Czy w sytuacji, gdy podatnik złożył w 2011 r. Urzędzie Skarbowym oświadczenie, że przewidywane (...)

Czy w sytuacji, gdy podatnik złożył w 2011 r. Urzędzie Skarbowym oświadczenie, że przewidywane dochody z działalności gospodarczej chce rozliczać podatkiem liniowym, właściwe jest łączne rozliczenie dochodów uzyskanych w roku 2011 wraz z małżonką, zgodnie z zasadami określonymi w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 listopada 2012 r. (data wpływu 22 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości łącznego opodatkowania małżonków - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości łącznego opodatkowania małżonków

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 21 stycznia 2011 r. zarejestrował działalność gospodarczą oraz wraz ze wspólnikiem zawiązał spółkę cywilną ?? , która miała rozpocząć działalność od dnia 1 lutego 2011 r., a której siedziba miała mieścić się w Z.

W dniu 1 lutego 2011 r. złożył w Urzędzie Skarbowym w X. oświadczenie, że przewidywane dochody z działalności gospodarczej w 2011 r. chce rozliczać podatkiem liniowym.

Planowana działalność nie została uruchomiona, nie wykonywano czynności związanych z uruchomieniem tej działalności (nie założono konta bankowego, nie podpisano umowy wynajmu lokalu, gdzie było planowane prowadzenie działalności, nie osiągnięto żadnych przychodów związanych z tą działalnością, itd.), gdyż wspólnicy spółki znaleźli inwestorów, wraz z którymi w dniu 7 marca 2011 r. powołali spółkę akcyjną ?., której zakres działalności był zgodny z planowaną działalnością spółki cywilnej.

W dniu 10 marcu 2011 r., w związku z nierozpoczęciem działalności, rozwiązano spółkę cywilną, a w dniu 14 marca 2011 r. Wnioskodawca wyrejestrował działalność gospodarczą w Urzędzie Miasta w X.

W dniu 21 marca 2011 r. wspólnicy spółki poinformowali Urząd Skarbowy o wyrejestrowaniu działalności gospodarczej i rozwiązaniu spółki cywilnej oraz złożyli odpowiednie deklaracje dotyczące tego zagadnienia.

W dniu 22 marca 2011 r. Wnioskodawca udał się do Urzędu Skarbowego w X., w celu poinformowania o wyrejestrowaniu działalności gospodarczej ?przed uzyskaniem pierwszego przychodu? i złożenia niezbędnych deklaracji dotyczących wyrejestrowania działalności i rezygnacji z rozliczania planowanych dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. W Urzędzie Skarbowy w X. Wnioskodawca został poinformowany, że skoro wyrejestrował działalność w Urzędzie Miasta w X. i wyrejestrował spółkę cywilną w Urzędzie Skarbowym oraz nie osiągnął żadnych przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, to nie powinien składać żadnych dodatkowych deklaracji w Urzędzie Skarbowym w X. Został poinformowany również, że skoro wyrejestrował działalność gospodarczą i nie osiągnął żadnych przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, to może wraz z małżonką wspólnie rozliczyć dochody za rok 2011 i nie musi składać żadnych dodatkowych oświadczeń dotyczących rezygnacji z wyboru opodatkowania dochodów z tego tytułu podatkiem liniowym.

W związku z tym Wnioskodawca uznał, że skoro de facto nie prowadził działalności gospodarczej i nie uzyskał żadnych przychodów z tytułu działalności gospodarczej, a zarejestrowaną działalność wyrejestrował przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tego tytułu oraz zgłosił w Urzędzie Skarbowym fakt wyrejestrowania działalności gospodarczej i rezygnacji z rozliczenia planowanych przychodów z tego tytułu podatkiem liniowym, to nie ma żadnych przeszkód, aby dochody za 2011 r. uzyskane z innych źródeł rozliczyć łącznie z małżonką. W dniu 18 kwietnia 2012 r. złożył w Urzędzie Skarbowym w X. wspólne z małżonką zeznanie podatkowe PIT - 37 za 2011 r.

Wnioskodawca wskazał, iż między Nim a Jego małżonką istniała przez cały rok podatkowy 2011 wspólność majątkowa, pozostawali przez cały rok podatkowy 2011 w związku małżeńskim, złożyli wspólny wniosek w zeznaniu podatkowym o łączne opodatkowanie przychodów w 2011 r. W 2011 r. ani Wnioskodawca, ani Jego małżonka nie osiągnęli żadnych przychodów z działalności gospodarczej, ani żadnych innych przychodów wykluczających możliwość wspólnego opodatkowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionej sytuacji właściwe jest łączne rozliczenie dochodów uzyskanych w roku 2011 wraz z małżonką, zgodnie z zasadami określonymi w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ w 2011 r. ani On, ani Jego małżonka nie osiągnęli żadnych przychodów, wykluczających możliwość wspólnego opodatkowania oraz między Nimi istniała przez cały rok podatkowy 2011 wspólność majątkowa, pozostawali przez cały rok podatkowy 2011 w związku małżeńskim, złożyli wspólny wniosek w zeznaniu podatkowym o łączne opodatkowanie przychodów w roku 2011, więc zgodnie z zasadami określonymi w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogli łącznie rozliczyć dochody za rok podatkowy 2011.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie mają zastosowania w opisanym przypadku wykluczenia opisane w art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w styczniu 2011 r. Wnioskodawca jedynie zarejestrował działalność gospodarczą, którą wyrejestrował w marcu 2011 r., nie prowadząc de facto działalności gospodarczej i nie osiągając z tego tytułu żadnych przychodów, o czym poinformował Urząd Skarbowy w marcu 2011 r.

Zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 października 2009 r., sygn. akt II FSK 734/08, w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego, przed dniem uzyskania przez nich ,,pierwszego przychodu? mogą oni skutecznie dokonać wyboru właściwego sposobu opodatkowania dochodów, nawet jeżeli oznaczało to konieczność wycofania wcześniej złożonego oświadczenia o wyborze zasad ukształtowanych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ww. orzeczeniem NSA, brak możliwości wycofania wcześniej złożonego oświadczenia oznaczałby zaprzeczenie możliwości wyboru przez podatnika przysługującego w założeniu, preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów z tego źródła oraz swoistą pułapkę, z której wyjście możliwe było dopiero w następnym roku podatkowym.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczenie NSA oraz fakt, że zarejestrowana przez Wnioskodawcę w styczniu 2011 r. działalność gospodarcza została wyrejestrowana przed uzyskaniem pierwszego przychodu, a także to, że Urząd Skarbowy został poinformowany o zakończeniu działalności gospodarczej i wycofaniu oświadczenia o rozliczaniu planowanych przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, Wnioskodawca uważa za prawidłowe łączne rozliczenie z małżonką dochodów za 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Przepis art. 6 ust. 2 ww. ustawy, przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków. Stanowi on, iż małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Stosownie do art. 6 ust. 8 powołanej ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Na podstawie art. 6 ust. 9 cytowanej ustawy, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (tj. m. in. osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu) niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Natomiast art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów ? pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 9a ust. 4 tej ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przepis art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg stawki liniowej 19%.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Stosownie do ust. 6 tegoż artykułu, dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b i 30e.

Z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi odstępstwo od generalnej zasady odrębnego opodatkowania. Możliwość jego zastosowania obwarowana jest szeregiem warunków wyraźnie wskazanych w tej ustawie.

Z treści art. 6 ust. 8 ww. ustawy, bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów określonych w art. 9 ust. 1 i 1a pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy art. 30c tej ustawy. W konsekwencji, już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków (nawet uzyskiwanych ze źródeł innych niż prowadzona działalność gospodarcza).

Z przestawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem zawiązał spółkę cywilną z siedzibą, która miała rozpocząć działalność od dnia 1 lutego 2011 r. i zarejestrował działalność gospodarczą. W dniu 1 lutego 2011 r. złożył w Urzędzie Skarbowym w X. oświadczenie, że przewidywane dochody z działalności gospodarczej w 2011 r. chce rozliczać podatkiem liniowym. Działalności gospodarczej w ww. spółce Wnioskodawca jednak nie prowadził, gdyż spółka działalności gospodarczej nie uruchomiła, z tego tytułu nie osiągnął więc żadnych przychodów. W związku z powyższym w dniu 10 marca 2011 r. rozwiązano umowę spółki cywilnej, a następnie dokonano wyrejestrowania tej działalność gospodarczej w Urzędzie Miasta, a o faktach tych poinformowano Urząd Skarbowy, składając odpowiednie deklaracje dotyczące tego zagadnienia.

Wnioskodawca wyjaśnił, iż ww. działalność wyrejestrował przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tego tytułu oraz zgłosił w Urzędzie Skarbowym rezygnację z rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Wskazał, iż w 2011 r. nie prowadził działalności gospodarczej i nie uzyskał żadnych przychodów z tego tytułu, między Nim a Jego małżonką istniała w tym okresie wspólność majątkowa, pozostawali przez cały rok w związku małżeńskim oraz złożyli wspólny wniosek w zeznaniu podatkowym o łączne opodatkowanie przychodów w 2011 r.

Poinformował, iż w dniu 7 marca 2011 r. został akcjonariuszem spółki akcyjnej, której zakres działalności był zgodny z planowaną działalnością spółki cywilnej.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny oraz stosowne przepisy prawa podatkowego, w tym w szczególności art. 6 ust. 2 i ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zauważyć należy, iż dla wyłączenia wspólnego opodatkowania małżonków nie jest konieczne uzyskanie dochodu. Stwierdzenie użyte w ust. 8 - ?gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c? - nie wskazuje na konieczność uzyskania rzeczywistego dochodu, ale oznacza, że podatnik rozlicza się według zasad określonych w art. 30c. Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania ewentualnych przyszłych dochodów osiąganych z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niezłożenie innych oświadczeń ? w myśl art. 9a ust. 4 ww. ustawy, tj. dotyczących likwidacji działalności gospodarczej lub zmiany formy opodatkowania, wyklucza możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych przez współmałżonków w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż mimo nieosiągnięcia przychodu z działalności gospodarczej i jej wyrejestrowania oraz złożenia w Urzędzie Skarbowym odpowiednich deklaracji z tym związanych, Wnioskodawca podlegał w 2011 r. regulacjom zawartym w przepisie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i okoliczność ta ma decydujące znaczenie dla braku możliwości skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków.

W konsekwencji, Wnioskodawca nie może skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów osiągniętych w 2011 r. wspólnie z małżonką.

W odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego należy stwierdzić, że zapadł on w indywidualnej sprawie, w innym stanie faktycznym. Co do zasady jest on wiążący tylko w tej sprawie, nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Z uwagi na powyższe powołane we wniosku orzeczenie Sądu nie może stanowić podstawy prawnej przy wydawaniu niniejszej interpretacji indywidualnej. Przy czym zauważyć należy, iż orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem nie jest jednolite (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 145/09 opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych).

Jednocześnie tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Z uwagi na powyższe niniejsza interpretacja dotyczy tylko Wnioskodawcy i nie wywiera skutków prawnych dla Jego małżonki.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ?., ul. ?., ?., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący do wiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika