Czy Spółka (Wnioskodawczyni będąca polskim rezydentem podatkowym) będzie podlegała opodatkowaniu (...)

Czy Spółka (Wnioskodawczyni będąca polskim rezydentem podatkowym) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w związku z konwersją kapitału zapasowego na kapitał podstawowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku złożonym w dniu 22 października 2012 r., uzupełnionym pismem złożonym w dniu 15 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), pismem z dnia 4 stycznia 2013 r., nr IPTPB3/423-376/12-2/MF, IPTPB1/415-642/12-2/MAP, (doręczonym w dniu w 9 stycznia 2013 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 15 stycznia 2013 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, mająca siedzibę i zarząd na terytorium Polski, będąca polskim rezydentem podatkowym, powstała w 2009 r. Początkowo udziałowcami były cztery osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi. Osoby fizyczne objęły udziały Spółki za cenę równą wartości nominalnej udziałów.

W trakcie działalności Spółki dołączył do Niej kolejny udziałowiec, osoba prawna mająca siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski i będąca polskim rezydentem podatkowym, który obejmował systematycznie udziały po cenie znacząco wyższej niż cena nominalna. W wyniku tej transakcji, Spółka utworzyła kapitał zapasowy, który równy jest nadwyżce ceny sprzedaży nad ceną nominalną udziałów objętych przez nowego udziałowca (wyżej wymieniona osoba prawna).

Spółka zamierza dokonać konwersji kapitału zapasowego powstałego z agio (czyli nadwyżki ceny sprzedaży nad ceną nominalną) na kapitał podstawowy, poprzez emisję nowych udziałów.

Zgodnie z art. 257 § 2 oraz art. 260 § 3 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037) nowo powstające udziały w podwyższanym kapitale zakładowym Spółki będą obejmowane przez udziałowców w sposób proporcjonalny w stosunku do ich dotychczasowych udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku złożonym w dniu 15 stycznia 2012 r.):

  1. Czy Spółka (Wnioskodawczyni będąca polskim rezydentem podatkowym) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w związku z konwersją kapitału zapasowego na kapitał podstawowy?
  2. Czy na Spółce (Wnioskodawczyni będącej polskim rezydentem podatkowym) będzie ciążył obowiązek płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w związku z objęciem nowo powstałych udziałów przez dotychczasowego udziałowca - osobę prawną (polskiego rezydenta podatkowego), w sposób proporcjonalny w stosunku do jego dotychczasowego udziału, w sytuacji, gdy nowo powstałe udziały zostaną pokryte środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym powstałym z agio?
  3. Czy na Spółce (Wnioskodawczyni będącej polskim rezydentem podatkowym) będzie ciążył obowiązek płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, w związku z objęciem nowo powstałych udziałów przez dotychczasowych udziałowców - osoby fizyczne (polscy rezydenci podatkowi), w sposób proporcjonalny w stosunku do ich dotychczasowych udziałów, w sytuacji, gdy nowo powstałe udziały zostaną pokryte środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym powstałym z agio?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 wniosku. Wniosek w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce, zgodnie art. 257 § 2 oraz art. 260 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych, poprzez ustanowienie nowych udziałów i przeznaczenie na ten cel środków Spółki zgromadzonych w formie kapitału zapasowego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów takiej Spółki nie zalicza się przychodów otrzymanych m.in. na podwyższenie kapitału zakładowego. Również w przypadku, kiedy część wnoszonego przez wspólników wkładu nie będzie zasilała kapitału zakładowego Spółki, lecz jej kapitał zapasowy (tzw. ?agio? emisyjne), czyli w sytuacji, kiedy wartość nominalna wydawanych przez Spółkę udziałów będzie niższa od wartości wnoszonych przez wspólników wkładów, wspomniana nadwyżka nie będzie rodzić przychodu po stronie Spółki.

Jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, otrzymana przez spółkę kapitałową nadwyżka wartości wkładów ponad wartość nominalną wydanych za wkład udziałów także nie podlega zaliczeniu do przychodów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje stosownie do regulacji zawartych w przepisach art. 255 - 262 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, jeżeli przewidziano w niej taką możliwość, albo poprzez zmianę umowy spółki, jeżeli nie zawiera ona postanowień umożliwiających podwyższenie bez zmiany umowy spółki.

Stosownie do art. 257 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki.

W myśl natomiast art. 257 § 2 ww. ustawy, podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych.

Z kolei, na podstawie art. 260 § 1 Kodeksu spółek handlowych, uchwałą wspólników o zmianie umowy spółki można podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki).

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1 (?).

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 cyt. ustawy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. W art. 12 tej ustawy wymienione zostały jednak rodzaje przychodów, moment ich powstania i wyłączenia z katalogu przychodów.

Jako zasadę ustawodawca przyjął, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 ww. ustawy).

Literalna wykładnia powołanych przepisów prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, a więc takie którymi może Spółka rozporządzać jak właściciel.

Katalog przysporzeń, których nie zalicza się do przychodów podatkowych jest zamknięty i zawarty został w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 11 powołanej ustawy wynika, iż do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach ? wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Powyższe oznacza, że wartości otrzymane na podwyższenie kapitału zakładowego ? stanowiące niewątpliwie przysporzenie majątkowe ? uznane zostały przez ustawodawcę za wpływy niestanowiące przychodu podatkowego. Wpływy te są neutralne podatkowo. Nie są one efektem ?zwykłej? (bieżącej) działalności gospodarczej podatnika, lecz związane są z rozszerzeniem źródła przychodów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą siedzibę i zarząd na terytorium Polski, będącą polskim rezydentem podatkowym, powstałą w 2009 r. Początkowo Jej udziałowcami były cztery osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi, które objęły udziały Spółki za cenę równą wartości nominalnej udziałów.

W trakcie działalności Spółki dołączył do Niej kolejny udziałowiec - osoba prawna mająca siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski, będąca polskim rezydentem podatkowym, który obejmował systematycznie udziały po cenie znacząco wyższej niż cena nominalna. W wyniku tej transakcji, Spółka utworzyła kapitał zapasowy, który równy jest nadwyżce ceny sprzedaży nad ceną nominalną udziałów objętych przez nowego udziałowca.

Spółka zamierza dokonać konwersji kapitału zapasowego powstałego z agio (czyli nadwyżki ceny sprzedaży nad ceną nominalną) na kapitał podstawowy, poprzez emisję nowych udziałów.

Nowo powstające udziały w podwyższanym kapitale zakładowym Spółki będą obejmowane przez udziałowców w sposób proporcjonalny w stosunku do ich dotychczasowych udziałów.

Mając na uwadze wyżej powołane przepisy prawa, skoro przychód wymieniony w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest neutralny podatkowo, to w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego nie rodzi po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika