Czy wynagrodzenie wypłacone członkom Prezydium Rady Nadzorczej stanowi dla Banku koszt uzyskania przychodu (...)

Czy wynagrodzenie wypłacone członkom Prezydium Rady Nadzorczej stanowi dla Banku koszt uzyskania przychodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Banku Spółdzielczego przedstawione we wniosku z dnia 09 maja 2011 r. (data wpływu 12 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych przez Bank członkom Prezydium Rady Nadzorczej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych przez Bank członkom Prezydium Rady Nadzorczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Bank Spółdzielczy (zwany dalej 'Bankiem') jest spółdzielnią działającą na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188 poz. 1848 ze zm.) oraz Statutu przyjętego Uchwałą Zebrania Przedstawicieli Banku. Statut Banku określa organy Banku, którymi są:

  1. Walne Zgromadzenie (a w przypadku gdy liczba członków Banku przekroczy 100, Walne Zgromadzenie zostaje zastąpione przez Zebranie Przedstawicieli),
  2. Rada Nadzorcza,
  3. Zarząd, ,
  4. Zebrania Grup Członkowskich.

Zgodnie z art. 46 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze, Statut może przewidywać wybór przez Radę Jej Prezydium z zadaniem organizowania pracy Rady. Zgodnie ze Statutem Banku Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę o powołaniu Prezydium Rady, które organizuje pracę Rady Nadzorczej. W Banku Prezydium Rady Nadzorczej zostało powołane. Prezydium składające się z trzech członków Rady Nadzorczej zbiera się przed posiedzeniami Rady Nadzorczej w celu organizacji i ustalenia porządku pracy Rady.

Zgodnie z Uchwałą Zebrania Przedstawicieli członkom Rady Nadzorczej przysługuje wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w kwocie określonej Uchwałą za każde posiedzenie. Na tej podstawie Bank wypłaca członkom Rady Nadzorczej wynagrodzenie za każde posiedzenie Rady Nadzorczej oraz każde posiedzenie Prezydium Rady Nadzorczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wynagrodzenie wypłacone członkom Prezydium Rady Nadzorczej stanowi dla Banku koszt uzyskania przychodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie wypłacone członkom Prezydium Rady Nadzorczej stanowi koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1. Przepis art. 16 ust.1 pkt 38a ww. ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Oznacza to, że wynagrodzenia wypłacone osobom wchodzącym w skład rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub innego organu stanowiącego osoby prawnej stanowią koszty uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie wypłacone za posiedzenie Prezydium Rady Nadzorczej, które organizuje pracę całej Rady Nadzorczej stanowi wynagrodzenie wypłacone osobom wchodzącym w skład Rady Nadzorczej z tytułu pełnionej przez nich funkcji. Na tej podstawie w kontekście przepisu art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winno stanowić koszt uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ul Piotrkowska 135, 90-434 Łódź uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika