brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem

brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13.01.2010r. (data wpływu 18.01.2010r.) uzupełnionym pismem z dnia 18.02.2010r. (data wpływu 24.02.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. ?Modernizacja KSI wraz z CW PK VIS w tym aplikacji KSI WWW VIS oraz symulatora KSI VIS w zakresie dostosowania do najnowszej dostępnej wersji VIS ICD oraz wdrożenia funkcjonalności VIS Mail? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18.01.2010r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. ?Modernizacja KSI wraz z CW PK VIS w tym aplikacji KSI WWW VIS oraz symulatora KSI VIS w zakresie dostosowania do najnowszej dostępnej wersji VIS ICD oraz wdrożenia funkcjonalności VIS Mail?.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony o pełnomocnictwo z którego wynika prawo Pana X do występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego przy piśmie z dnia 18.02.2010r. (data wpływu 24.02.2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-54/10-2/KG z dnia 02.02.2010r. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca realizuje projekt nr FGZ-08-3423 pn. ?Modernizacja KSI wraz z CW PK VIS w tym aplikacji KSI WWW VIS oraz symulatora KSI VIS w zakresie dostosowania do najnowszej dostępnej wersji VIS ICD oraz wdrożenia funkcjonalności VIS Mail?, wdrażanego w ramach Funduszu Granic Zewnętrznych (środki Unii Europejskiej), mający na celu przygotowanie infrastruktury umożliwiającej wdrożenie w Polsce systemu VIS-Mail ? systemu komputerowego umożliwiającego wymianę informacji dotyczących współpracy konsularnej pomiędzy misjami dyplomatycznymi oraz urzędami konsularnymi państw Strefy Schengen.

Zakupy towarów i usług, dokonywane przez Wnioskodawcę w ramach realizacji Projektu dotyczą zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa.

Organy władzy publicznej oraz obsługujące je urzędy, w zakresie w jakim nie są podatnikami podatku VAT nie mogą skorzystać z prawa do odliczeń podatku VAT, mogą uznać podatek VAT za wydatek kwalifikowany, tzn. sfinansować go ze środków Funduszu Granic Zewnętrznych.

Ponadto Wnioskodawca oświadcza, iż nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Wzór i treść powyższego oświadczenia jest uzgodniony z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie.

W dniu 23 grudnia 2009r. pismem znak 'X' Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej zwróciło się z prośbą o uzyskanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w sprawie braku możliwości odzyskania podatku VAT, uznanego w realizowanym przez Wnioskodawcę projekcie finansowanym z Funduszu Granic Zewnętrznych. W przeciwnym razie kwota podatku VAT zostanie uznana za wydatek niekwalifikowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. ?Modernizacja KSI wraz z CW PK VIS w tym aplikacji KSI WWW VIS oraz symulatora KSI VIS w zakresie dostosowania do najnowszej dostępnej wersji VIS ICD oraz wdrożenia funkcjonalności VIS Mail?...

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, za podatników VAT nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z tym zapisem, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku VAT, uznanego w realizowanym projekcie finansowanym z Funduszu Granic Zewnętrznych za koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ?ustawą o VAT?, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca realizuje projekt finansowany z Funduszu Schengen (środki Unii Europejskiej), mający na celu przygotowanie infrastruktury umożliwiającej wdrożenie w Polsce systemu VIS-Mail ? systemu komputerowego umożliwiającego wymianę informacji dotyczących współpracy konsularnej pomiędzy misjami dyplomatycznymi oraz urzędami konsularnymi państw Strefy Schengen. W ramach realizowania tego projektu Zainteresowany dokonuje zakupów towarów i usług, które dokumentuje fakturami VAT. Ponadto Wnioskodawca oświadcza, iż nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy ma możliwość odzyskania podatku VAT z faktur dokumentujących zakup towarów i usług służących realizacji projektu finansowanego z Funduszu Schengen.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur dokumentujących zakup towarów i usług służących realizacji projektu finansowanego z Funduszu Schengen mającego na celu przygotowanie infrastruktury umożliwiającej wdrożenie w Polsce systemu VIS-Mail ? systemu komputerowego umożliwiającego wymianę informacji dotyczących współpracy konsularnej pomiędzy misjami dyplomatycznymi oraz urzędami konsularnymi państw Strefy Schengen. Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunek ten nie został spełniony, gdyż Wnioskodawca, realizując przedmiotowy projekt wykonał zadanie nałożone na niego na podstawie odrębnych przepisów prawa. Wnioskodawca w tym konkretnym przypadku nie działał jako podatnik podatku VAT, a towary i usługi nabywane w ramach realizacji przedmiotowego projektu nie są związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zatem, Zainteresowany nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych z tytułu realizacji przedmiotowego projektu.

Ponadto należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Zatem należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika