Czy darowizna otrzymana od brata jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn ? Czy skorzystanie ze (...)

Czy darowizna otrzymana od brata jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn ?
Czy skorzystanie ze zwolnienia uzależnione jest od posiadania przez obdarowanego innego mieszkania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2011 r. (data wpływu 17 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny otrzymanej od brata ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny otrzymanej od brata.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z bratem są współwłaścicielami własnościowego spółdzielczego mieszkania.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 21 kwietnia 2010 r. Wnioskodawca nabył udział wynoszący #190; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (łącznie po obojgu rodzicach), matce zmarłej w dniu 15 czerwca 2005 r. oraz ojcu zmarłym w dniu 30 grudnia 2009 r. Na podstawie wyżej opisanego postanowienia, udział wynoszący #188; własnościowego prawa do lokalu nabył również brat Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zapłacił podatek spadkowy od #189; własnościowego prawa do lokalu odziedziczonego na podstawie testamentu po matce. Podatek spadkowy od odziedziczonego po ojcu udziału we własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - po #188; części na rzecz Wnioskodawcy i Jego brata nie należał się - obowiązek podatkowy został zgłoszony.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy jeżeli brat Wnioskodawcy daruje Mu, w postaci aktu notarialnego, swój udział w tym mieszkaniu (wynoszący #188;), to czy Wnioskodawca będzie musiał zapłacić z tego tytułu podatek od spadków i darowizn...
  2. Czy przy tej darowiźnie ma znaczenie fakt, że Wnioskodawca jest już właścicielem innego własnościowego spółdzielczego mieszkania...
  3. Czy, aby skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, Wnioskodawca powinienem nie posiadać tytułu własności do innego mieszkania...
  4. Czy od jakiejkolwiek darowizny pomiędzy bratem, a Wnioskodawcą zajdzie konieczność zapłaty podatku od spadków i darowizn...

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn nie będzie miał miejsca gdyż darowizna jest pomiędzy najbliższymi członkami rodziny.

Przedmiotem niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego stanowi odpowiedź na pytania wniosku Nr 1, Nr 2 i Nr 3. Stanowisko odnośnie pytania Nr 4 tut. Organ zajął w oddzielnym rozstrzygnięciu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r., Nr 93, poz. 768 ze zm.), podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

Stosownie do treści art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Jak stanowi art. 4 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca otrzyma od brata w drodze darowizny #188; część udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Darowizna ma nastąpić w formie aktu notarialnego.

Zatem, stosownie do treści wyżej cytowanego art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w związku z tym, że Wnioskodawca otrzyma darowiznę od brata, będzie zwolniona ona z podatku od spadków i darowizn. Darowizna będzie mieć formę aktu notarialnego, zatem Wnioskodawca nie będzie musiał zgłaszać darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Skorzystanie ze wskazanego zwolnienia podatkowego określonego w art. 4a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy (w związku ze spełnieniem wszystkich warunków tego przepisu), nie jest uwarunkowane od faktu nieposiadania przez wnioskodawcę innego własnościowego spółdzielczego mieszkania.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, darowizny otrzymanej od brata, w postaci udziału we własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika