W sytuacji, gdy zakup danego towaru przez Wnioskodawcę jest dokonany z zamiarem wykorzystania tego towaru (...)

W sytuacji, gdy zakup danego towaru przez Wnioskodawcę jest dokonany z zamiarem wykorzystania tego towaru do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to pomimo utraty danego towaru z przyczyn od niego niezależnych, tj. w sposób niezawiniony czy jak to ujął Trybunał ?z powodów pozostających poza kontrolą podatnika?, jego prawo do odliczenia w związku z ww. nabyciem zostaje zachowane, a tym samym nie ma podstaw do dokonywania korekt odliczonego podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu 4 czerwca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 sierpnia 2012 r. (data wpływu 24 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z przekazaniem przeterminowanych towarów do utylizacji lub skorygowania uprzednio odliczonego podatku VAT ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z przekazaniem przeterminowanych towarów do utylizacji lub
  • skorygowania uprzednio odliczonego podatku VAT.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 sierpnia 2012 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego, własne stanowisko oraz opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (sformułowane ostatecznie w piśmie z dnia 22 sierpnia 2012 r.).

Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność w zakresie pozostałej sprzedaży hurtowej w tym: sprzedaży wyrobów chemicznych, do których należą m.in.: preparaty do kąpieli galwanicznych takich jak: pasywacje, roztwory barwiące, wybłyszczacze, oczyszczacze, zwilżacze i inne.

Preparaty te posiadają okres przydatności do stosowania w okresie jednego roku od daty produkcji. Towary te pochodzą z wewnątrzwspólnotowej dostawy z firmy w Niemczech. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy tych towarów, podatek VAT został odliczony i naliczony (zasada neutralności VAT). Towary te zostały zakupione w latach 2002-2010 w tym:

  • rok nabycia wartość w cenie nabycia
  • 2002 r. 238,72
  • 2004 r. 916,86
  • 2005 r. 1386,94
  • 2006 r. 1628,72
  • 2007 r. 3164,08
  • 2008 r. 813,62
  • Do 30 lipca 2010 r. 1457,93
  • Razem 9606,86


W miesiącu sierpniu 2011 r. komisja protokołem z dnia 2 sierpnia 2011 r. uznała, że wymienione towary nie mogą być sprzedane z uwagi na fakt utraty ich przydatności i zakwalifikowała jako przeznaczone do utylizacji. Protokół przeznaczonych do utylizacji towarów zawierał następujące informacje: nazwę towaru, ilość towaru, wartość towaru, datę utraty przydatności, podpisy komisji, magazyniera. Na podstawie sporządzonego protokołu towary te zostały przekazane do utylizacji zewnętrznej firmie, która dokonała zagospodarowania utylizowanych środków chemicznych .Firma wystawiła fakturę VAT za przeprowadzoną utylizację w kwocie netto zł: 3325,00. Faktura zawierała informację co do rodzaju zagospodarowania odpadu. Do faktury dołączono protokół utylizacji z dnia 2 sierpnia 2011 r., który zawierał wyszczególnienie ilości, rodzaju preparatów chemicznych. Odbiór towarów przekazanych do utylizacji został potwierdzony na podstawie protokołu przez firmę Mart Pol.

Osiągnięte przychody ze sprzedaży towarów chemicznych z firmy niemieckiej w 2011 r. wynosiły zł: 3 620 842,46. Wartość utylizowanych i kosztów utylizacji wynosiła zł : 12 931,86 tj. 0,36% wartości osiągniętego przychodu z 2011 r. Mając na uwadze fakt, iż utylizacją objęto towary z siedmiu lat, a w każdym roku przychody z tej sprzedaży są znaczące oraz fakt, że nie da się uniknąć sprzedaży preparatów chemicznych bez ponoszenia żadnych strat z tytułu przeterminowania a straty te są niewielkie i nie są do uniknięcia w przyszłych kolejnych latach. Ponadto potencjalni odbiorcy ? nabywcy posiadają certyfikaty ISO lub inne, podlegają z tego tytułu audytom, nie są skłonni nawet po symbolicznej kwocie nabyć towary, których termin przydatności już upłynął lub jest bliski upłynięcia. Także mając na uwadze fakt, iż Wnioskodawca zmuszony jest przestrzegać zasady zamawiania minimalnej partii towaru a nie zawsze ma możliwość sprzedania pozostającej reszty z tej minimalnej dostawy, pozostają Wnioskodawcy nieznaczne ilości tych towarów, które zmuszony jest utylizować po upływie terminu ich przydatności. Ze względu na toczący się proces technologiczny u klientów Wnioskodawcy ? nabywców, Wnioskodawca nie jest w stanie odmówić im dostarczania nawet tej małej partii towarów. Podsumowując, poprzez utylizację zbędnych towarów preparatów chemicznych, Zainteresowany ochrania środowisko, oszczędza, poprzez obniżkę kosztów magazynowania, koszty działalności. W wyniku utylizacji zmienia się przeznaczenie towarów, gdyż zostały nabyte w celu odsprzedaży, z uwagi na przeterminowanie nie będą odsprzedane w opodatkowanej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma obowiązek od przekazanych do utylizacji towarów naliczyć i odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek należny lub skorygować wcześniej odliczony podatek VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy (sformułowanym ostatecznie w piśmie z dnia 22 sierpnia 2012 r.), nie zachodzi obowiązek naliczenia i odprowadzenia do Urzędu Skarbowego należnego podatku VAT od przekazanych do utylizacji towarów ani też nie zachodzi obowiązek skorygowania podatku VAT w świetle art. 91 ustawy o podatku VAT gdyż:

Spółka nabyła, realizując wewnątrzwspólnotową dostawę towaru, towary do dalszej odsprzedaży, odliczając podatek VAT naliczony oraz naliczając podatek VAT należny od nabycia towarów. Nabycie towarów poczynione zostało z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów niezależnych od podatnika ? Spółki, nie zostały one wykorzystane w tej działalności. W tej sytuacji zostaje zachowane prawo do odliczenia podatku VAT. Nie powstaje również obowiązek skorygowania odliczonego podatku VAT od nabycia wycofanych ze sprzedaży w wyniku upływu terminu ich przydatności z przyczyn niezależnych od podatnika.

Ani art. 5 ustawy o podatku VAT nie zawiera takiego obowiązku (gdyż nie wymienia tego rodzaju czynności jako czynności podlegającej opodatkowaniu ani art. 91 ustawy o podatku VAT nie znajduje zastosowania do opisanej sytuacji). Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-37/95, w którym Trybunał odwołał się do zasady neutralności VAT. Zdaniem wnioskującego ? Spółki, obowiązku naliczenia i odprowadzenia należnego podatku VAT od utylizowanych towarów Spółka nie posiada. Nie ma też podstaw do korekty podatku naliczonego od wartości utylizowanych towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Mając na uwadze powyższe, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę fakt, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (zadeklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Jeśli podatnik zamierza przeznaczyć dane towary lub usługi na cele działalności opodatkowanej, to jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług.

Zatem najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi podatku od towarów i usług skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zagadnienia dotyczące korekty podatku naliczonego uregulowane zostały w art. 91 ustawy.

Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

W myśl art. 91 ust. 7d ustawy, w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ? czynny zarejestrowany podatnik podatku VAT - prowadzi działalność w zakresie pozostałej sprzedaży hurtowej w tym: sprzedaży wyrobów chemicznych. Preparaty te posiadają okres przydatności do stosowania w okresie jednego roku od daty produkcji. Towary (zakupione w latach 2002-2010) pochodzą z wewnątrzwspólnotowej dostawy z Niemiec. W przypadku dostawy tych towarów, podatek VAT został odliczony i naliczony. W miesiącu sierpniu 2011 r. komisja protokołem z dnia 2 sierpnia 2011 r. uznała, że wymienione towary nie mogą być sprzedane z uwagi na fakt utraty ich przydatności i zakwalifikowała jako przeznaczone do utylizacji. Na podstawie sporządzonego protokołu towary te zostały przekazane do utylizacji zewnętrznej firmie, która dokonała zagospodarowania utylizowanych środków chemicznych. Jak wskazał Wnioskodawca, nie da się uniknąć sprzedaży preparatów chemicznych bez ponoszenia żadnych strat z tytułu przeterminowania. Zainteresowany zmuszony jest przestrzegać zasady zamawiania minimalnej partii towaru a nie zawsze ma możliwość sprzedania pozostającej reszty z tej minimalnej dostawy. Pozostają Wnioskodawcy nieznaczne ilości tych towarów, które zmuszony jest utylizować po upływie terminu ich przydatności. W wyniku utylizacji zmienia się przeznaczenie towarów - zostały nabyte w celu odsprzedaży ale z uwagi na przeterminowanie nie będą odsprzedane w opodatkowanej działalności gospodarczej. Jak wynika z opisu sprawy, nabycie towarów poczynione zostało z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, jednak nabyte towary nie zostały wykorzystane w działalności gospodarczej z powodów niezależnych od Wnioskodawcy.

Odnosząc się do opisu sprawy należy nadmienić, iż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów wystąpiła po stronie kontrahenta niemieckiego, natomiast po stronie Wnioskodawcy wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z przekazaniem przeterminowanych towarów do utylizacji lub skorygowania uprzednio odliczonego podatku VAT.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy, zdaniem tut. Organu, w przedmiotowej sprawie należy odwołać się do przytoczonego również przez Zainteresowanego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (obecnie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) z dnia 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 pomiędzy Państwem Belgijskim a Ghent Coal Terminal NV, w którym Trybunał stwierdził (odwołując się do zasady neutralności podatku VAT), że w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on nabytych towarów i usług w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia zostaje zachowane.

W świetle powyższego wyroku, należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy zakup danego towaru przez Wnioskodawcę jest dokonany z zamiarem wykorzystania tego towaru do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to pomimo utraty danego towaru z przyczyn od niego niezależnych, tj. w sposób niezawiniony czy jak to ujął Trybunał ?z powodów pozostających poza kontrolą podatnika?, jego prawo do odliczenia w związku z ww. nabyciem zostaje zachowane, a tym samym nie ma podstaw do dokonywania korekt odliczonego podatku.

A contrario, w sytuacji, gdy z przyczyn od podatnika zależnych, w tym przypadku w wyniku niedoborów zawinionych, nie dochodzi do wykorzystania nabytych towarów do działalności opodatkowanej, prawo podatnika do odliczenia zostaje utracone. W takiej sytuacji odliczona kwota podatku z tytułu nabycia towarów, które ostatecznie nie zostały wykorzystane do działalności opodatkowanej winna być skorygowana.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przypadku, gdy zakup danego towaru przez Wnioskodawcę będzie dokonany z zamiarem wykorzystania tego towaru do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to pomimo niewykorzystania go do działalności opodatkowanej, w związku z przekroczeniem okresu przydatności do jego stosowania, czyli jak wskazano we wniosku - z przyczyn niezawinionych przez Wnioskodawcę - prawo do odliczenia w związku z ww. nabyciem zostanie zachowane, a tym samym nie będzie podstaw do dokonywania korekt odliczonego podatku.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku odprowadzenia podatku należnego od przekazanych do utylizacji towarów, które uległy przeterminowaniu, wskazać należy, iż zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Stosowanie do zapisu art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że utylizacja towarów w związku z ich przeterminowaniem nie jest żadną z ww. czynności, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, w związku z zaistniałą sytuacją utylizacji towarów przeterminowanych, które utraciły swoją ważność z przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy, i w efekcie końcowym towar ten nie został wykorzystany do działalności opodatkowanej, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do naliczenia podatku należnego od przekazanych do utylizacji towarów i odprowadzenia go do Urzędu Skarbowego, jak również nie utraci prawa do odliczenia podatku naliczonego. Tym samym, Zainteresowany nie będzie zobowiązany do dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, iż Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z przekazaniem przeterminowanych towarów do utylizacji oraz skorygowania uprzednio odliczonego podatku VAT. Natomiast wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z przekazaniem przeterminowanych towarów do utylizacji oraz skorygowania uprzednio odliczonego podatku VAT został załatwiony rozstrzygnięciem Nr IPTPP2/443-482/12-4/AW.

Jednocześnie informuje się, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika