Czy Zespół Opieki Zdrowotnej ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części w odniesieniu (...)

Czy Zespół Opieki Zdrowotnej ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części w odniesieniu do realizowanego projektu pn. ?..??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2012 r. (data wpływu 30 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub w części w związku z realizacją projektu pn. ??? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub w części w związku z realizacją projektu pn. ???.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zespół Opieki Zdrowotnej zarejestrowany jest jako podatnik VAT czynny.

ZOZ uzyskuje następujące przychody:

  1. przychody z tytułu świadczenia usług medycznych, które podlegają zwolnieniu od podatku VAT (ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. art. 43 ust. 1 pkt 18) przychody z ww. tytułu stanowią około 99% ogólnych przychodów;
  2. przychody z tytułu najmu lokali, odsprzedaży materiałów i usług, od których odprowadzany jest należny podatek VAT;

Od dokonywanych zakupów rozliczenie podatku naliczonego odbywa się następująco:

  1. podatek naliczony od zakupów dotyczących sprzedaży zwolnionej ? nie jest odliczany;
  2. podatek naliczony od zakupów dotyczących sprzedaży opodatkowanej ? jest odliczany w całości;
  3. podatek naliczony dotyczący zarówno sprzedaży zwolnionej jak i opodatkowanej ? nie jest odliczany (z uwagi na to, że za poprzedni rok proporcja sprzedaży opodatkowanej w stosunku do sprzedaży ogółem wynosiła 0,28% uznano, że proporcja ta wynosi 0% - ustawa o podatku od towarów i usług art. 90 pkt 10).

Aktualnie ZOZ realizuje projekt pod tytułem: ???, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Ww. projekt zakłada zakup sprzętu medycznego, komputerowego oraz oprogramowania do zarzadzania i obsługi podmiotu opieki zdrowotnej. Realizacja powyższego projektu będzie służyła w całości do realizacji usług w zakresie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, czyli usług zwolnionych od podatku VAT ? art. 43 ust. 1 pkt 18.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Zespół Opieki Zdrowotnej ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części w odniesieniu do realizowanego projektu pn. ????

Zdaniem Wnioskodawcy, Zespół Opieki Zdrowotnej nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ???. Zakupiony sprzęt medyczny, komputerowy, oprogramowanie z ww. projektu będzie w całości wykorzystywany do świadczenia usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, czyli usług zwolnionych od podatku VAT ? art. 43 ust. 1 pkt 18.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, odliczenie i zwrot podatku istnieje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. ZOZ nie może więc korzystać z takiego odliczenia, gdyż zakupiony z tego programu sprzęt w całości będzie wykorzystywany do świadczenia usług zwolnionych z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Otrzymanie powyższej interpretacji podatkowej jest niezbędne celem złożenia wniosku do Urzędu Marszałkowskiego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Art. 86 ust. 1 ustawy, stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowany jest jako podatnik VAT czynny. Aktualnie ZOZ realizuje projekt pn. ??? w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Projekt zakłada zakup sprzętu medycznego, komputerowego oraz oprogramowania do zarzadzania i obsługi podmiotu opieki zdrowotnej. Realizacja powyższego projektu będzie służyła w całości do realizacji usług w zakresie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, czyli usług zwolnionych od podatku VAT ? art. 43 ust. 1 pkt 18.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie został spełniony, gdyż towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Zatem, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją projektu.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub w części w związku z realizacją projektu pn. ???, ponieważ poniesione wydatki są związane z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto, należy zwrócić uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika