Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe, w przypadku zastosowania (...)

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe, w przypadku zastosowania przez wystawcę stawki 23% zamiast 22%

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 01.12.2011 r. (data wpływu 09.12.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe, w przypadku zastosowania przez wystawcę stawki 23% zamiast 22% ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 09.12.2011 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe, w przypadku zastosowania przez wystawcę stawki 23% zamiast 22%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W miesiącu grudniu 2010 r. Wnioskodawca otrzymał faktury z tytułu rat leasingowych za miesiąc styczeń 2011 r. Na wspomnianych fakturach data wystawienia była grudniowa (21 i 22 grudzień 2010 r.). Zastosowana stawka podatku VAT była w wysokości 23%. Wnioskodawca zwrócił się do leasingodawcy o skorygowanie błędnie wystawionych, zdaniem Wnioskodawcy, faktur. Jednakże bez oczekiwanego rezultatu, gdyż sprzedawca twierdził, że ma prawo do wystawienia faktur z ww. stawką podatku VAT, mimo, iż jeszcze nie doczekał momentu obowiązywania nowych stawek podatku (Dz. U. 2010 Nr 238 poz. 1578 art. 19 pkt 5). W związku z powyższym w miesiącu grudniu odliczone zostały kwoty wykazane na fakturach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy postępowanie Wnioskodawcy było prawidłowe w świetle obowiązujących przepisów...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 Wnioskodawca mógł takie kwoty odliczyć, jakie zostały określone w otrzymanych fakturach. Ponadto w art. 88 przedstawiono sytuacje, w których obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług bądź towarów i nie jest w nim wymieniona sytuacja, która dotyczy Wnioskodawcy. Dlatego Wnioskodawca uważa, iż miał prawo do odliczenia ww. podatku VAT w miesiącu otrzymania powyższych faktur.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4. W treści art. 88 ww. ustawy ustawodawca wskazał czynności, w odniesieniu do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

I tak, na podstawie ust. 3a tego artykułu, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
    1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
    2. w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  3. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;
  4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
    1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
    2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
  5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
  6. zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym;
  7. wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Z treści wniosku wynika, iż w miesiącu grudniu 2010 r. Wnioskodawca otrzymał faktury z tytułu rat leasingowych za miesiąc styczeń 2011 r. Na wspomnianych fakturach data wystawienia była grudniowa (21 i 22 grudzień 2010 r.). Zastosowana stawka podatku VAT była w wysokości 23%. W związku z powyższym w miesiącu grudniu odliczone zostały kwoty wykazane na fakturach.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy zachował prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, jeśli wystawiona faktura zawierała kwotę podatku wyższą od należnej.

Analiza powołanego art. 88 ustawy prowadzi do wniosku, iż w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanki wyłączającej prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego, nie ujęto przypadku, gdy podatek naliczony wynika z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu inną niż przyjęta przez sprzedawcę (wyższą bądź niższą) stawką podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że Wnioskodawca zachował prawo do odliczenia podatku naliczonego, nawet jeśli wystawiona faktura zawierała kwotę podatku wyższą od należnej.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika