Czy przy zakupach finansowanych z wyżej wymienionych środków na zadanie ?Seminarium Chopinowskie - (...)

Czy przy zakupach finansowanych z wyżej wymienionych środków na zadanie ?Seminarium Chopinowskie - Tydzień Bibliotek? podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, a więc czy podatek ten będzie dla beneficjenta kosztem kwalifikowalnym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21.01.2010 r. (data wpływu 28.01.2010 r.) uzupełnionego w dniu 09.02.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 01.02.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z inwestycją ?Seminarium Chopinowskie - Tydzień Bibliotek?- jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 09.02.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 01.02.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z inwestycją ?Seminarium Chopinowskie - Tydzień Bibliotek?.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W związku z ubieganiem się przez Gminną Bibliotekę Publiczną w J. o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania 413 ?Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla Małych Projektów? - Oś IV Leader PROW 2007 -2013; na zadanie - ?Seminarium Chopinowskie - Tydzień Bibliotek?. Niniejsza interpretacja będzie niezbędna jako załącznik do wniosku o płatność ostateczną za realizację w/w zadania.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 09.02.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 01.02.2010 r., Wnioskodawca uzupełnił swoje stanowisko podając, iż będzie nabywać towary i usługi na faktury, na których będzie wykazywany podatek VAT. Zakupy, które będą dokonywane przez Bibliotekę to: zaproszenia (materiały informacyjne), wynajem środka transportu, bilety wstępu do obiektów kulturalnych, wyżywienie uczestników seminarium. Zakupy nie służą czynnościom opodatkowanym. Ponadto Biblioteka nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT i nie figuruje w ewidencji podatników podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy zakupach finansowanych z wyżej wymienionych środków na zadanie ?Seminarium Chopinowskie - Tydzień Bibliotek? podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, a więc czy podatek ten będzie dla beneficjenta kosztem kwalifikowalnym...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z brakiem możliwości odliczenia podatku VAT przy zakupach towarów i usług finansowanych ze wsparcia finansowego, podatnik nie będzie mógł odliczyć podatku VAT, dlatego też podatek ten będzie zaliczony jako koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tyt. nabycia towarów i usług.

Ponadto wg art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających opodatkowaniu.

W treści złożonego wniosku wskazano, iż Gminna Biblioteka Publiczna w J. nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT i nie figuruje w ewidencji podatników podatku VAT. Zakupy, które będą dokonywane przez Bibliotekę to: zaproszenia (materiały informacyjne), wynajem środka transportu, bilety wstępu do obiektów kulturalnych, wyżywienie uczestników seminarium. Zakupy nie służą czynnością opodatkowanym.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostaną spełnione podstawowe warunki uprawniające do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, bowiem Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, a ponadto dokonane w ramach realizacji projektu zakupy nie będą miały żadnego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Zatem Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu w ramach działania 413 ?Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla Małych Projektów? ? Oś IV Leader PROW 2007 -2013.

Ponadto wskazuje się, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne Wnioskodawcy przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika