Dot. opodatkowania sprzedaży spóldzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Dot. opodatkowania sprzedaży spóldzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b, art. 21 ust. 1 pkt 126 i ust. 21, art. 22 ust. 6c oraz art. 30e ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 05.04.2007r. znak US I/415-1/07 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, stwierdzając, że Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego kosztów jego nabycia z uwzględnieniem kwot wnoszonego do spółdzielni wkładu;
  • zwolnienia z opodatkowania ww. przychodu, o ile Wnioskodawczyni będzie zameldowana w przedmiotowym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą jego zbycia.

Pismem z dnia 09.01.2007r. (uzupełnionym pismem z dnia 04.02.2007r.) Pani A. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatniczka zamierza przekształcić lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (poprzez uzupełnienie wkładu mieszkaniowego kwotą ok. 25.000 zł) w spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego, a następnie dokonać jego sprzedaży. W tak przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawczyni pyta: ?Od jakiej kwoty będę musiała zapłacić podatek dochodowy? (...) jakie obejmą mnie zasady regulowania podatku dochodowego? (...) w jakich okolicznościach sprzedaż mieszkania może być zwolniona z opłacenia podatku??.

W uzasadnieniu wniosku Pani A. wskazała, że w opisanym stanie faktycznym ?w/g informacji uzyskanych (...) w Biurze Podatkowym? będzie zobowiązana do zapłaty 19% podatku od przychodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowego mieszkania, pomniejszonego o koszty poniesione na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego, zakup mniejszego mieszkania oraz założenie hipoteki, natomiast z informacji uzyskanej w Urzędzie Skarbowym w Stalowej Woli wynika, że podstawą obliczenia podatku będzie cała kwota otrzymana z tytułu sprzedaży ww. prawa bez uwzględnienia kosztów związanych z uzupełnieniem wkładu mieszkaniowego oraz wydatków przeznaczonych na zakup nowego mieszkania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli w postanowieniu z dnia 05.04.2007r. znak US I/415-1/07 uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że dochód uzyskany ze sprzedaży nabytego w 2007r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia wskazanego powyżej prawa do lokalu będzie mogła zostać zaliczona kwota stanowiąca uzupełnienie wkładu mieszkaniowego, a ww. kosztu nie będzie stanowiła wysokość wkładu uprzednio zgromadzonego w spółdzielni mieszkaniowej, gdyż ?aktualnie w celu zakupu powyższego mieszkania? wydatki takie nie zostały poniesione.

Organ I instancji wskazał ponadto, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód uzyskany ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu jest wolny od opodatkowania, jeżeli podatnik był zameldowany w tym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. W analizowanej sprawie 12 miesięczny okres zameldowania, warunkujący zastosowanie ww. zwolnienia ?liczył się będzie od daty nabycia mieszkania (tj. przekształcenia prawa lokatorskiego na własnościowe)?.

Postanowieniem z dnia 11.06.2007r. znak IS.I/2-4151/3/07 Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia, w trybie art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, po dokonaniu analizy akt sprawy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r., źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa. Przychodem z tego tytułu jest jego wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, z zastrzeżeniem możliwości jego określenia przez organ podatkowy (art. 19 ust. 1-4 ustawy). Stosownie natomiast do treści art. 22 ust. 6c cytowanej ustawy, koszty uzyskania przychodu w tym przypadku, stanowią udokumentowane koszty nabycia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość prawa, poczynione w czasie jego posiadania. Wysokość nakładów, o których mowa wyżej, w myśl art. 22 ust. 6e ww. ustawy, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W myśl art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia tego prawa, określonym zgodnie z art. 19 ww. ustawy, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d wspomnianej ustawy. Dochodu z odpłatnego zbycia wskazanego prawa majątkowego nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania podatkowego, tj. do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity z 2003r. Dz. U. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) na pisemne żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po dokonaniu przez niego m.in. wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części (pkt 5).

Odnosząc przedstawiony powyżej stan prawny do zaprezentowanego przez Wnioskodawczynię stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż do kosztów nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie można zaliczyć wszystkie udokumentowane wydatki związane bezpośrednio z nabyciem (przekształceniem) tego prawa, przy czym wymaga uwzględnienia, że ?dopłata do wkładu? jest jedynie częścią kosztu nabycia prawa, którego ponoszenie jest rozłożone w czasie.

Kwota wpłacana do spółdzielni w momencie przekształcenia nie pokrywa w całości kosztu nabycia prawa do lokalu, w związku z czym dla prawidłowego obliczenia tego kosztu konieczne jest uwzględnienie wcześniejszych wpłat tytułem wkładu. W związku z przekształceniem stają się one wydatkami bezpośrednio związanymi z nabyciem prawa do lokalu i odpowiednio udokumentowane stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do ww. kosztów nie będzie można natomiast zaliczyć wydatków związanych z nabyciem ?mniejszego? mieszkania oraz ?kosztów założenia hipoteki?, gdyż koszty te nie spełniają wymogów zawartych w art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie stanowią kosztu nabycia sprzedanego mieszkania.

Nie w każdej sytuacji podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. I tak ? w obowiązujących od dnia 1.07.2007r. stanie prawnym - źródła przychodu nie stanowi odpłatne zbycie mieszkania po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Ponadto w myśl art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie - jeżeli podatnik był zameldowany w tym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 21 ust. 21 cytowanej ustawy).

Oceniając przytoczone powyżej uregulowania prawne, stwierdzić należy, że warunkiem do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, jest zameldowanie w sprzedanym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Analizowany przepis nie zawiera w swej treści warunku, iż podatnik we wskazanym okresie zameldowania musi być właścicielem sprzedanego lokalu lub musi mu przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do niego. A zatem w przedmiotowej sprawie nie można zgodzić się ze stanowiskiem organu I instancji, iż do zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 12 miesięczny okres zameldowania winien być liczony od dnia przekształcenia prawa lokatorskiego na własnościowe. Mając powyższe na uwadze w sytuacji, gdy Pani A. dokona sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie, przychód z tego tytułu będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania, jeżeli Wnioskodawczyni będzie w nim zameldowana na pobyt stały, przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złoży stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania.

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16.11.2006 roku o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w sprawach zmiany lub uchylenia pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. przed 1.07.2007 roku, stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem.

Uwzględnienie powyższych okoliczności skutkuje zmianą postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 05.04.2007r. znak US I/415-1/07 w trybie art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym przed 1.07.2007r., nakładającym na organ odwoławczy obowiązek zmiany z urzędu postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, o ile postanowienie to rażąco narusza prawo.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika