1. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży części nakładów inwestycyjnych winien być opodatkowany zgodnie (...)

1. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży części nakładów inwestycyjnych winien być opodatkowany zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód z odpłatnego zbycia składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności, natomiast druga część poniesionych nakładów inwestycyjnych ? poprzez sporządzenie aneksu do umowy spółki ? może zostać wniesiona jako aport do spółki?
2. Czy sprzedaż części nakładów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu pismem z dnia 30.03.2004 r. (znak: US.I-415/5/2004):

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatniczka prowadząc działalność gospodarczą wybudowała wspólnie z mężem budynek (cześć pawilonu handlowego) na cudzym gruncie, tj. gruncie dzierżawionym od Spółdzielni Mieszkaniowej w G. Wybudowana część budynku nie była i nie jest do tej pory amortyzowana ? jak podnosi podatniczka, a zakupione materiały budowlane nie były ujęte w kosztach działalności gospodarczej. Wybudowana cześć pawilonu, która została przyjęta do użytkowania w 2002 r., objęta jest wspólnością majątkową podatniczki i jej małżonka. Obecnie podatniczka wraz z małżonkiem chce sprzedać część nakładów inwestycyjnych poniesionych na budowę pawilonu handlowego, natomiast drugą część małżonkowie zamierzają wnieść jako aport do spółki. W tak ustalonym stanie faktycznym podatniczka wnosi o wyjaśnienie:

  • czy przychód uzyskany ze sprzedaży części nakładów inwestycyjnych winien być opodatkowany zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jako przychód z odpłatnego zbycia składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności, natomiast druga część poniesionych nakładów inwestycyjnych ? poprzez sporządzenie aneksu do umowy spółki ? może zostać wniesiona jako aport do spółki,
  • czy sprzedaż części nakładów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustawodawca w przepisach prawa podatkowego nie definiuje pojęcia ?nieruchomości?. W tej sytuacji należy się odnieść do przepisów prawa cywilnego. Według definicji zawartej w art. 46 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane, jeżeli na podstawie przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z art. 48 k.c. wynika generalna zasada, że budynki trwale związane z gruntem są częścią składową gruntu. Tym samym wzniesiony przez podatniczkę wraz z małżonkiem pawilon handlowy na cudzym gruncie stanowi część składową gruntu, na którym został wybudowany, a co za tym idzie jest własnością właściciela gruntu ? spółdzielni mieszkaniowej.

Z przepisów kodeksu cywilnego wynika jednoznacznie, że nie można dokonać sprzedaży w drodze umowy odrębnie prawa własności budynku i odrębnie prawa własności nieruchomości gruntu, na którym dany budynek został wybudowany. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku trwale z nim związanego.

Mając zatem na względzie stan faktyczny przedmiotowej sprawy, a zwłaszcza okoliczność, iż podatniczce wraz z małżonkiem nie przysługuje tytuł własności gruntu, na którym został wybudowany pawilon, podatniczka oraz jej małżonek uprawnieni są do sprzedaży nakładów poniesionych na budowę budynku. Dla ważności umowy sprzedaży nakładów poniesionych na budowę pawilonu handlowego nie jest wymagana forma aktu notarialnego (art. 158 k.c.), wystarczy zachowanie formy ustnej lub pisemnej, potwierdzonej fakturą. Wobec powyższego może pani wraz z małżonkiem sprzedać udział w wysokości 1/2 wartości nakładów, a następnie jako współwłaściciele pozostałej części nakładów możecie państwo wnieść te udziały jako wkład (aport) do spółki.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2004 r., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c ww. przepisu.

Wobec powyższego sprzedaży nakładów poniesionych na budowę pawilonu handlowego nie można, zgodnie z wyżej cytowanym art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, traktować jako przychodu z działalności gospodarczej, gdyż nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. Stanowisko przedstawione przez podatniczkę w piśmie z dnia 27.12.2003 r. jest zatem w tym zakresie nieprawidłowe. Natomiast wniesiony do spółki majątek podlega amortyzacji podatkowej na zasadach określonych w przepisach art. 22a - 22o ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jako inwestycja w obcym środku trwałym.

Jeśli chodzi o opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nakładów jako sprzedaży praw, jak również wniesienie tychże nakładów aportem do spółki cywilnej, czynności te nie podlegają opodatkowaniu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku VAT. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług. Artykuł 4 ww. ustawy definiuje jako towary rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części będące przedmiotem czynności określonych w art. 2.

W przedmiotowej sprawie nie można mówić o sprzedaży budynku, gdyż nie przysługuje pani do niego tytuł własności, przysługują natomiast określone uprawnienia związane z wzniesieniem tego budynku na cudzym gruncie. Sprzedaż praw z kolei, za wyjątkiem praw wymienionych w art. 4 pkt 2 lit. c ustawy o VAT, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika