W zakresie ustalenia miejsca świadczenia dla usług świadczonych na przełomie roku 2009/2010.

W zakresie ustalenia miejsca świadczenia dla usług świadczonych na przełomie roku 2009/2010.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 21.01.2010 r. (data wpływu 25.01.2010 r.) uzupełnione w dniu 22.03.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 11.03.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usług - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 22.03.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 11.03.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

lnstytut zawarł umowę z firmą N. mającą siedzibę w USA na wykonanie badań laboratoryjnych w zakresie oceny nowych testów do wykrywania zakażeń w krwiodawstwie zakwalifikowanych do PKWiU jako ?usługi w zakresie badań i analiz technicznych? - 74.30.11. Umowa została zawarta w październiku 2009 r. na okres do kwietnia 2010 r.

Pierwsza faktura za przeprowadzenie badań będzie wystawiona w 2010 r. wg obecnego brzmienia umowy na firmę amerykańską. Firma N. proponuje Instytutowi zawarcie aneksu do umowy, aby rozliczenia finansowe były dokonywane przez jej filię we Francji, która funkcjonuje tam jako samodzielna jednostka.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Instytut wskazał, iż usługa będzie wykonana zgodnie z zawartą umową tj. do dnia 30 kwietnia 2010r. Jeżeli jednak nie zostaną wykonane wszystkie zaplanowane badania umowa ta może zostać przedłużona aneksem o 3 miesiące. Wnioskodawca nie otrzymał żadnej należności, przedpłaty. W przypadku przedłużenia umowy Instytut będzie zmuszony wystąpić do firmy N. o dokonanie zapłaty części należności (zaliczki).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy, jeżeli umowa z firmą amerykańską została zawarta w 2009 roku, do faktur wystawionych w 2010 roku należy stosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) obowiązujące do 31.12.2009 r., czy obowiązujące od 01.01.2010 r....
  2. Czy Instytut wystawiając fakturę na rzecz firmy amerykańskiej wg przepisów o VAT obowiązujących od 01.01.2010 r. (bez względu na to czy firma ta jest podatnikiem podatku od towarów i usług, czy też nie) powinien wystawić ją bez podatku...

    W przypadku podpisania aneksu do umowy w 2010 roku i wystawienia faktury na rzecz firmy francuskiej:
  3. Czy Instytut powinien wystawić fakturę bez podatku od towarów i usług jeśli firma francuska jest podatnikiem VAT...
  4. Czy Instytut powinien wystawić fakturę z podatkiem od towarów i usług jeśli firma francuska nie jest podatnikiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wystawienia faktur w 2010 r. (mimo zawarcia umowy w 2009 r.) obowiązują przepisy, które weszły w życie z dniem 01.01.2010 r. Instytut wystawiając faktury na rzecz firmy amerykańskiej (niezależnie od tego czy firma ta jest podatnikiem podatku od towarów i usług, czy też nie) nie powinien do wartości wykonanej usługi doliczać podatku. Instytut nie musi także posiadać wiedzy, czy firma amerykańska jest podatnikiem VAT.

Odnośnie firmy francuskiej, zdaniem Wnioskodawcy, do faktur wystawianych przez Instytut w 2010 roku nie powinno się doliczać podatku od towarów i usług jeśli firma ta jest podatnikiem VAT (zgodnie z art. 28b ust. 1 wprowadzonym do ustawy od dnia 1.01.2010 r.), jeśli natomiast firma nie jest podatnikiem to należy wystawić fakturę z podatkiem VAT (zgodnie z art. 28c ust. 1 wprowadzonym do ustawy od dnia 01.01.2010 r.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji (?).

Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy, przy określaniu miejsca świadczenia usług, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. miejsce świadczenia przy świadczeniu usług regulują przepisy art. 28a do 28o ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 28a ustawy na potrzeby stosowania rozdziału 3 w zakresie określenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    a.

    podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż lnstytut zawarł umowę z firmą N. mającą siedzibę w USA na wykonanie badań laboratoryjnych w zakresie oceny nowych testów do wykrywania zakażeń w krwiodawstwie. Usługa będzie wykonana zgodnie z zawartą w październiku 2009 r. umową tj. do dnia 30 kwietnia 2010r. Pierwsza faktura za przeprowadzenie badań będzie wystawiona w 2010 r. wg obecnego brzmienia umowy na firmę amerykańską. Jeżeli jednak nie zostaną wykonane wszystkie zaplanowane badania umowa ta może zostać przedłużona aneksem o 3 miesiące. Wnioskodawca nie otrzymał żadnej należności, przedpłaty. W przypadku przedłużenia umowy Instytut będzie zmuszony wystąpić do firmy N. o dokonanie zapłaty części należności (zaliczki).

W tym miejscu należy wskazać, iż zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504), w przypadku usług wykonanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stanowiących import usług, w stosunku do którego, zgodnie z art. 19 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nie powstał obowiązek podatkowy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, iż Wnioskodawca wykona przedmiotową usługę zgodnie z zawartą w październiku 2009 r. umową do dnia 30 kwietnia 2010r., przy czym pierwsza faktura za przeprowadzenie badań będzie wystawiona w 2010 r. A zatem biorąc pod uwagę ww. art. 5 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług w oparciu o przedstawiony opis stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o VAT obowiązujące od dnia 01.01.2010 r.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie zawierają się w wyjątkach od ogólnej zasady zawartych w przepisach art. 28b ust. 2-4 i art. 28c - 28n znowelizowanej ustawy. W związku z tym dla ustalenia miejsca świadczenia przedmiotowych usług zastosowanie znajdzie ogólna zasada zawarta w art. 28b ust. 1 znowelizowanej ustawy. W myśl tego przepisu miejscem świadczenia usług polegających na wykonaniu badań laboratoryjnych świadczonych na rzecz podatnika z siedzibą w USA będzie miejsce, w którym usługobiorca tych usług posiada siedzibę. Tym samym usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski.

Z treści wniosku wynika również, że firma z siedzibą w USA proponuje Instytutowi zawarcie aneksu do umowy, aby rozliczenia finansowe były dokonywane przez jej filię we Francji, która funkcjonuje tam jako samodzielna jednostka.

W tym miejscu należy wskazać, iż cytowany powyżej art. 28a ustawy definiuje dla potrzeb przepisów o miejscu świadczenia usług pojecie ?podatnika?. Definicja podatnika została wprowadzona w związku z zawarciem w ustawie dwóch podstawowych reguł odnoszących się do miejsca świadczenia, dla zastosowania których istotne jest to, czy usługa świadczona jest dla przedsiębiorcy, czy też dla konsumenta. Podatnikiem dla potrzeb stosowania przepisów o miejscu świadczenia jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, względnie podmiot prowadzący działalność gospodarczą w innym kraju niż Polska odpowiadającą tej działalności, bez względu na jej cele i rezultaty.

Z opisu przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że filia z Francji funkcjonuje jako samodzielna jednostka, co oznacza, że zgodnie z ww. art. 28a ustawy należy uznać ją za podatnika.

A zatem stosownie do ww. art. 28b ust 1 ustawy stwierdzić należy, że w sytuacji kiedy rozliczenie przedmiotowych usług polegających na wykonaniu badań laboratoryjnych odbywać się będzie między Wnioskodawcą a podatnikiem z Francji miejscem świadczenia tych usług będzie miejsce, w którym usługobiorca tych usług posiada siedzibę. Powyższe oznacza, że miejscem świadczenia będzie terytorium Francji przy czym przepis wprost nie odnosi się do rejestracji dla celów podatku lecz definiuje podatnika jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Odnosząc przestawione zdarzenie przyszłe do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, iż w zakresie wystawienia przez Instytut faktur w 2010 r. (mimo zawarcia umowy w 2009 r.) obowiązują przepisy, które weszły w życie z dniem 01.01.2010r. Wystawiając faktury na rzecz firmy z siedzibą w USA lub na rzecz firmy francuskiej, która jest podatnikiem w świetle cyt. powyżej art. 28a ustawy Instytut nie powinien do wartości wykonanej usługi doliczać podatku. Należy ponownie wskazać, iż dla potrzeb ustalania miejsca świadczenia usług ustawodawca wprowadził nową definicję ?podatnika? zawartą w art. 28a ustawy.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika