Prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania

Prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2014 r. (data wpływu 3 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w ??. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Spółdzielnia prowadzi działalność związaną z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. Na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości pobierane są opłaty od członków i właścicieli lokali na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r Nr. 119, poz. 1116 z późn. zm.). Opłaty te obejmują również tworzony na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fundusz remontowy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług ww. opłaty są zwolnione z VAT. W związku z tym koszty remontów finansowane z funduszu remontowego lokali mieszkalnych są ewidencjonowane w wartości brutto.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 /odliczenie podatku/ - koszty remontów finansowane są opłatami zwolnionymi z podatku od towarów i usług. W 2014 roku Spółdzielnia realizuje w ramach funduszu remontowego ?wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody? w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, gdzie występują tylko lokale mieszkalne środki tego funduszu uzupełnione będą pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wymaga interpretacji indywidualnej odnośnie możliwości odliczenia podatku VAT od realizowanych robót.

Faktury za wykonane usługi związane z ww. usługą w budynku mieszkalnym przy ulicy ??.... będą wystawiane na Spółdzielnię.

Usługi nabyte w związku z wykonaniem wewnętrznej instalacji co i cwu będą związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.



Czy Spółdzielni przysługuje prawo do odliczenia podatku od nabywanych usług na cele realizacji zadania, w budynku mieszkalnym wybudowanym w roku 1966 przy ulicy ?? w ?..? Wykonane usługi stanowią usługę związaną wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. tj. czynnościami, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółdzielnia nie podwyższa opłat na eksploatacji o podatek VAT wobec zwolnienia od tego podatku czynności, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 86 ust. 1 tej ustawy - Spółdzielni nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług na cele realizacji zadania polegającego na wykonaniu wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i cieplej wody w budynku mieszkalnym wielorodzinnym wybudowanym w roku 1966 przy ulicy ?..? w ??.. Wykonane zadanie jest pokrywane opłatami, o których mowa w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, gdyż nabycie tych usług jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Przepisy art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o SM z dnia 15 grudnia 2000 roku wymieniają rodzaje opłat pobieranych od członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali oraz od właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni:

  1. pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości (pobierane od członków którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali w częściach przypadających na te lokale)
  2. na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni (pobierane od wszystkich członków spółdzielni)
  3. na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych (pobieranych od właścicieli lokali będących lub niebędących członkami spółdzielni)
  4. na pokrycie wydatków związanych ze zobowiązaniami Spółdzielni z innych tytułów przez uiszczenie opłat zgodnie z postanowieniami Statutu (pobierane od wszystkich członków spółdzielni)
  5. na pokrycie wydatków związanych ze zobowiązaniami spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami Statutu (pobierane od właścicieli lokali będących lub nie będących członkami Spółdzielni
  6. opłaty na fundusz remontowy Spółdzielni.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie w jakim te towary i usługi są wykonywane do czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 14, art. 119, art. 20 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki określone. Odliczeń dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, gdy towary te i usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych.

Przedstawione wyżej zasady wykluczają możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a w przypadku Spółdzielni są to czynności zwolnione od podatku.

Spółdzielnia stoi na stanowisku, że nie przysługuje jej prawo obniżenia podatku naliczonego od faktury za usługi wykonawcy wewnętrznej instalacji centralnego w budynku mieszkalnym przy ulicy ??? w ??. ze względu na zwolnienie z podatku od towarów i usług opłat pobieranych przez Spółdzielnię na pokrycie kosztów utrzymania i eksploatacji lokali mieszkalnych. Koszty funduszu remontowego zostaną obciążone wartością brutto faktury za wykonanie ww. usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.



Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z art. 87 ust. 1 ustawy wynika, że w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Spółdzielnia prowadzi działalność związaną z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. Na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości pobierane są opłaty od członków i właścicieli lokali na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych. Opłaty te obejmują również tworzony na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fundusz remontowy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług ww. opłaty są zwolnione z VAT. W związku z tym koszty remontów finansowane z funduszu remontowego lokali mieszkalnych są ewidencjonowane w wartości brutto. W 2014 roku Spółdzielnia realizuje w ramach funduszu remontowego ?wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody? w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, gdzie występują tylko lokale mieszkalne. Faktury za wykonane usługi związane z ww. usługą w budynku mieszkalnym przy ulicy?... w..? będą wystawiane na Spółdzielnię. Usługi nabyte w związku z wykonaniem wewnętrznej instalacji co i cwu będą związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.

Jak wyżej wskazano, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie jest spełniony, ponieważ ? jak wskazał Zainteresowany ? usługi nabyte w związku z wykonaniem wewnętrznej instalacji co i cwu będą związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT. W związku z powyższym, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji przedmiotowego zadania.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, w związku z realizacją zadania, ponieważ usługi nabyte w związku z wykonaniem wewnętrznej instalacji co i cwu będą związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.

Tym samym oceniając stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółdzielni nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług na cele realizacji zadania, należało uznać je za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być ? zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej ? rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualny błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika