Czy kwota, którą Wnioskodawca uzyska z tytułu spłaty w związku z działem spadku po rodzicach, podlega (...)

Czy kwota, którą Wnioskodawca uzyska z tytułu spłaty w związku z działem spadku po rodzicach, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w jakim terminie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2012 r. (data wpływu 11 maja 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu 1 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania działu spadku ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania działu spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Pismem z dnia 25 maja 2012 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 25 maja 2012 r. (skutecznie doręczono 28 maja 2012 r.), natomiast w dniu 1 czerwca 2012 r. do tut. Organu wpłynęło uzupełnienie na ww. wezwanie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W kwietniu 2008 r. zmarła mama Wnioskodawcy. Zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu Wnioskodawca nabył prawo do 1/3 części spadku po mamie. Przedmiotem spadku był wkład mieszkaniowy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Wnioskodawca zgłosił to w należnym czasie w Urzędzie Skarbowym. W styczniu 2009 r. zmarł tata. Zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu nabył prawo do ½ części spadku po ojcu ? wkładu mieszkaniowego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Również dokonał zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym. Po rodzicach Wnioskodawca nabył spadek w wysokości ½ części wkładu. W mieszkaniu po rodzicach zamieszkuje brat z rodziną. We wrześniu 2011 r. nastąpił sądowny, zgodny dział spadku. Prawo na wyłączną własność mieszkania otrzymał brat Wnioskodawcy, który zobowiązał się zapłacić tytułem spłaty Jego udział ? połowę wkładu mieszkaniowego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, co stanowi kwotę xxx zł w II ratach ? kwiecień i październik 2012 r.

Stan majątkowy Wnioskodawcy na skutek dokonania działu spadku nie uległ zmianie, gdyż mieści się w wartości przypadającego Jemu udziału spadkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota, którą Wnioskodawca uzyska z tytułu spłaty w związku z działem spadku po rodzicach, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w jakim terminie?

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana spłata w wyniku działu spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spłata w wyniku działu spadku nie może być traktowana jako odpłatne zbycie udziałów. Stan majątkowy Wnioskodawcy na skutek dokonania działu spadku nie ulegnie zmianie, gdyż mieści się w wartości przypadającego Jemu udziału spadkowego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazuje, że w opisanym we wniosku zdarzeniu nie powstanie obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze spłatą wkładu mieszkaniowego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Dziedziczeniu podlega natomiast wkład mieszkaniowy. Oznacza to, iż nabycie w drodze spadku wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji spłata udziału Wnioskodawcy z wkładu mieszkaniowego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku w wypełnieniem dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego. Dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

W kontekście wyżej zacytowanych przepisów nabycie w drodze spadku prawa do wkładu mieszkaniowego podlegało przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem, w przypadku Wnioskodawcy nie będą miały zastosowania zasady przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dział spadku był dokonany w taki sposób, że brat z uwagi na zamieszkanie w tym lokalu ? otrzymał na wyłączność wkład mieszkaniowy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu z obowiązkiem spłaty udziału Wnioskodawcy ? ½ wkładu mieszkaniowego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Brat został członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Otrzymana spłata w wyniku działu spadku jest ekwiwalentna do posiadanego udziału w prawie do lokalu. W związku z czynnością działu spadku Wnioskodawca nie uzyskał żadnego przysporzenia (przyrostu) majątkowego, względem odziedziczonej ułamkowej części masy spadkowej, a co za tym idzie ? brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwoty otrzymanej w wyniku działu spadku. Mieszkanie to nie zostało sprzedane. Nadal ma status mieszkania spółdzielczego lokatorskiego. Zamieszkuje w nim brat z rodziną.

Ponadto objęcie opodatkowaniem na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodów otrzymanych w dziale spadku - spłaty wkładu mieszkaniowego lokatorskiego prawa do lokalu, spowodowałoby dwukrotne opodatkowanie tego samego przychodu ? podatek od spadku oraz podatek dochodowy od osób fizycznych ? co jest niezgodne z Konstytucją RP.

Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymana spłata nie jest również przychodem z praw majątkowych. Wkład lokatorski jest prawem niezbywalnym. Wnioskodawca uważa, że w świetle przedstawionych przepisów prawa podatkowego dochody uzyskane z tytułu spłaty w związku z działem spadku nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem dochodowym kwoty otrzymanej w wyniku działu spadku ? wkładu mieszkaniowego lokatorskiego prawa do lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika