W zakresie zwolnienia od podatku dla sprzedaży udziałów

W zakresie zwolnienia od podatku dla sprzedaży udziałów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2012 r. (data wpływu 29.06.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla sprzedaży udziałów - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 08.12.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla sprzedaży udziałów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


  1. Spółka P sp. z o.o. SKA (?Wnioskodawca?) ma siedzibę oraz miejsce zarządu w Polsce, oraz jest zarejestrowana jako podatniku podatku VAT.
  2. Wnioskodawca posiada 20 % udziałów w spółce z o.o. X (Spółka X?). Spółka X jest spółką prowadzącą inwestycje w postaci elektrowni wiatrowych. Każda z inwestycji realizowana jest przez spółkę celową, w której Spółka X posiada 100 % udziałów. Spółka X pozyskuje finansowanie z wkładów pieniężnych wspólników - spółki z o.o. Y (?Spółka Y) posiadającej 80% udziałów oraz Wnioskodawcy. Główne środki pozyskiwane będą od Spółki Y, która obejmować będzie nowo tworzone udziały Spółki X. Spółka Y ma charakter spółki otwartej dla inwestorów i jej wyłącznym przedmiotem działania jest wykonywanie funkcji firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (70.10.Z). Spółka gromadzi kapitały od wspólników, którzy powierzają jej środki na realizację inwestycji w spółkach zależnych (Spółka X i spółki celowe). W umowie spółki Y zapisano, że Spółka Y zamierza uzyskać określony kapitał zakładowy na realizację inwestycji. Dla realizacji tego celu Spółka tworzy nowe udziały i przeznacza je do objęcia nowym wspólnikom. W umowie Spółki Y wyłączono prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów, co gwarantuje swobodę w przystępowaniu nowych inwestorów do Spółki Y.
  3. Wnioskodawca jest spółką zajmującą się pozyskiwaniem środków finansowych od osób trzecich na potrzeby realizacji inwestycji i zobowiązuje się na zlecenie Spółki X (zainteresowanej w pozyskaniu kapitałów od Spółki Y) pośredniczyć w tworzeniu, opłaceniu i objęciu udziałów Spółki Y przez osoby trzecie, celem wyposażenia Spółki Y w środki finansowe umożliwiające pokrycie oraz objęcie nowo tworzonych udziałów Spółki X.
  4. Wnioskodawca zobowiązuje się spowodować, że nowo utworzone udziały Spółki Y zostaną objęte i osoby trzecie obejmujące udziały dokonają ich opłacenia. Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w wysokości równej 10 % kwot wpłaconych przez osoby trzecie obejmujące udziały Spółki Y.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca świadcząc usługi, których przedmiotem są udziały w Spółce Y, polegające na pozyskaniu na rzecz Spółki Y nowych wspólników i spowodowaniu, że nowe udziały zostaną przez nich objęte i opłacone - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 27 lit. a) w zw. z ust. 12 Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011r.?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca świadcząc usługi których przedmiotem są udziały w Spółce, polegające na pozyskaniu na rzecz Spółki Y nowych wspólników i spowodowaniu, że nowe udziały zostaną przez nich objęte i opłacone - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 27 lit. a) w zw. z ust. 12 Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011 r.

Art. 135 ust. 1 lit. f) Dyrektywy 112/2006 państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje, łącznie z pośrednictwem, jednakże z wyłączeniem przechowywania i zarządzania, których przedmiotem są akcje, udziały w spółkach lub związkach, obligacje i inne papiery wartościowe, z wyłączeniem dokumentów ustanawiających tytuł prawny do towarów, oraz praw lub papierów wartościowych, o których mowa w art. 15 ust. 2 [Dyrektywy 112/2006].

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT ?zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa tym zakresie.


Wprowadzony od dnia 1 lipca 2011 r. - § 13 ust. 1 pkt 27 Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011 r., stanowi, iż ?zwalnia się od podatku usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:

  1. spółkach,
  2. innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną
    - z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi?.


Ponadto od dnia 1 lipca 2011 r., został również dodany § 13 ust. 2 Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011 r., zgodnie z którym ?zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w [ § 13 ] ust. 1 pkt 27 [Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011 r.] który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z [ § 13 ] ust. 1 pkt 27 [Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011 r.].?


Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 41 ustawy o VAT, zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe wymienione w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z art. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są papiery wartościowe (...)? Art. 3 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż ?ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - rozumie się przez to:

  1. akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm . 2), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  2. inne zbywalne prawa majątkowe które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane po przez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne)?

Zwolnienie od podatku VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT ma w swoim założeniu odpowiadać zwolnieniu zdefiniowanemu w art. 135 ust. 1 lit. f) Dyrektywy 112/2006. Jednak w przypadku ustawy o VAT w celu odczytania prawidłowego zakresu zwolnienia niezbędne jest sięgnięcia do przepisów szczególnych (ustawy o obrocie instrumentami finansowymi). Poprzez odesłanie do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ustawodawca zawęził zakres zwolnienia określonego art. 135 ust 1 lit. f) Dyrektywy 112/2006. Dyrektywa 112/2006 zwalnia bowiem od podatku VAT takie transakcje, których przedmiotem są udziały w spółkach, do których nie odnosi się definicja papierów wartościowych (ani definicja instrumentów finansowych) z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Prowadzi to do wniosku, że zakresem zwolnienia od podatku VAT na podstawie literalnej wykładni art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT nie są objęte transakcje dotyczące udziałów w spółkach. Dostrzegając niezgodność polskich regulacji z prawem unijnym, ustawodawca znowelizował Rozporządzenie MF z 4 kwietnia 2011, dodając w § 13 ust. 1 - z dniem 1 lipca 2011 r. - pkt 27, zgodnie z którym zwolnione są także usługi, w tym usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w spółkach z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi. Również z dniem 1 lipca 2011 r. został dodany § 13 ust. 12 Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011 r., który zwalnia od podatku VAT świadczenie usługi stanowiącej element usługi, której przedmiotem są udziały w spółkach (wymienionej w § 13 ust. 1 pkt 27 lit a) Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011 r.), który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi której przedmiotem są udziały w spółkach z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku świadczone przez niego usługi podlegają zwolnieniu od podatku VAT na podstawie § 13 ust 1 pkt 27 lit. a) w zw. z ust. 12 Rozporządzenia MF z 4 kwietnia 2011.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ust. 2 art. 15 cyt. ustawy ? działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższego wynika, iż ma ona charakter podmiotowy, odnosi się bowiem do podmiotów prowadzących tę działalność. Zatem, nie każda czynność dokonana przez podmiot będący podatnikiem, będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. A więc, w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi to czynność samej sprzedaży udziałów bądź akcji nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym, nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, jest spółką zajmującą się pozyskiwaniem środków finansowych od osób trzecich na potrzeby realizacji inwestycji. Na zlecenie Spółki X, w której posiada 20% zobowiązuje się pośredniczyć w tworzeniu, opłaceniu i objęciu udziałów Spółki Y (drugiego ze wspólników Spółki X, który ma 80% udziałów) przez osoby trzecie, celem wyposażenia Spółki Y w środki finansowe umożliwiające pokrycie oraz objęcie nowo tworzonych udziałów Spółki X. Spółka X jest spółka prowadzącą inwestycje w postaci elektrowni wiatrowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy wiążą się z kwestią możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla usług, których przedmiotem są udziały w Spółce Y, a które polegają na pośredniczeniu w tworzeniu, opłaceniu i objęciu udziałów tej Spółki przez nowych inwestorów.

Wnioskodawca wskazuje w stanie faktycznym, że jako wspólnik Spółki, która zajmuje się tworzeniem elektrowni wiatrowych, zajmuje się pozyskiwaniem środków finansowych od osób trzecich na potrzeby realizacji inwestycji i pośredniczy w tworzeniu, opłaceniu i objęciu udziałów Spółki Y przez osoby trzecie, czyli nowych inwestorów. Zatem uznać należy, iż przedmiotowe czynności Wnioskodawcy zaliczają się do jego aktywności w sferze zawodowej. Tym samym, prowadzone przez Wnioskodawcę działania w tym zakresie wpisują się w definicję prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, a opisane we wniosku usługi, których przedmiotem są udziały w Spółce Y podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy, stawka podatku w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy, zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.


Natomiast zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 73, poz. 392 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:

  1. spółkach,
  2. innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną

    - z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi.


Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 27, nie ma zastosowania do usług, których przedmiotem są udziały odzwierciedlające:

  1. tytuł prawny do towarów;
  2. tytuł własności nieruchomości;
  3. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;
  4. udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części (§ 13 ust. 11 rozporządzenia).

Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 27, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 27 (§ 13 ust. 12 rozporządzenia).

Biorąc pod uwagę ww. przepisy rozporządzenia oraz fakt, iż świadczenie przedmiotowych usług nie dotyczy przechowywania i zarządzania udziałami, pośrednictwo w sprzedaży tychże udziałów korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa w ww. § 13 ust. 1 pkt 27 lit. a w związku z ust. 12 rozporządzenia.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika