W jaki sposób rozliczyć przychody i koszty oraz jak opodatkować dochód ze sprzedaży nieruchomości (...)

W jaki sposób rozliczyć przychody i koszty oraz jak opodatkować dochód ze sprzedaży nieruchomości dokonanej w 2012 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2012 r. (data wpływu 25 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m. in. w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) w związku z czym pismem z dnia 9 października 2012 r., Nr IPTPP1/443-607/12-2/RG, IPTPB1/415-467/12-2/MD, na podstawie art. 169 § 1 i § 2, w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 9 października 2012 r. skutecznie doręczono w dniu 13 października 2012 r., następnie w dniu 19 października 2012 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 18 października 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

W czerwcu 2006 r. Wnioskodawczyni kupiła wraz z mężem, od osoby fizycznej nieruchomość, na którą składają się: budynek mieszkalny, zabudowania gospodarcze i grunt. W akcie notarialnym zostało zapisane, że nieruchomość tą mąż Wnioskodawczyni będzie użytkował w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zakupiona nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych firmy męża (budynki, za wyjątkiem gruntu są amortyzowane). Nieruchomości tej Wnioskodawczyni nigdy nie wykorzystywała osobiście, nie prowadziła w niej działalności, nie osiągała żadnych z niej przychodów oraz nigdy w niej nie mieszkała.

Mąż Wnioskodawczyni z nieruchomości tej natomiast osiągał przychód z tytułu najmu, który opodatkowywał łącznie i innymi przychodami z jego działalności gospodarczej. Małżonkowie obecnie posiadają rozdzielność majątkową, ale przedmiotowa nieruchomość jest ich współwłasnością. Dodano, iż rozważają sprzedaż tej nieruchomości. Przedmiotem sprzedaży będzie cała nieruchomość, tj. budynek mieszkalny, budynki gospodarcze oraz grunty. Budynki będące przedmiotem planowanej sprzedaży posadowione są na jednej wyodrębnionej geodezyjnie działce.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 17 października 2012 r. Wnioskodawczyni wskazała, iż nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Nabycie nieruchomości nastąpiło od osoby fizycznej. Umowa najmu dotyczyła całej nieruchomości. Małżonek Wnioskodawczyni od razu po zakupie wynajął całą nieruchomość, Wnioskodawczyni nie była stroną tej umowy. Oboje z mężem nie mieszkali w przedmiotowej nieruchomości, Wnioskodawczyni nie zasiedlała tej nieruchomości. Przy zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, sprzedaż nie była opodatkowana. Nieruchomość została nabyta w celu uzyskiwania przychodów z tytułu najmu przez małżonka Wnioskodawczyni, prowadzącego działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni nigdy nie wykorzystywała nieruchomości, nie zamierza dokonywać innych dostaw nieruchomości w dającej się przewidzieć przyszłości.

Budynki wchodzące w skład nieruchomości połączone są ścianami i w tym sensie stanowią jedną całość, istnieje między nimi ciąg komunikacyjny. Zabudowania gospodarcze stanowią całość. Składniki majątku nie zostały wycofane z działalności gospodarczej małżonka. Umowa o rozdzielności majątkowej została zawarta w dniu 6 kwietnia 2007 r. Nie została sporządzona umowa o podziale majątku wspólnego, przedmiotowa nieruchomość jest współwłasnością małżonków. Sprzedaż planowana jest w roku bieżącym, tj. 2012 r. lub w następnym, w zależności od znalezienia nabywcy.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 17 października 2012 r., zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT?
  2. Czy sprzedaż ta winna być udokumentowana fakturą VAT?
  3. Czy nieruchomość tę sprzedaje mąż Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (gdzie nieruchomość ta znajduje się w ewidencji środków trwałych), czy też sprzedaży dokonują wspólnie jako dwie osoby fizyczne dlatego, że właścicielami według Księgi wieczystej jest małżeństwo?
  4. W jaki sposób rozliczyć przychody i koszty oraz jak opodatkować dochód ze sprzedaży nieruchomości dokonanej w 2012 r.?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 4. Natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zawartym w uzupełnieniu wniosku, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 i pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm. - dalej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych), odrębne źródła przychodów stanowią pozarolnicza działalność gospodarcza oraz odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) ? c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu Jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Na podstawie przytoczonych przepisów można wysnuć wniosek, że jeżeli nieruchomość zostałaby nabyta dla celów osobistych, to jej sprzedaż po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie generowałaby przychodu, niezależnie od rodzaju nieruchomości. Z uwagi na fakt, że przedmiotem sprzedaży jest budynek mieszkalny i budynek niemieszkalny (użytkowy) oba te budynki muszą być w przekonaniu Wnioskodawczyni potraktowane odmiennie.

Jeżeli idzie o budynek mieszkalny, to mimo że był wykorzystywany w działalności gospodarczej, to art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje wyłączenie przychodów z jego sprzedaży ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, gdyż stanowić to będzie przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niezależnie od tego, czy budynek ten zostanie wycofany z działalności, czy też nie, istotne będzie, czy upłynęło 5 lat od jego nabycia. W myśl tego przepisu, sprzedaż w 2012 r. (licząc latami od 2007 r.), czyli po upływie 5 lat nie generuje przychodu u Wnioskodawczyni, jak również u małżonka, z tej części sprzedawanego majątku.

Jeżeli chodzi o pozostałe nieruchomości, to ich sprzedaż będzie stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej męża Wnioskodawczyni. Aktualnie wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości nie stanowi znacznej ulgi, gdyż dzięki art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych środki trwałe i tak będą generować przychód z tytułu działalności gospodarczej.

Jeśli zatem w roku bieżącym mąż Wnioskodawczyni wycofałby nieruchomość z działalności, to przez 6 lat jej odpłatne zbycie i tak stanowiłoby przychód z działalności gospodarczej. Środki ze sprzedaży środków trwałych będą podlegać opodatkowaniu na zasadach właściwych dla tego źródła przychodów, np. podatku liniowego.

W przypadku zbycia gruntu, stanowiącego niepodlegający amortyzacji środek trwały, opodatkowaniu podlega dochód rozumiany jako różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z jego zbycia a jego wartością początkową. Natomiast dochodem ze sprzedaży budynków niemieszkalnych, stanowiących środki trwałe w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie różnica między przychodem z ich odpłatnego zbycia a ich wartością początkową, powiększona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dla zastosowania właściwych zasad opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data nabycia przedmiotowej nieruchomości jak i forma prawna jej nabycia.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 3 ww. aktu prawnego, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z powyższego wynika zatem, że aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w wyżej wskazanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, spełnione winny zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

  • nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w tej działalności.

W przypadku zatem, gdy co najmniej jedna z ww. przesłanek nie zostanie spełniona wówczas sprzedaż nieruchomości stanowi podstawę do zaliczenia tego przychodu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza ? art. 10 ust. 1 pkt 3.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 788).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

W myśl art. 341 ww. ustawy, każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.

Zgodnie z art. 36 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku (art. 36 § 2 ww. Kodeksu).

Natomiast stosownie do treści art. 37 § 1 pkt 1 tego Kodeksu, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Zatem wynajęcie, czy też wydzierżawienie nieruchomości stanowiącej składnik majątku wspólnego wymaga zawsze zgody małżonka.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła w 2006 r. zabudowaną nieruchomość. W skład nieruchomości wchodzi nieruchomość mieszkalna, niemieszkalna oraz grunt. Ww. nieruchomość stanowi środek trwały w działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka Wnioskodawczyni. Małżonkowie obecnie posiadają rozdzielność majątkową, ale przedmiotowa nieruchomość stanowi majątek wspólny małżonków. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierza w 2012 r., lub w roku następnym sprzedać przedmiotową nieruchomość.

W rozpatrywanej sprawie, bez znaczenia jest fakt, iż Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Skoro małżonkowie podjęli decyzję o wprowadzeniu ww. nieruchomości do pozarolniczej działalności gospodarczej, którą prowadzi małżonek Wnioskodawczyni, to sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, będzie stanowiła przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który powinien zostać opodatkowany według zasad wynikających z art. 14 ust. 2 pkt 1, przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, a więc przez męża Wnioskodawczyni. Jeśli zaś chodzi o zbycie nieruchomości mieszkalnej i tym samym gruntu pod tym budynkiem, to jej sprzedaż nie będzie stanowić przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, ponieważ nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Biorąc powyższe pod uwagę, odpowiedź na kwestie zawarte w dalszej części pytania oznaczonego numerem 4 wniosku, dotyczące kosztów uzyskania przychodów oraz sposobu opodatkowania ww. sprzedaży stała się bezprzedmiotowa.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, został złożony przez jednego ze współmałżonków, interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawczyni.

Ponadto zaznacza się, że przedmiotowa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla małżonka Wnioskodawczyni, a stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące sytuacji prawnopodatkowej męża Wnioskodawczyni nie podlegało analizie w niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika