stanowisko dotyczące pytania 1b (podatek należny VAT). W przekazaniu pracownikom artykułów biurowych, środków higienicznych itp., z których korzystają oni w trakcie godzin pracy i w związku z jej świadczeniem nie należy doszukiwać się żadnego elementu korzyści osobistej pracowników. Takie wydatki stanowią standardowe wydatki związane prowadzeniem biura i nie mają charakteru nieodpłatnego przekazania ani zużycia. Konsekwentnie, udostępnienie tego typu materiałów nie podlega opodatkowaniu VAT. Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca uważa, że z tytułu czynności opisanych w Sytuacji 1 (wydanie i zużycie artykułów biurowych, środków higienicznych itp.) nie powstaje obowiązek w podatku należnym VAT i Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej.

Sytuacja 2.


  1. Stanowisko dotyczące pytania 2a (podatek naliczony VAT) W Sytuacji 2 Wnioskodawca nabywa usługi cateringowe w celu organizacji poczęstunku dla kontrahentów Spółki w trakcie spotkań odbywanych w siedzibie Wnioskodawcy, przy czym z usług tego typu korzystać mogą również pracownicy Spółki biorący udział w takim spotkaniu z kontrahentem. Spotkania z kontrahentami mają bezpośredni związek z działalnością gospodarczą Spółki, w ramach której Spółka wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT, A zatem koszty tych spotkań ? w tym nabywane usługi cateringowe także mają związek z omawianymi czynnościami. Z tego powodu Spółka uważa, iż przysługuje jej prawo wyrażone w art. 86 ust. 1 Ustawy VAT do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT wynikającego z zakupu tych usług.
  2. Stanowisko dotyczące pytania 2b (podatek należny VAT) Skoro usługi cateringowe będą nabywane w związku działalnością gospodarczą Spółki (spotkania biznesowe), to należy uznać, że nieodpłatne świadczenie tych usług przez Spółkę nie będzie podlegało VAT. Nie znajdzie zatem zastosowania art. 8 ust 2 pkt 2 Ustawy VAT (dotyczący nieodpłatnego przekazania usług) ponieważ zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podlega nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. W konsekwencji, Spółka nie powinna opodatkowywać nieodpłatnego świadczenia tych usług ani nie powinna wystawiać faktur wewnętrznych z tego tytułu. Powyższej kwalifikacji nie zmienia także fakt, iż w tego typu spotkaniach biorą udział pracownicy Spółki. W szczególności, zdaniem Spółki nie sposób doszukać się w opisanej sytuacji korzyści osobistej pracownika będącego w trakcie tego typu spotkania z reprezentantem Wnioskodawcy i dążącego do osiągnięcia celów zgodnych ze strategią Spółki (np. pozyskanie klienta, wynegocjowanie dobrych warunków kontraktu itp.). Uczestnictwo przedstawiciela Spółki w tego typu spotkaniach jest niezależne od jej osobistych potrzeb i stanowi wypełnienie obowiązku służbowego takiej osoby. Wnioskodawca uważa zatem, że z tytułu czynności opisanych w Sytuacji 2 (przekazanie usług cateringowych na spotkaniach z kontrahentami, w których uczestniczą także pracownicy Spółki) nie powstaje obowiązek w podatku należnym VAT i Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej.

Sytuacja 3.


  1. Stanowisko dotyczące pytania 3a (podatek naliczony VAT) W Sytuacji 3 Wnioskodawca nabywa usługi gastronomiczne w trakcie spotkań z kontrahentami Spółki odbywanych poza siedzibą Wnioskodawcy, przy czym z usług tego typu korzystać mogą również pracownicy Spółki biorący udział w takim spotkaniu. W opinii Spółki, pomimo iż generalnie dokonuje ona przedmiotowych nabyć usług w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną, to jednak nie będzie jej przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o podatek naliczony z tytułu nabycia usług gastronomicznych, na co wprost wskazuje art. 88 ust. 4 Ustawy VAT.
  2. Stanowisko dotyczące pytania 3b (podatek należny VAT) Zdaniem Wnioskodawcy nabycie usług gastronomicznych w ramach spotkań z kontrahentami nie będzie rodziło powstania obowiązku podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia tych usług. Spotkania takie mają bowiem zawsze związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą Spółki, a ich celem nie jest korzyść osobista uczestniczących w spotkaniach pracowników. Wyłącza to zdaniem Spółki możliwość zastosowania art. 8 ust. 2 pkt 2 Ustawy VAT Po pierwsze, spotkania z kontrahentami wykluczają możliwość zakwalifikowania usług gastronomicznych za świadczone dla ?celów innych niż działalność gospodarcza podatnika?, czego wymaga ww.

    przepis. Po drugie, nie sposób doszukać się w opisanej sytuacji korzyści osobistej pracownika będącego w trakcie tego typu spotkania reprezentantem Wnioskodawcy i dążącego do osiągnięcia celów zgodnych ze strategią Spółki (np. pozyskanie klienta, wynegocjowanie dobrych warunków kontraktu itp.). Uczestnictwo przedstawiciela Spółki w tego typu spotkaniach jest niezależne od jego osobistych potrzeb i stanowi wypełnienie obowiązku służbowego takiej osoby.

Z powyższych względów, zdaniem Spółki, nieodpłatne świadczenie usług gastronomicznych na spotkaniach z kontrahentami w których uczestniczą także pracownicy Spółki (Sytuacja 3) nie rodzi obowiązku wykazania podatku należnego VAT i Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wysławienia faktur wewnętrznych z tego tytułu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).


Według art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów


Z kolei w art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
    - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;


Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę.

Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami. Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z okoliczności przedstawionych w niniejszym wniosku wynika, że Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W ramach działalności Spółka ponosi wydatki związane z organizacją różnego rodzaju spotkań z kontrahentami bądź wewnętrznych spotkań pracowniczych. W szczególności nabywa towary i usługi celem przekazania ich bądź zużycia podczas tych spotkań, nie prowadząc jednocześnie ewidencji osób otrzymujących bądź zużywających towary lub korzystających z usług nabywanych do organizacji spotkań.

W związku z powyższym Wnioskodawca opisuje 3 różne sytuacje, gdzie sytuacja 1 dotyczy zużycia artykułów biurowych oraz środków czystości przez pracowników Wnioskodawcy w trakcie wykonywania czynności służbowych i w związku z tym czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów przeznaczonych do zużycia oraz czy będzie oznaczało to konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku należnym, w szczególności z tytułu wykonania czynności zrównanych, na podstawie art. 7 ustawy z odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż przesłanką opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest, aby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy w związku z nabyciem bądź wytworzeniem towarów będących przedmiotem przekazania podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia.


A zatem aby uznać za opodatkowaną dostawę towarów w postaci przekazania nieodpłatnego przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione dwa warunki łącznie:

  1. dostawa ta musi stanowić przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zwrócić przy tym należy uwagę, że przepisy nie definiują pojęcia ?potrzeb osobistych?. Za słownikiem języka polskiego uznać należy, że potrzebami ?osobistymi? są takie potrzeby, które ?dotyczą danej osoby? i które są jej potrzebami ?prywatnymi?, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika czy pełnioną funkcją.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę opis sprawy tut. Organ stoi na stanowisku, iż przekazanie na rzecz pracowników artykułów biurowych czy środków czystości nie będzie nosiło znamion przekazania towarów na swoje cele osobiste lub cele osobiste pracowników, gdyż czynności te, jako związane z działalnością gospodarczą podatnika, nie służą celom osobistym pracowników, lecz prawidłowemu, zgodnemu z przepisami prawa funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Zatem nie znajdzie w tej sytuacji zastosowania przepis art. 7 ust. 2 ustawy.

Tym samym, Wnioskodawca może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od ww. wydatków poniesionych na rzecz pracowników bowiem poniesione wydatki mają związek z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi.


Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.


Sytuacja 2 dotyczy nabycie usług cateringowych w celu organizacji poczęstunku dla kontrahentów w trakcie spotkań w siedzibie Wnioskodawcy, przy czym z usług tego typu korzystać mogą również przy okazji pracownicy, biorący udział w spotkaniu z kontrahentem.

Wątpliwość Wnioskodawcy wiąże się z prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia usług cateringowych oraz czy wykonanie tych usług cateringowych będzie oznaczało konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku należnym, w szczególności z tytułu wykonania czynności z art. 8 Ustawy VAT, odpowiadającej odpłatnemu świadczeniu usług.

Stosownie do cyt. wyżej art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wobec powyższego, przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jak wynika z powyższego, istotna jest sama intencja nabycia ? jeśli dana usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej.

Jak wskazuje Wnioskodawca, nabywa usługi cateringowe w celu organizacji poczęstunku dla kontrahentów w trakcie spotkań oraz mogą z nich korzystać również pracownicy Wnioskodawcy biorący udział w spotkaniu z kontrahentem.

Biorąc pod uwagę opis sprawy stwierdzić należy, iż nabywane przez Wnioskodawcę usługi cateringowe, które przeznaczone są do zużycia dla kontrahentów oraz dla pracowników, mają związek pośredni z wykonywaniem czynności opodatkowanych, bowiem nabywane przez Wnioskodawcę usługi służą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Reasumując, Wnioskodawca może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem usług cateringowych przeznaczonych na potrzeby spotkań z kontrahentami jak również dla pracowników biorących udział w takim spotkaniu, ze względu na fakt, iż poniesione wydatki służą Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.


W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie nabywanych usług cateringowych w charakterze poczęstunku dla kontrahentów podczas spotkań biznesowych stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przekazanie to ma związek z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.


W sytuacji 3 Wnioskodawca wskazuje, iż nabywa usługi gastronomicznych w trakcie spotkań z kontrahentami, które odbywają się poza siedzibą Wnioskodawcy, przy czym z usług tego typu korzystać mogą również przy okazji pracownicy biorący udział w spotkaniu z kontrahentem. W związku z tym, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z nabycia tych usług gastronomicznych oraz czy wykonanie usług gastronomicznych będzie oznaczało konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku należnym, w szczególności z tytułu wykonania czynności zrównanych z odpłatnym świadczeniem usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Treść art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W konsekwencji powyższego, jak słusznie zauważył Wnioskodawca nabycie usługi gastronomicznej w trakcie spotkań z kontrahentami, które odbywają się poza siedzibą Wnioskodawcy, nie daje mu prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z nabycia tej usługi. Jednocześnie, należy wskazać, że nabycie usługi gastronomicznej w trakcie w sposób pośredni związana jest z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. W trakcie tego typu spotkań celem nadrzędnym jest osiągnięcie celów zgodnych ze strategią Wnioskodawcy.

Z uwagi na powyższe w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nieodpłatne świadczenie tych usług związane jest z prowadzoną działalnością gospodarczą i ich celem nie jest żadna korzyść osobista uczestniczących w tych spotkaniach pracowników.

Podsumowując, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca i w tym przypadku nie będzie zobowiązany do rozpoznania podatku VAT należnego w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług na rzecz kontrahentów i pracowników, gdyż niewątpliwie dotyczy zużycia na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika