Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż w świetle obowiązujących (...)

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż w świetle obowiązujących przepisów prawa, przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w wyniku odpłatnego zbycia lokali wraz z ułamkowymi częściami gruntu, które zostały nabyte w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej w 2008 r., w przypadku dokonania tego zbycia przed upływem pięcioletniego terminu określonego w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast, jeżeli odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięcioletniego terminu określonego w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to uzyskany z tego zbycia przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 grudnia 2011 . (data wpływu 12 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokali wraz z ułamkową częścią gruntu w 2013 r. i 2014 r. - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokali wraz z ułamkową częścią gruntu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 w zw. z art. 14f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 24 listopada 2011 r., Nr IPTPB2/415-521/11-2/MD, wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 1 grudnia 2011 r., natomiast w dniu 12 grudnia 2011 r., uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 8 grudnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, w dniu 30 października 2008 r. nabył wraz z małżonką od Agencji Mieszkaniowej do majątku wspólnego (nabycie nie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej) prawo własności nieruchomości ? działek o numerze x/5 oraz x/7 o łącznej powierzchni 0,0708 ha. Obie działki, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta, stanowiły w momencie ich zakupu tereny zabudowy mieszkaniowej i usługowej (aktualnie ten stan się nie zmienił).

W dniu 21 lipca 2009 r., Wnioskodawca uzyskał wraz z małżonką decyzję nr X/2009, którą to Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wykonanie robót budowlanych na inwestycję, polegającą na przebudowie i nadbudowie budynku byłej stolarni na budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalami użytkowymi w przyziemiu. Proces inwestycyjny nie jest jeszcze zakończony i nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Cała inwestycja będzie zlokalizowana na obu działkach ? x/5 oraz x/7.

Po zakończeniu procesu inwestycyjnego Wnioskodawca ma zamiar wraz z małżonką zamieszkać w jednym z lokali. Pozostałe wydzielone lokale zamierza sprzedać, a zbycie nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Planowanym terminem sprzedaży jest rok 2013 i 2014.

W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż wydzielone lokale ma zamiar sprzedać wraz z ułamkową częścią gruntu, przynależną do każdego z nich.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w związku z planowaną sprzedażą wydzielonych lokali mieszkalnych w roku 2013 i 2014 Wnioskodawca będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości... W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca doprecyzował powyższe pytanie, które brzmi: Czy w związku z planowaną sprzedażą wydzielonych lokali mieszkalnych wraz z ułamkową częścią gruntu przynależna do każdego z nich w roku 2013 i 2014 Wnioskodawca będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości...
  2. Czy w sytuacji zameldowania się na okres 12 miesięcy przed datą sprzedaży w jednym z lokali, dochód z tytułu zbycia tego lokalu będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie tzw. ?ulgi meldunkowej?, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 1. W zakresie pytania nr 2 zostanie wydana odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są odpłatne zbycia:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
  4. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że nabycie nieruchomości nastąpiło w 2008 r. Mając na uwadze zapisy ustawowe, dochód uzyskany ze zbycia nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w sytuacji, gdy odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie. Termin pięcioletni, zdaniem Wnioskodawcy, należy zatem liczyć od dnia 31 grudnia 2008 r., a co za tym idzie upłynie z dniem 31 grudnia 2013. W związku z tym Wnioskodawca uważa, że w przypadku sprzedaży, począwszy od 1 stycznia 2014 r., wydzielonych lokali mieszkalnych, znajdujących się w nieruchomości nabytej w 2008 r., dochód uzyskany z tego tytułu nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) ? c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy zmienianej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W przedmiotowej sprawie ? dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości ? istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tego udziału w nieruchomości.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, w dniu 30 października 2008 r. nabył wraz z małżonką od Agencji Mieszkaniowej do majątku wspólnego (nabycie nie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej) prawo własności nieruchomości W dniu 21 lipca 2009 r., Wnioskodawca uzyskał wraz z małżonką decyzję zatwierdzającą projekt budowlany oraz pozwolenie na wykonanie robót budowlanych, polegających na przebudowie i nadbudowie budynku byłej stolarni na budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalami użytkowymi w przyziemiu. Proces inwestycyjny nie jest jeszcze zakończony i nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego Wnioskodawca ma zamiar wraz z małżonką zamieszkać w jednym z lokali. Pozostałe wydzielone lokale zamierza sprzedać, a zbycie nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Planowanym terminem sprzedaży jest rok 2013 i 2014. Wydzielone lokale mają być sprzedane wraz z ułamkową częścią gruntu, przynależną do każdego z nich.

Ustawa nie zawiera definicji nieruchomości, stąd należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, tj. w szczególności art. 46 i 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak i budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z treści art. 48 Kodeksu cywilnego wynika zaś, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości zgodnie z zasadą superficies solo cedit, w myśl której własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności.

Jeżeli zatem na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek niestanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Jedynie budynek wzniesiony na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym jest przedmiotem odrębnej własności, a bieg terminu 5 letniego liczy się odrębnie dla nabycia prawa użytkowania wieczystego i dla wybudowania na gruncie tym budynku.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż w świetle obowiązujących przepisów prawa, przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w wyniku odpłatnego zbycia lokali wraz z ułamkowymi częściami gruntu, które zostały nabyte w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej w 2008 r., w przypadku dokonania tego zbycia przed upływem pięcioletniego terminu określonego w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, jeżeli odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięcioletniego terminu określonego w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to uzyskany z tego zbycia przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym wydana interpretacja dotyczy tylko Wnioskodawcy. Nie wywołuje skutków prawnych dla małżonki Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto organ podatkowy wskazuje, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje

IPTPB2/415-521/11-5/MD, interpretacja indywidualna

IPTPB2/415-521/11-6/MD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika