Czy umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski nie podlega opodatkowaniu podatkiem na podstawie art. (...)

Czy umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski nie podlega opodatkowaniu podatkiem na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012 r. (data wpływu 27 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie wydobycia kamienia wapiennego i produkcji wyrobów wapienniczych. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku do towarów i usług. Na potrzeby sfinansowania zamierzonego objęcia udziałów w kapitale zakładowym innej spółki kapitałowej (spółki z o.o.) z tej samej branży, Wnioskodawca planuje zaciągnąć pożyczkę od podmiotu mającego siedzibę za granicą, na terytorium Unii Europejskiej.

Pożyczkodawca jest osobą prawną niemającą siedziby, miejsca zarządzania ani nieprowadzącą działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pożyczkodawca nie jest bankiem, ale posiada wymagane przez prawo właściwe dla miejsca jego siedziby uprawnienia do udzielania potyczek innym podmiotom i prowadzi działalność polegającą m.in. na udzielaniu pożyczek podmiotom, należącym do tej samej co Pożyczkodawca i Spółka grupy kapitałowej.

Planowana umowa pożyczki będzie podpisana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W momencie podpisania umowy pożyczane pieniądze będą znajdowały się na rachunku bankowym Pożyczkodawcy, prowadzonym w banku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pieniądze zostaną przelane z rachunku bankowego Pożyczkodawcy na rachunek bankowy Spółki dopiero po zawarciu umów pożyczek. W związku z prowadzoną działalnością w zakresie udzielania pożyczek Pożyczkodawca jest zarejestrowanymi podatnikiem podatku od wartości dodanej w kraju miejsca swej siedziby. Na gruncie przepisów o podatku od wartości dodanej obowiązujących w kraju miejsca siedziby Pożyczkodawcy, odsetki uzyskiwane z tytułu pożyczek udzielanych przez Pożyczkodawcę są traktowane jako obrót uzyskiwany z tytułu świadczenia usług finansowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umowa pożyczki zawarta w przedstawionym stanie faktycznym, będzie umową niepodlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 1 ust. 4 i art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Przepis art. 1 ust. 4 wymienionej ustawy stanowi, że czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli ich przedmiotem są:

  • rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wobec powyższego, umowa pożyczki pieniężnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy pożyczki jej przedmiot, tj. pieniądze, znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania/siedzibę strony umowy), a także, jeżeli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą, a nabywca - pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Skoro, w przypadku umowy pożyczki stanowiącej przedmiot zapytania Spółki, środki pieniężne w chwili zawarcia umowy pożyczki będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i umowa pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czynność ta, na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach, w tym m.in.: interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 lutego 2012 r. interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 kwietnia 2011 r. interpretacje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 grudnia 2009 r.

Niezależnie od powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, należy też mieć na uwadze, że Pożyczkodawca w kraju miejsca swej siedziby jest zarejestrowanymi podatnikiem podatku od wartości dodanej i odsetki uzyskiwane z tytułu pożyczek udzielanych przez Pożyczkodawcę są traktowane na gruncie dotyczących Pożyczkodawcy przepisów o podatku od wartości dodanej, jako obrót uzyskiwany z tytułu świadczenia usług finansowych, jak również Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  • opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  • zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

O wyłączeniu czynności z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje zatem fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Udzielenie przez pożyczkodawcę pożyczki pieniężnej za wynagrodzeniem należnym pożyczkodawcy w postaci odsetek za korzystanie z udostępnionego kapitału mieści się w dyspozycji przytoczonego art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i jest to świadczenie przez pożyczkodawcę na rzecz pożyczkobiorcy odpłatnej usługi objętej podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia tej usługi będzie terytorium Polski, zaś podatnikiem zobowiązanym do rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania tej usługi będzie, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca, a tym samym dla Wnioskodawcy będzie to podlegający podatkowi od towarów i usług import usługi, w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego, że zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, tak rozpoznany import usługi będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług i z tytułu dokonania tej czynności (tj. zawarcia umowy pożyczki z podmiotem zagranicznym)

Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku VAT zwolnionym od podatku.

Również powyższe stanowisko Wnioskodawcy dotyczące zastosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacji podatkowych, między innymi w interpretacjach:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 września 2011 r.

    ,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 23 września 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14 września 2011 r.,Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2011 r., Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 lipca 2011 r.,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 stycznia 2009 r., Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 maja 2008 r., Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 lipca 2008 r.,
  • W ocenie Wnioskodawcy, rozważając kwestię opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, umowy pożyczki zawieranej w przestawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, stwierdzić zatem należy, że umowa ta, jako dotycząca rzeczy znajdujących się za granicą i zawarta za granicą, nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, na podstawie przepisu art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a jednocześnie nie będzie też podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie dyspozycji przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na to, że udzielenie pożyczki przez Pożyczkodawcę na rzecz Wnioskodawcy będzie objęte ustawą o podatku od towarów i usług, jako usługa finansowa, zaś Wnioskodawca będzie z tytułu dokonania tej czynności podatnikiem zwolnionym od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług. W istocie rzeczy, do zawartej umowy pożyczki zastosowanie będzie miało podwójne, wynikające z dwóch przepisów ustawy, wyłączenie jej spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca wyjaśnia jednocześnie, że z zapytaniem dotyczącym stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, tj. zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca będzie z tytułu udzielonej mu pożyczki podatnikiem zwolnionym od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług, zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w odrębnym wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Stosownie do art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki na biorącym pożyczkę.

Przy czym, zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy, podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pod pojęciem rzeczy ujętym w ww. przepisie należy również rozumieć pieniądze, będące przedmiotem umowy pożyczki.

W świetle powyższego przepisu, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa pożyczki, której przedmiot w chwili zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski. W przypadku, gdy przedmiotem pożyczki są rzeczy, w tym pieniądze, znajdujące się za granicą, umowy te podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile pożyczkobiorca ma siedzibę na terytorium Polski i umowę zawarto na terytorium Polski. Jeżeli natomiast pożyczkobiorca ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale umowę podpisano poza granicami kraju i pieniądze znajdują się za granicą, to czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, Wnioskodawca prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie wydobycia kamienia wapiennego i produkcji wyrobów wapienniczych. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku do towarów i usług. Na potrzeby sfinansowania zamierzonego objęcia udziałów w kapitale zakładowym innej spółki kapitałowej (spółki z o.o.) z tej samej branży, Wnioskodawca planuje zaciągnąć pożyczkę od podmiotu mającego siedzibę za granicą, na terytorium Unii Europejskiej. Pożyczkodawca jest osobą prawną nie mającą siedziby, miejsca zarządzania ani nie prowadzącą działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pożyczkodawca nie jest bankiem, ale posiada wymagane przez prawo właściwe dla miejsca jego siedziby uprawnienia do udzielania potyczek innym podmiotom i prowadzi działalność polegającą m.in. na udzielaniu pożyczek podmiotom, należącym do tej samej co Pożyczkodawca i Spółka grupy kapitałowej.

Planowana umowa pożyczki będzie podpisana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W momencie podpisania umowy pożyczane pieniądze będą znajdowały się na rachunku bankowym Pożyczkodawcy prowadzonym w banku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pieniądze zostaną przelane z rachunku bankowego Pożyczkodawcy na rachunek bankowy Spółki dopiero po zawarciu umów pożyczek. W związku z prowadzoną działalnością w zakresie udzielania pożyczek Pożyczkodawca jest zarejestrowanymi podatnikiem podatku od wartości dodanej w kraju miejsca swej siedziby. Na gruncie przepisów o podatku od wartości dodanej obowiązujących w kraju miejsca siedziby Pożyczkodawcy, odsetki uzyskiwane z tytułu pożyczek udzielanych przez Pożyczkodawcę są traktowane jako obrót uzyskiwany z tytułu świadczenia usług finansowych.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca posiada siedzibę w Polsce. Umowa pożyczki zostanie podpisana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w chwili zawarcia umowy pieniądze znajdowały się za granicą. Zatem, opisana we wniosku umowa pożyczki, zgodnie z uregulowaniami art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na to, że umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bezprzedmiotowe jest badanie, czy w niniejszej sprawie ma zastosowanie art. 2 pkt 4 tej ustawy.

Należy jednocześnie podkreślić, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku ? nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przesłanek zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki i depozytu nieprawidłowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest bowiem sam przepis prawa.

Organ wydając pisemną indywidualną interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opiera się na przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym. W przypadku, gdy opisane we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi, to wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie objętym niniejszą interpretacją.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika