1. Czy przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w dochodach realizowanych przez Spółkę (...)

1. Czy przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w dochodach realizowanych przez Spółkę Osobową z tytułu zbywania przez Spółkę Papierów Wartościowych, należy zakwalifikować, w świetle wyżej wymienionej Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Luksemburgiem, jako zyski przedsiębiorstw lub zyski z przeniesienia majątku? 2. W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie 1, czy przychody uzyskane przez Wnioskodawcę posiadającego ?zakład? w Luksemburgu, z tytułu zbywania udziałów, akcji, obligacji oraz innych papierów wartościowych będą podlegać opodatkowaniu w Polsce?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2012 r. (data wpływu 16 marca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2012 r. (data wpływu 1 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu udziału w spółce osobowej mającej siedzibę w Luksemburgu ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 25 maja 2012 r., Nr IPTPB1/415-206/12-2/MD, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 25 maja 2012 r. skutecznie doręczono w dniu 30 maja 2012 r., następnie w dniu 1 czerwca 2012 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 30 maja 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i jest polskim rezydentem podatkowym.

Wnioskodawca planuje rozpocząć działalność inwestycyjną, która będzie prowadzona za pośrednictwem podmiotu mającego siedzibę w Luksemburgu. Podmiot ten będzie spółką osobową działającą pod prawem luksemburskim (dalej jako ?Spółka Osobowa?), a jego forma prawna będzie odpowiadać formie prawnej polskiej spółki komandytowej.

Wnioskodawca będzie wspólnikiem o ograniczonej odpowiedzialności i uprawnieniach zarządczych (funkcja Wnioskodawcy będzie odpowiadać funkcji komandytariusza w polskiej spółce komandytowej). Wnioskodawca będzie uprawniony do udziału w zysku Spółki.

Wspólnikiem odpowiadającym za zobowiązania Spółki i zarządzającym Spółką będzie spółka kapitałowa mająca siedzibę w Luksemburgu. Zgodnie z luksemburskim prawem podatkowym, Spółka Osobowa nie będzie w Luksemburgu podatnikiem podatku dochodowego, podobnie jak to ma miejsce w Polsce w przypadku spółki komandytowej. Luksemburska Spółka Osobowa będzie ?transparentna? podatkowo w Luksemburgu, co oznacza że podatnikami podatku dochodowego w Luksemburgu nie będzie Spółka Osobowa, ale wspólnicy Spółki Osobowej. Należy zaznaczyć, iż prowadzenie przez Wnioskodawcę działalności za pośrednictwem Spółki Osobowej, oznaczać będzie iż Spółka Osobowa stanowić będzie ?zakład? Wnioskodawcy w Luksemburgu w rozumieniu Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r. (Dz. U. z 1996 r. Nr 110, poz. 527), (dalej ?Umowa?). W związku z czym dochody uzyskane przez Spółkę Osobową związane z tym ?zakładem? i wypłacone Wnioskodawcy podlegają opodatkowaniu jedynie w Luksemburgu (i są jednocześnie zwolnione z opodatkowania w Polsce).

Przedmiotem działalności Spółki będzie m.in. inwestowanie w udziały/akcje spółek kapitałowych z siedzibą w różnych państwach Unii Europejskiej, obligacje oraz inne papiery wartościowe (dalej ?Papiery Wartościowe?). Poza tym Spółka może również prowadzić inną działalność o charakterze usługowym. Bez względu jednak na przedmiot działalności, będzie ona prowadzona wyłącznie na terytorium Luksemburga.

Spółka będzie posiadać w Luksemburgu biuro, przez które będzie prowadzić działalność. Spółka będzie posiadać Luksemburski rachunek bankowy, a jej księgi rachunkowe będą również znajdować się w Luksemburgu. Spółka będzie zarejestrowana w rejestrze spółek w Luksemburgu oraz będzie zarządzana z terytorium Luksemburga (przez Luksemburską spółkę kapitałową). W przypadku świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Spółka zostanie zarejestrowana w Luksemburgu jako podatnik tego podatku. W konsekwencji, prowadzenie przez Wnioskodawcę działalności za pośrednictwem Spółki Osobowej oznacza, że stanowi ona ?zakład w rozumieniu Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r. (Dz. U. z 1996 r. Nr 110, poz. 527).

Z tytułu prowadzonej działalności, Spółka może otrzymywać dochody m.in. w postaci uzyskanego zysku z tytułu zbycia Papierów Wartościowych lub w postaci wynagrodzenia za świadczenie usług. Następnie dochody te mogą być wypłacane wspólnikom Spółki, w tym Wnioskodawcy. Poza uczestnictwem w Spółce, Wnioskodawca nie planuje prowadzić innej działalności gospodarczej w Luksemburgu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w dochodach realizowanych przez Spółkę Osobową z tytułu zbywania przez Spółkę Papierów Wartościowych, należy zakwalifikować, w świetle wyżej wymienionej Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Luksemburgiem, jako zyski przedsiębiorstw lub zyski z przeniesienia majątku?
  2. W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie 1, czy przychody uzyskane przez Wnioskodawcę posiadającego ?zakład? w Luksemburgu, z tytułu zbywania udziałów, akcji, obligacji oraz innych papierów wartościowych będą podlegać opodatkowaniu w Polsce?

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania Nr 1, przychody uzyskane przez Niego za pośrednictwem posiadanego w Luksemburgu ?zakładu? w postaci Spółki Osobowej, z tytułu zbywania przez tę Spółkę Osobową udziałów, akcji, obligacji oraz innych papierów wartościowych (dalej ?Papiery Wartościowe?), należy zakwalifikować, w świetle Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Luksemburgiem, jako zyski przedsiębiorstw lub zyski z przeniesienia majątku.

Natomiast w odniesieniu do pytania Nr 2, przychody uzyskane przez Wnioskodawcę za pośrednictwem posiadanego w Luksemburgu ?zakładu? w postaci Spółki Osobowej, z tytułu zbywania przez tę Spółkę Osobową udziałów, akcji, obligacji oraz innych papierów wartościowych (dalej ?Papiery Wartościowe?) nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku dochodu Spółki Osobowej z tytułu zbywania udziałów, akcji, obligacji oraz innych papierów wartościowych, mamy do czynienia ze zbyciem prawa majątkowego. Należy się zastanowić, czy osiągnięty przez Spółkę Osobową dochód będzie traktowany jako zysk przedsiębiorstwa opodatkowany zgodnie z art. 7 UOP, czy też jako zysk z tytułu przeniesienia własności majątku (art. 13 UOP).

Wnioskodawca stwierdza, że w niniejszej sprawie będzie mieć zastosowanie art. 13 ust. 2 Umowy, zgodnie z którym ?Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa, posiada w drugim Umawiającym się Państwie, albo z przeniesienia własności majątku ruchomego należącego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w Umawiającym się Państwie posiada w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami uzyskanymi z przeniesienia własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.?

Z regulacji tej wynika, że przeniesienie własności majątku ruchomego należącego do zakładu (podobnie jak przeniesienie własności całego zakładu), podlega opodatkowaniu w państwie jego położenia. Przepisy Umowy nie ograniczają przy tym zastosowania art. 13 ust. 2 jedynie do określonej formy prawnej przeniesienia własności (np. w drodze sprzedaży), lecz jak wynika z brzmienia samego art. 13 ust. 2 (wskazuje na to posłużenie się ogólnym sformułowaniem ?przeniesienia własności?) dotyczy on wszystkich jego form. W związku z tym należy uznać, że zakres jego zastosowania obejmuje również zbycie aktywów spółki luksemburskiej na rzecz podmiotu trzeciego. Jednocześnie, w celu eliminacji podwójnego opodatkowania, zastosowanie w takim przypadku znajdzie art. 24 ust. 1 lit. a) umowy, zgodnie z którym w sytuacji, gdy osoba mająca siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami Umowy może być opodatkowany w Luksemburgu (z wyjątkami określonymi w Umowie), Polska powinna zwolnić taki dochód z opodatkowania. W efekcie, dochód Wnioskodawcy z tytułu zbycia przez Spółkę Osobową, stanowiącą luksemburski zakład, Papierów Wartościowych powinien być opodatkowany w Luksemburgu na podstawie art. 13 ust. 2 Umowy i zwolniony z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 24 Umowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, żadne inne postanowienia Umowy, regulujące poszczególne rodzaje dochodów, w żaden sposób nie odnoszą się do zbycia Papierów Wartościowych przez spółkę osobową (stanowiącą ?zakład? w rozumieniu Umowy) i nie mają zastosowania w niniejszej sprawie.

Wyjątkowo, gdyby art. 13 ust. 2 nie miał zastosowania, w ocenie Wnioskodawcy znajdzie zastosowanie art. 13 ust. 4 UPO, zgodnie z którym postanowiono, iż zyski z przeniesienia tytułu własności majątku, inne niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3 niniejszego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Skoro więc zyski ze zbycia Papierów Wartościowych nie mieściłyby się w żadnej z kategorii wymienionych w art. 13 ust. 1 - 3, do opodatkowania tych zysków należy zastosować art. 13 ust. 4 UPO, a uzyskany ze sprzedaży przychód (tj. przychód ze zbycia papierów Wartościowych) powinien zostać opodatkowany w państwie gdzie podmiot przenoszący własność tych praw majątkowych ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, czyli w Luksemburgu, gdyż w Luksemburgu ma siedzibę Spółka Osobowa przenosząca własność Papierów Wartościowych. Nadto nawet gdyby kwalifikować uzyskane przychody z tytułu zbycia Papierów Wartościowych, jako dochody określone w art. 7 UPO, to zgodnie z tym przepisem przychody otrzymane przez Spółkę Osobową, a pośrednio przez Wnioskodawcę posiadającego ?zakładu? w Luksemburgu poprzez uczestnictwo w tej Spółce Osobowej, z ww. tytułów należy uznać niewątpliwie za ?zyski przedsiębiorstw?.

Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody i koszty podatnika z udziału w spółce nieposiadającej osobowości prawnej (jaką jest spółka osobowa) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe). Przychody i koszty te łączy się z pozostałymi przychodami i kosztami osiągniętymi ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, chyba że podatnik wybierze opodatkowanie liniowym 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Regulacja ta oznacza, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podobnie zresztą jak na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), spółki osobowe jako podmioty nieposiadające osobowości prawnej są transparentne podatkowo. W praktyce oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie podlega spółka osobowa, lecz jej wspólnicy. Jednocześnie art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich uzyskania. Jednakże, jak to zostało zaznaczone powyżej, Wnioskodawca z tytułu uczestnictwa w Spółce Osobowej będzie posiadał ?zakład? w Luksemburgu w świetle UPO, a dochody uzyskane przez Spółkę i wypłacone Wnioskodawcy będą podlegać opodatkowaniu wyłącznie w Luksemburgu.

W związku z powyższym należy przeanalizować, czy stosowna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta miedzy Polską a Luksemburgiem nie przyznaje w całkowitym lub ograniczonym zakresie prawa Polsce do opodatkowania w Polsce dochodów Spółki Osobowej, a pośrednio Wnioskodawcy w zakresie jego ?zakładu? w Luksemburgu, z tytułu osiągania dochodów ze zbycia Papierów Wartościowych.

Jak to zostało zaznaczone powyżej, przychody uzyskane ze zbycia Papierów Wartościowych przez Spółkę Osobową, a pośrednio przez Wnioskodawcę posiadającego ?zakład? w Luksemburgu poprzez uczestnictwo w tej Spółce Osobowej, należą do kategorii zysków z przeniesienia majątku (capital gains) i mieszczą się w zakresie przedmiotowym art. 13 ust. 2 UPO. Co w konsekwencji oznacza, iż wyżej wymienione przychody nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce. Natomiast w zakresie pozostałych przychodów należy je zakwalifikować w świetle UPO, jako zyski przedsiębiorstw. Konsekwentnie, do ich opodatkowania zastosowanie znajdzie art. 7 ust. 1 UPO. Zgodnie z tym przepisem zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko do takiej wysokości, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. Oznacza to, iż przychody osiągane przez Spółkę Osobową, a pośrednio przez Wnioskodawcę posiadającego ?zakład? w Luksemburgu poprzez uczestnictwo w tej Spółce Osobowej, z wyżej wymienionych tytułów, nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Reasumując, dochody Spółki Osobowej, a pośrednio Wnioskodawcy posiadającego ?zakład? w Luksemburgu poprzez uczestnictwo w tej Spółce Osobowej, z tytułu zbywania przez Spółkę Osobową Papierów Wartościowych, otrzymane przez Spółkę Osobową w wyniku ich zbycia - będą opodatkowane wyłącznie w Luksemburgu na podstawie art. 13 UPO (tj. jako zyski z przeniesienia własności majątku).

Jednocześnie Wnioskodawca podnosi, że przedstawione przez Niego powyżej stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Ministra Finansów reprezentowanym przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji podatkowej z dnia 24 stycznia 2012 r., Nr IPTPB2/415-692/11-3/TS, Nr IPTPB2/415-692/11-4/TS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto należy nadmienić, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy.

W związku z tym, zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do pozostałych wspólników spółki osobowej.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, tut. Organ stwierdza, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Ponadto Organ wskazuje, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika