Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem środków (...)

Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem środków trwałych w związku z realizacją projektu, ponieważ zakupione środki trwałe nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych, a ponadto Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 16 kwietnia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 21 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem środków trwałych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2012 r. do Izby Skarbowej w Łodzi został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem środków trwałych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Wyżej wskazany wniosek został przesłany do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim (data wpływu 16 kwietnia 2012 r.) celem rozpatrzenia zgodnie z właściwością.

Pismem z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 21 czerwca 2012 r.) uzupełniono wniosek w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego, sformułowania pytania oraz przedstawienia własnego stanowiska w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca prowadzi Zakład Opieki Zdrowotnej świadczący usługi lecznicze: stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia szczękowa służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia jamy ustnej. Działalność zakładu to: praktyka lekarska dentystyczna (numer PKD: 86.23.Z).

Zainteresowany złożył wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Centrum Przedsiębiorcy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 ? Oś priorytetowa III: Gospodarka, Innowacyjność, Przedsiębiorczość, Działanie III.6 Rozwój mikro- i małych przedsiębiorstw. Treścią wniosku jest zakup 3 środków trwałych (2 unitów stomatologicznych oraz sprzętu do wykonywania badania RVG (radiowizjografii)) przez Zakład Opieki Zdrowotnej. We wniosku o dofinansowanie wskazano, iż podatek od towarów i usług (VAT) poniesiony w związku z realizacją projektu jest wydatkiem kwalifikowalnym, ponieważ Wnioskodawca (Beneficjent) nie ma prawnych możliwości jego odzyskania.

Zainteresowany otrzymał pozytywny wynik oceny formalnej i merytorycznej wniosku o dofinansowanie oraz decyzję o przyznaniu dofinansowania w wysokości 146.200,00 zł.

Dzięki inwestycji realizowanej w ramach projektu nastąpi usprawnienie usługi poradnictwa stomatologicznego i leczenia (stomatologia zachowawcza i estetyczna, protetyka i chirurgia szczękowa) oraz wprowadzenie trzech nowych usług (diagnostyki rentgenowskiej, usługi chirurgii implantologicznej i zabiegów chirurgicznych w pełnym znieczuleniu), które dotychczas nie były oferowane przez gabinet z uwagi na brak nowoczesnego sprzętu.

Wnioskodawca wybrał parametry urządzeń planowanych do zakupu, w taki sposób, aby:

  • były bezpieczne dla pacjentów;
  • były funkcjonalne dla stomatologa ? lekarza na nich pracującego;
  • posiadały możliwość łatwego utrzymania w czystości i dezynfekcji;
  • były energooszczędne;
  • były kompatybilne z innym sprzętem wykorzystywanym w gabinecie;
  • dawały możliwość dalszego ulepszania parametrów;
  • spełniały obecne standardy jakości i normy europejskie.

Zainteresowany zamierza podpisać umowę o dofinansowanie realizacji projektu, skutkującą nabyciem środków trwałych, a środki te będą wykorzystywane do świadczenia usług, które stanowią wyłącznie czynności zwolnione z opodatkowania takie jak: stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia szczękowa służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia jamy ustnej.

Będą to czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19, a Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Faktury dokumentujące nabycie środków trwałych będą wystawione na nazwisko Zainteresowanego jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy nabycie środków trwałych z opisanego dofinansowania będzie skutkowało prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego w otrzymanych przez Wnioskodawcę fakturach?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku), wszystkie usługi świadczone przez Zainteresowanego podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych środków trwałych, gdyż środki te będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do treści art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższych regulacji prawnych wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi Zakład Opieki Zdrowotnej świadczący usługi lecznicze: stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia szczękowa służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia jamy ustnej. Działalność zakładu to: praktyka lekarska dentystyczna (numer PKD: 86.23.Z). Zainteresowany złożył wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Centrum Przedsiębiorcy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 ? Oś priorytetowa III: Gospodarka, Innowacyjność, Przedsiębiorczość, Działanie III.6 Rozwój mikro- i małych przedsiębiorstw. Treścią wniosku jest zakup 3 środków trwałych (2 unitów stomatologicznych oraz sprzętu do wykonywania badania RVG (radiowizjografii)) przez Zakład Opieki Zdrowotnej. Nabyte środki trwałe będą wykorzystywane do świadczenia usług, które stanowią wyłącznie czynności zwolnione z opodatkowania takie jak: stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia szczękowa służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia jamy ustnej. Będą to czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19, a Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące nabycie środków trwałych będą wystawione na nazwisko Zainteresowanego jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie zostały spełnione, gdyż towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem oraz Zainteresowany nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków poniesionych z tytułu realizowanego projektu.

Reasumując, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem środków trwałych w związku z realizacją projektu, ponieważ zakupione środki trwałe nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych, a ponadto Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

W zakresie przedmiotowego projektu Zainteresowany nie będzie miał również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, zatem nie będzie miał możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 9 ww. rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zwrócić uwagę, że organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowalnym.

Ponadto, należy zwrócić uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Zainteresowanego, gdyż nie było to przedmiotem wniosku oraz nie zadano pytania w tym zakresie. Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na opisie sprawy (zdarzenia przyszłego), w którym jednoznacznie wskazano, iż zakupione środki trwałe ze środków funduszy europejskich będą wykorzystane wyłącznie do świadczenia usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy, tj. czynności zwolnionych od podatku VAT. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego i nie było przedmiotem oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego (np. przeznaczenia zakupionych środków trwałych do wykonywania czynności opodatkowanych), udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Końcowo nadmienia się, iż zgodnie z art. 14 f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Natomiast w myśl § 2 ww. artykułu w przypadku wystąpienia w jednym wniosku odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. W związku z tym, że wniosek z dnia 11 kwietnia 2012r. dotyczył jednego zdarzenia przyszłego, to wpłata z dnia 12 kwietnia 2012 r. dotyczy niniejszej interpretacji, natomiast wpłata z dnia 19 czerwca 2012 r., będzie zwrócona na rachunek bankowy wskazany we wniosku, zgodnie z art. 14f § 2a ww. ustawy

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika