Czy prawidłowo postąpiła Spółdzielnia Mieszkaniowa nie wystawiając od stycznia 2004 r. faktur (...)

Czy prawidłowo postąpiła Spółdzielnia Mieszkaniowa nie wystawiając od stycznia 2004 r. faktur VAT za opłaty eksploatacyjne?

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest właścicielem na prawach własności spółdzielczej lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą. Lokal ten jest w zasobach Spółdzielni i jest eksploatowany zgodnie z przeznaczeniem, czyli na potrzeby działalności. Od stycznia 2004 roku Spółdzielnia zaprzestała wystawiania faktur VAT za comiesięczne opłaty za lokal powołując się na wykładnię prawną Urzędu Skarbowego. Istotnym jest również, że wysokość opłat nie została obniżona do stawki netto a brak faktury uniemożliwia podatnikowi rozliczenie podatku VAT. Podatnik uważa, ze Spółdzielnia, dla członków Spółdzielni prowadzących działalność gospodarczą, powinna wystawiać faktury VAT za comiesięczne opłaty za lokal, tak jak czyniła to do grudnia 2003 roku.

Porady prawne


Według stanu prawnego obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2004 r.

Pobierane przez spółdzielnie mieszkaniowe ,,opłaty eksploatacyjne? z tytułu eksploatacji mieszkań, garaży i lokali użytkowych przez członków spółdzielni, jako nie będące opłatami czynszowymi z tytułu wynajmu ? nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nie są wymienione w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Fakturami VAT dokumentuje się jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - § 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Czynności nie podlegające opodatkowaniu tym podatkiem dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zaprzestając wystawiania faktur VAT za comiesięczne opłaty eksploatacyjne postąpiła zgodnie z przepisami regulującymi powyższe czynności.


Według stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 maja 2004 r.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności ? z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

W związku z powyższym pobierane przez spółdzielnie mieszkaniowe ?opłaty eksploatacyjne? z tytułu eksploatacji lokali użytkowych przez członków spółdzielni podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22% - art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zatem Spółdzielnia Mieszkaniowa od 1 maja 2004 r. winna wystawiać na powyższe czynności faktury VAT, o których mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika