Jaką stawkę VAT należy zastosować do usługi elektronicznego składu książek, o którym mowa w (...)

Jaką stawkę VAT należy zastosować do usługi elektronicznego składu książek, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2014 r. (data wpływu 5 grudnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lutego 2014 r (data wpływu 27 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi elektronicznego składu książek wg 23% stawki podatku VAT ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usługi elektronicznego składu książek.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 lutego 2014 r. w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą - rodzaj przeważającej działalności gospodarczej wg PKD to 18.13.2 Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku.

W zakresie działalności Wnioskodawcy jest między innymi wprowadzanie danych: skład, fotoskład, ręczne wprowadzanie danych, włączając skanowanie i optyczne rozpoznawanie znaków, przygotowanie danych w formie elektronicznej, przygotowanie plików z danymi na użytek różnych mediów (nośnik papierowy, CD-ROM, Internet), wykonywanie korekty tekstu.

Obecnie Wnioskodawca otrzymał zlecenie na elektroniczny skład książek (posiadających nr ISBN polegający na ułożeniu otrzymanego tekstu w poszczególne strony książki, wstawienie w odpowiednie miejsca zdjęć, szkiców itp. opracowaniu graficznym okładki, dokonanie korekty tekstu. Po wykonaniu usługi Wnioskodawca ma przekazać wynik pracy (na odpowiednim nośniku i w ustalonym formacie) do drukarni, która to dokona wydruku książki.

Obecnie na ww. rodzaj usługi Wnioskodawca wystawiał fakturę VAT z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług. Natomiast zleceniodawca poinformował Wnioskodawcę, iż na określone powyżej zlecenie ma zastosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 5%. Uzasadnił to tym, iż usługa dotyczy książek posiadających nr ISBN więc Wnioskodawca ma obowiązek zastosować stawkę VAT w wysokości 5%.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że zleceniodawca określił na złożonym Wnioskodawcy zleceniu, iż przedmiotowa usługa to elektroniczny skład książek (posiadających nr ISBN) polegający na ułożeniu otrzymanego tekstu w poszczególne strony książki, wstawienie w odpowiednie miejsca zdjęć, szkiców itp. opracowaniu graficznym okładki, dokonanie korekty tekstu. Po wykonaniu usługi Wnioskodawca ma przekazać wynik pracy (na odpowiednim nośniku i w ustalonym formacie) do drukarni, która to dokona wydruku książki.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), ww. usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 18.13.10.0 ?Usługi związane z przygotowaniem do druku?.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Jaką stawkę VAT należy zastosować do usługi elektronicznego składu książek, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w powyższym przypadku nie dochodzi do dostawy książek drukowanych jako produktu finalnego a jedynie do przygotowania graficznego tekstu i okładki. W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma prawa zastosowania stawki obniżonej w wysokości 5%, a ma obowiązek zastosować stawkę podstawową w wysokości 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177 poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 5a ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów i usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Dla określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług do czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca częstokroć odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

Od dnia 1 stycznia 2011 r., na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Z kolei, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 10 ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Natomiast stosownie do treści art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą - rodzaj przeważającej działalności gospodarczej wg PKD to 18.13.2 Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku.

W zakresie działalności Wnioskodawcy jest między innymi wprowadzanie danych: skład, fotoskład, ręczne wprowadzanie danych, włączając skanowanie i optyczne rozpoznawanie znaków, przygotowanie danych w formie elektronicznej, przygotowanie plików z danymi na użytek różnych mediów (nośnik papierowy, CD-ROM, Internet), wykonywanie korekty tekstu.

Obecnie Wnioskodawca otrzymał zlecenie na elektroniczny skład książek (posiadających nr ISBN) polegający na ułożeniu otrzymanego tekstu w poszczególne strony książki, wstawienie w odpowiednie miejsca zdjęć, szkiców itp. opracowaniu graficznym okładki, dokonanie korekty tekstu. Po wykonaniu usługi Wnioskodawca ma przekazać wynik pracy (na odpowiednim nośniku i w ustalonym formacie) do drukarni, która to dokona wydruku książki.

Obecnie na ww. rodzaj usługi Wnioskodawca wystawiał fakturę VAT z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług. Natomiast zleceniodawca poinformował Wnioskodawcę, iż na określone powyżej zlecenie ma zastosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 5%. Uzasadnił to tym, iż usługa dotyczy książek posiadających nr ISBN więc Wnioskodawca ma obowiązek zastosować stawkę VAT w wysokości 5%.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów ww. usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 18.13.10.0 ?Usługi związane z przygotowaniem do druku?.

Należy zauważyć, iż w załączniku nr 10 do ustawy w poz. 32, wymieniono oznaczone symbolem PKWiU ex 58.11.1 książki drukowane ? wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy ? wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille?a.

Z objaśnień do ww. załącznika wynika, iż ex ? dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Według art. 2 pkt 30 ustawy, ilekroć w przepisach jest mowa o PKWiU ex ? rozumie się przez to zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania stawki preferencyjnej tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ?nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)?. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Jak wynika z opisu sprawy usługi świadczone przez Wnioskodawcę polegają jedynie na przygotowaniu książki do wydruku w wersji elektronicznej i zapisaniu wyników pracy na odpowiednim nośniku. Dopiero tak przygotowany materiał jest przekazywany do drukarni, która dokonuje wydruku tej książki. Wnioskodawca nie świadczy usługi drukowania książek, jak również nie dokonuje ich dostawy.

Należy podkreślić, że w rozpatrywanej sprawie najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru lub usług wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obowiązującej dla celów podatku od towarów i usług. Tut. Organ nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli. Wnioskodawca wskazał dla wykonywanych przez siebie usług symbol PKWiU 18.13.10.0 ?Usługi związane z przygotowaniem do druku?.

Należy zauważyć, że ustawodawca dla ww. usług zarówno w ustawie jak i załącznikach do ustawy nie przewidział obniżonej stawki podatku VAT oraz zwolnienia z opodatkowania.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że usługi elektronicznego składu książek skalsyfikowane w PKWiU w grupowaniu 18.13.10.0 ?Usługi związane z przygotowaniem do druku? będą opodatkowane 23 % stawką podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości klasyfikacji towarów i usług do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem ww. art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej usług będących przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika