dotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podziału majątku pozostałego po likwidacji (...)

dotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podziału majątku pozostałego po likwidacji spółdzielni

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowie pismem z dnia 12.03.2004 r. (znak: U.S.I/415/1/04):

Spółdzielnia ?S.? w R. została postawiona w stan likwidacji (wniosek z dnia 1.03.1999 r.). Walne zgromadzenie członków spółdzielni kilka miesięcy przedtem zadecydowało jednomyślnie o wniesieniu do wcześniej utworzonej przez wszystkich jej członków spółki z o.o. majątku spółdzielni w postaci całego przedsiębiorstwa. Wniesienia aportu dokonano zgodnie ze sporządzonym na dzień likwidacji bilansem. Aport ten został zarejestrowany w spółce z o.o. jako kapitał zakładowy. Majątek spółdzielni pracy w likwidacji to wyłącznie udziały w kapitale zakładowym spółki objęte w zamian za przedsiębiorstwo. W celu zakończenia procesu likwidacji zachodzi konieczność podziału udziałów w spółce z o.o. pomiędzy członków spółdzielni.

Porady prawne

Pytanie dotyczy skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu podziału powyższych udziałów pomiędzy członków likwidowanej spółdzielni. W ocenie pytającego zastosowanie znajdą tu przepisy art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przewidujące zwolnienie z opodatkowania nominalnej wartości udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W ocenie tutejszego organu podział majątku likwidowanej spółdzielni w przypadku rozdzielenia udziałów spółki z o.o. pomiędzy członków spółdzielni będzie przychodem z kapitałów pieniężnych określonym w art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści art. 30a ust. 1 pkt 4 oraz ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19-procentowy zryczałtowany podatek, bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Spółdzielnia w likwidacji jako płatnik, zgodnie z art. 41 ust. 4 cytowanej ustawy, powinna pobrać od przychodów uzyskanych przez członków w wyniku podziału jej majątku zryczałtowany podatek i przekazać do 20 dnia następnego miesiąca do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy według siedziby spółdzielni wraz ze zbiorczą deklaracją PIT-8A.

Również od pozostałego przychodu uzyskanego przez członka spółdzielni w wyniku podziału majątku likwidowanej spółdzielni (na podstawie art. 125 § 5 i § 5a prawa spółdzielczego) spółdzielnia winna pobrać ww. 19-procentowy zryczałtowany podatek. Wynika to z faktu zaliczenia przez ustawodawcę wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółdzielni do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ? na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i w związku z art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Równocześnie zwrócić należy uwagę, iż zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółdzielni ? w części stanowiącej koszt nabycia z zastrzeżeniem ust. 17 i 18.

W związku z powyższym brak podstaw do zastosowania zwolnienia z opodatkowania określone w art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem w przedstawionym stanie faktycznym w przypadku członków likwidowanej spółdzielni nie następuje zbycie udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika