Czy wydatki poniesione z tytułu wdrożenia systemu (usługi konsultantów zajmujących się analizą (...)

Czy wydatki poniesione z tytułu wdrożenia systemu (usługi konsultantów zajmujących się analizą potrzeb funkcjonalnych Spółki, zaprojektowaniem odpowiednich rozwiązań systemowych, przeniesieniem danych ze starego systemu, przetestowaniem nowego systemu i pełnym wdrożeniem), Spółka może zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów w dniu ich poniesienia (ujęcia poszczególnych faktur kosztowych za usługi obce w księgach)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2013 r. (data wpływu 18 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu wdrożenia systemu informatycznego w dniu ich poniesienia ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu wdrożenia systemu informatycznego w dniu ich poniesienia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka Akcyjna realizowała proces dotyczący zmiany dotychczasowego systemu informatycznego służącego do zarządzania przedsiębiorstwem i wdrożenia systemu informatycznego SAP. System SAP jest systemem wdrożonym w całej grupie kapitałowej, do której należy Spółka. System SAP służy do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Pozwala on na lepszą kontrolę wykorzystywania zasobów firmy, usprawnia raportowanie wewnętrzne, podnosi efektywność procesów biznesowych oraz umożliwia obniżenie kosztów zarządczych.

Spółka nie zawiera z producentem systemu umowy nabycia licencji na ten system (w sensie prawnym: nie jest licencjobiorcą, nie nabywa systemu na własność, nie jest właścicielem wartości niematerialnych i prawnych związanych z wdrażanym systemem). Licencja została zakupiona na poziomie ogólnogrupowym i pomiędzy członkami grupy nie zostały zawarte umowy o sublicencjonowaniu systemu. W przyszłości Spółka może zostać obciążona opłatą za korzystanie z systemu przez podmiot, który jest właścicielem licencji lub przez inny podmiot grupowy.

Spółka poniosła szereg kosztów związanych z wdrożeniem systemu. Były to przede wszystkim usługi obce (usługi konsultantów zajmujących się analizą potrzeb funkcjonalnych Spółki, zaprojektowaniem odpowiednich rozwiązań systemowych, przeniesieniem danych ze starego systemu, przetestowaniem nowego systemu i pełnym wdrożeniem). Wynagrodzenie konsultantów za wdrożenie rozliczane było na podstawie przepracowanych przez nich nad procesem wdrożeniowym roboczogodzin z uwzględnieniem stawek godzinowych ustalonych wedle stopnia zaszeregowania danego konsultanta.

Wdrożenie zakończyło się w 2012 r. Spółka posiada odpowiednią dokumentację wydatków (kompletną z księgowego punktu widzenia, ale też poświadczająca charakter i fakt wykonania usług).

W ramach nowego systemu Spółka będzie prowadziła obsługę wszelkich działań biznesowych w firmie (m.in. będzie prowadziła księgowość, kadry, zaopatrzenie, obszar produkcyjny, obszar sprzedażowy, obszar zarządzania jakością etc.). Spółka nie jest w stanie określić, jak długo będzie wykorzystywała system (będzie go używała przez czas nieokreślony).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione z tytułu wdrożenia systemu (usługi konsultantów zajmujących się analizą potrzeb funkcjonalnych Spółki, zaprojektowaniem odpowiednich rozwiązań systemowych, przeniesieniem danych ze starego systemu, przetestowaniem nowego systemu i pełnym wdrożeniem), Spółka może zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów w dniu ich poniesienia (ujęcia poszczególnych faktur kosztowych za usługi obce w księgach)?

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.), wydatki poniesione na wdrożenie nowego systemu informatycznego, który nie stanowi u Spółki wartości niematerialnej i prawnej (nie stanowi własności Spółki), należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zarazem z art. 15 ust. 4d tej ustawy wynika, że koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jak wynika z ustawy oraz ukształtowanego w zakresie rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów orzecznictwa, by wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • podatnik pokrył koszt z własnych zasobów finansowych i wydatek ten nie został mu zwrócony,
  • koszt pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą ? wpływa lub może mieć wpływ na osiągnięcie przychodu bądź uniknięcie straty,
  • koszt jest właściwie udokumentowany od strony księgowej, jak i od strony wyżej wspomnianego związku z przychodem,
  • nie jest to koszt wyłączony przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przy tym koszt poniesiony przez Spółkę w związku z wdrożeniem systemu należy do kosztów pośrednich (niemających bezpośredniego przełożenia na osiągany przychód, tym niemniej związanych z działaniem przedsiębiorstwa jako całości).

Spółka nie nabywa w związku z wdrożeniem systemu elementu podlegającego amortyzacji (praw autorskich, innych praw pokrewnych, licencji), o których ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych mówi w art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5. Umowy przekazania takich praw Spółka nie zawarła ani z producentem systemu (SAP) ani z podmiotami z grupy kapitałowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zarazem art. 15 ust. 4e ww. ustawy stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychódów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zatem, w przypadku wydatków na zakup usług obcych (usługi konsultantów zajmujących się analizą potrzeb funkcjonalnych Spółki, zaprojektowaniem odpowiednich rozwiązań systemowych, przeniesieniem danych ze starego systemu, przetestowaniem nowego systemu i pełnym wdrożeniem):

  • są to wydatki poniesione przez Spółkę z Jej własnych środków,
  • koszty wdrożenia nie stanowią wartości niematerialnej i prawnej,
  • są to wydatki ściśle związane z działalnością Spółki ? system umożliwia Spółce bieżące, sprawne funkcjonowanie w relacjach z Jej kontrahentami, pracownikami, organami skarbowymi i innymi organami administracji,
  • koszt ten jest właściwie udokumentowany od strony księgowej, jak i od strony wyżej wspomnianego związku z przychodem,
  • koszty te nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów,
  • koszt ten dotyczy roku, w którym miało miejsce wdrożenie (nie można wskazać, okresu, którego dotyczy),

należy uznać, że wszystkie koszty związane z wdrożeniem systemu informatycznego na potrzeby Spółki należało zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (w dniu ujęcia poszczególnych faktur za usługi obce w księgach).

Stanowisko Spółki jest zgodne z interpretacją wydaną m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 listopada 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-1135/10/JD. Jak również z interpretacją wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 maja 2013 r., sygn. ILPB4/423-37/13-4/MC oraz z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. ILPB3/423-726/09-2/MC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy opisanego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika