Czy Gmina Bledzew i Urząd Gminy Bledzew powinny posługiwać sie tylko jednym NIP?

Czy Gmina Bledzew i Urząd Gminy Bledzew powinny posługiwać sie tylko jednym NIP?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odpowiadając na pisemny wniosek Wójta Gminy Bledzew, występującego w imieniu Gminy Bledzew z siedzibą w Bledzewie, ul. Kościuszki 16, NIP 5961004148, z dnia 10 października 2006r. (złożony w tutejszym organie 16 października 2006r.) nr Fn 302/35/2006 uzupełniony -pismami z dnia 03 listopada 20006r. I z-dnia 14 listopada 2006r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego: czy Gmina Bledzew i Urząd Gminy Bledzew powinny posługiwać się tylko jednym numerem identyfikacji podatkowej NIP ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu

Porady prawne

po analizie stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że Gmina Bledzew i Urząd Gminy Bledzew powinny posługiwać się numerem NIP Urzędu Gminy Bledzew.

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16 października 2006 roku wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek strony z dnia 10 października 2006r. uzupełniony pismami z dnia 03 listopada 2006r. i z dnia 14 listopada 2006r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że Urząd Gminy Bledzew jest zarejestrowany pod numerem NIP 5961640341 oraz Gmina Bledzew pod numerem NIP 5961004148. Zdaniem strony:Skoro zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym ?Wójt wykonuje zadania Gminy przy pomocy Urzędu Gminy' - to mając na uwadze ww. sposób wykonania budżetu Gminy ? przy pomocy Urzędu Gminy' - winien być zachowany numer NIP Urzędu Gminy Bledzew, który brzmi 5961640341.

Na gruncie przepisów prawa podatkowego przedstawione w piśmie zagadnienie dotyczące posiadania numeru identyfikacji podatkowej NIP znajduje swoje uregulowanie prawne w przepisach ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadachewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2004r. nr 269, poz. 2681 ze zm.).Zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP. Obowiązkowi ewidencyjnemu stosownie do ust. 2 i 3 w/w przepisu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków i składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne; podmioty te również otrzymują NIP.

Powyższe oznacza, że każdy podmiot, który należy do jednej z ww. kategorii jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Należy również podkreślić, że nie jest prawnie dopuszczalna sytuacja nadania jednego numeru NIP dwóm podmiotom ( z których jeden jest podatnikiem np.

podatku od towarów i usług, a drugi płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych), jak również posługiwania się do identyfikacji NIP nadanym innemu podmiotowi. Numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji administracyjnej o nadaniu NIP. Konsekwencją wydania ww. decyzji jest jednoznaczna identyfikacja podmiotu w systemie Poltax poprzez jego NIP i nazwę.Jednostki samorządu terytorialnego (gmina, powiat) mimo iż, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm.), zwolnione są od podatku dochodowego zachowują status podatnika i podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.Urząd gminy jest płatnikiem podatku w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 199Ir. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz.176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 tej ustawy osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów m.in.: przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy. Zakładem pracy dla pracowników samorządowych jest urząd gminy i na nim spoczywa obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonanych wypłat ze stosunku pracy, a tym samym podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu i otrzymuje numer NIP.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu uznał stanowisko strony przedstawione we wniosku za nieprawidłowe , co oznacza że Gmina Bledzew powinna posługiwać się numerem NIP 5961004148, a Urząd Gminy Bledzew numerem NIP 5961640341.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy -jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt a oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 roku oopłacie skarbowej (j. t. Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532) zażaleniei załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki 5,- zł od zażaleniai 0,50 zł od załącznika do zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika