Czy Wnioskodawczyni jako właścicielka 1/6 udziałów w nieruchomościach nabytych w październiku 2010 (...)

Czy Wnioskodawczyni jako właścicielka 1/6 udziałów w nieruchomościach nabytych w październiku 2010 r. i sprzedanych we wrześniu 2011 r., powinna przychód ten wykazać w deklaracji PIT-39 za 2011 r., jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2012 r. (data wpływu 10 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lipca 2012 r. (data wpływu 6 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2012 r., został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W związku ze stwierdzeniem braków, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), pismem z dnia 26 czerwca 2012 r., Nr IPTPB2/415-257/12-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia braków.

Wezwanie wysłano w dniu 26 czerwca 2012 r., skutecznie doręczono w dniu 29 czerwca 2012 r., natomiast w dniu 6 lipca 2012 r., do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, złożona na piśmie z dnia 4 lipca 2012 r. (data nadania 5 lipca 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zaistniały stan faktyczny:

Matka Wnioskodawczyni prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą na własne nazwisko, pozostając w małżeńskiej wspólnocie majątkowej z ojcem Wnioskodawczyni. W ramach prowadzonej działalności na potrzeby tej działalności nabyła budynek magazynowy stojący na działce o pow. 0,3249 ha oraz lokal użytkowy o pow. 47,00 m2 wraz z udziałem w gruncie. Nieruchomości te, zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej i używane na potrzeby działalności. Na użytkowane nieruchomości nie były ponoszone żadne nakłady poza drobnymi naprawami i nieruchomości te nie były wynajmowane.

W październiku 2010 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni. W wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego, Sąd wydał orzeczenie o podziale spadku, w którym przyznał Wnioskodawczyni 1/6 udziału w ww. nieruchomościach. W Urzędzie Skarbowym Wnioskodawczyni złożyła zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2.

We wrześniu 2011 r., nieruchomości zostały sprzedane przez matkę Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jako przychód w działalności gospodarczej został ujęty przychód zgodnie z udziałem określonym w orzeczeniu Sądu o podziale spadku przypadający na matkę Wnioskodawczyni, natomiast Wnioskodawczyni otrzymała 1/6 kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości, którą wykaże jako przychód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia, w deklaracji PIT-39 za 2011 r.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 4 lipca 2012 r. Wnioskodawczyni wskazała, iż w skład nabytych w wyniku spadku udziałów w nieruchomościach po zmarłym w październiku 2010 r. ojcu wchodziły: 1/6 udziału w lokalu użytkowym o pow. 47,00 m2 wraz z udziałem w gruncie oraz 1/6 udziału w budynku magazynowym stojącym na działce o pow. 0,3249 ha.

Wnioskodawczyni we wrześniu 2011 r., dokonała odpłatnego zbycia udziałów w ww. nieruchomościach, nabytych w drodze spadku po zmarłym ojcu. Sprzedaż ww. udziałów w nieruchomościach nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawczyni w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nieruchomości będące przedmiotem odpłatnego zbycia były to nieruchomości niemieszkalne, nie były one wykorzystywane przez Wnioskodawczynię w działalności gospodarczej, ponieważ Wnioskodawczyni nie prowadziła zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Ww. nieruchomość była wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez matkę Wnioskodawczyni i sprzedaż została udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez matkę Wnioskodawczyni, która była właścicielką 4/6 udziałów w nieruchomościach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo został rozliczony przychód ze sprzedaży opisanych nieruchomości to znaczy:

  1. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez matkę Wnioskodawczyni, został wykazany przychód zgodnie z udziałem na nią przypadającym, określonym w orzeczeniu sądu o podziale spadku?
  2. Wnioskodawczyni jako właścicielka 1/6 udziału w nieruchomościach i osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, wykaże przychód ze sprzedaży swojego udziału w deklaracji PIT-39 za 2011 r., jako przychód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od daty nabycia?

Wnioskodawczyni w uzupełnieniu wniosku przeformułowała pytania i postawiła następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni jako właścicielka 1/6 udziałów w nieruchomościach nabytych w październiku 2010 r. i sprzedanych we wrześniu 2011 r., powinna przychód ten wykazać w deklaracji PIT-39 za 2011 r., jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż nieruchomości została rozliczona prawidłowo, ponieważ zgodnie z przepisami, jeżeli podatnik sprzeda nieruchomość przed upływem pięciu lat od daty nabycia, ma obowiązek wykazać taką sprzedaż w deklaracji P1T-39 za rok, w którym została sprzedana nieruchomość i opodatkować zgodnie z przepisami podatkiem w wysokości 19%. Ujęcie przypadającego na Wnioskodawczynię udziału ze sprzedaży nieruchomości w działalności gospodarczej - matki Wnioskodawczyni, spowodowałoby podwójne opodatkowanie podatkiem dochodowym tej samej transakcji: raz w zeznaniu PIT-39 i drugi raz w działalności gospodarczej.

Według stanowiska Wnioskodawczyni przedstawionego w uzupełnieniu wniosku, wykazanie przychodu ze sprzedaży ww. nieruchomości w deklaracji (zeznaniu) PIT-39 za 2011 r., jako odpłatne zbycie nieruchomości jest prawidłowe, ponieważ zgodnie z wymienionymi w poz. 31 przepisami prawa podatkowego, nie ma znaczenia sposób w jaki Wnioskodawczyni nabyła nieruchomości, a istotne jest tylko to, że sprzedała nieruchomości przed upływem pięciu lat od daty nabycia i sprzedaż ta, nie była dokonana w wykonaniu działalności gospodarczej, ponieważ Wnioskodawczyni takiej nie prowadziła.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Z powyższego przepisu wynika, iż dla opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne znaczenie ma data nabycia nieruchomości.

Natomiast, stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy - nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

? ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów art. 10 i art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku wprowadzonych lub nie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Zatem, kryterium zaliczenia przychodu z odpłatnego zbycia/sprzedaży nieruchomości (udziału w nieruchomości) wykorzystywanej w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej, jest fakt jej wykorzystywania w ramach tej działalności gospodarczej.

W myśl powyższego, odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nawet nie ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowi źródło przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla podmiotu (np. osoby fizycznej), który przedmiotowy składnik wykorzystywał dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Z informacji zawartych we wniosku i uzupełnieniu wynika, że matka Wnioskodawczyni pozostawała w małżeńskiej wspólnocie majątkowej z ojcem Wnioskodawczyni. Matka Wnioskodawczyni, prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą na własne nazwisko, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby tej działalności, nabyła budynek magazynowy stojący na działce o pow. 0,3249 ha oraz lokal użytkowy o pow. 47,00 m2 wraz z udziałem w gruncie. Nieruchomości te, zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej i używane na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez matkę Wnioskodawczyni.

W październiku 2010 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku po zmarłym ojcu 1/6 udziału w nieruchomości, tj. 1/6 udziału w lokalu użytkowym o pow. 47,00 m2 wraz z udziałem w gruncie oraz 1/6 udziału w budynku magazynowym stojącym na działce o pow. 0,3249 ha.

We wrześniu 2011 r. ww. nieruchomości zostały sprzedane.

Sprzedaż ww. udziałów w nieruchomościach nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawczyni w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nieruchomości będące przedmiotem odpłatnego zbycia, nie były wykorzystywane przez Wnioskodawczynię w działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni nie prowadziła działalności gospodarczej.

Zatem, w sytuacji opisanej we wniosku bezsporne jest, iż dokonane we wrześniu 2011 r., odpłatne zbycie/sprzedaż 1/6 udziału nabytego przez Wnioskodawczynię w październiku 2010 r., zostało dokonane przed upływem pięciu lat od nabycia oraz odpłatne zbycie nie zostało dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej. Tym samym, przychód z tej sprzedaży stosownie do 1/6 udziału Wnioskodawczyni w przedmiotowej nieruchomości, należy kwalifikować do źródła z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej od dnia 1 stycznia 2009 r., zastosowanie mają przepisy obowiązujące w roku nabycia nieruchomości.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2011 r., przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie jej posiadania.

W myśl art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Stosownie do art. 22 ust. 6e ww. ustawy, wysokość nakładów, o których mowa w art. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Należy również wskazać, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z treścią art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przychodem ze sprzedaży jak wskazano powyżej jest cena pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

W myśl art. 30e ust. 4 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.


Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ww. ustawy).

Reasumując, osiągnięty przez Wnioskodawczynię przychód z odpłatnego zbycia/sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości, dokonanego we wrześniu 2011 r., proporcjonalnie do nabytego w części 1/6 udziału, stanowi dla Wnioskodawczyni źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód Wnioskodawczyni z tego źródła (jeśli Wnioskodawczyni nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy), podlega rozliczeniu i opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19%, stosownie do art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zapłacie w terminie złożenia zeznania PIT-39 za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, czyli za 2011 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo wskazać należy, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ? niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawczyni jako występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla współwłaścicieli zbywanej nieruchomości (np. dla matki Wnioskodawczyni).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika