dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia do spółki cywilnej aportu (...)

dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia do spółki cywilnej aportu w postaci przedsiębiorstwa

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia państwa Lucyny i Adama K. (obecnie wspólników spółki jawnej B. sp. j. z siedzibą w S.) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 23.01.2006 r. (znak: US.IV-436/1/06), odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

Pismem z dnia 7.12.2005 r. państwo Lucyna i Adam K. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia do spółki cywilnej aportu w postaci przedsiębiorstwa. Wnioskodawcy powołali się na przepis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zwolnienie od podatku od towarów i usług wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego wynikające z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 90) i zajęli stanowisko, iż czynność wniesienia aportu do spółki cywilnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli w postanowieniu z dnia 23.01.2006 r. (znak: US.IV-436/1/06) uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, pkt 2 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) wniesienie majątku dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na powyższe postanowienie państwo Lucyna i Adam K. wnieśli zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, w którym powołują zwolnienie wynikające z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 90) i wywodzą, iż skoro Minister Finansów zwolnił z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkłady niepieniężne wnoszone m.in. do spółki cywilnej, czynność wniesienia aportów do spółki cywilnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po dokonaniu analizy akt sprawy stwierdził, co następuje:

W niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), zgodnie z którym podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych od podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zaprezentowanym przez wnioskodawców stanie faktycznym jest zmiana umowy spółki skutkująca podwyższeniem wniesionego do spółki wkładu, a nie czynność wniesienia wkładu.

Należy bowiem zauważyć, iż sama czynność wniesienia aportu jest czynnością czysto techniczną i następuje w konsekwencji zawarcia (lub zmiany) umowy spółki; te zaś zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ww. ustawy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b powołanej ustawy, przy zmianie umowy spółki stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Reasumując: zawarcie lub zmiana umowy spółki cywilnej a nie wykonanie w ramach tych czynności obowiązku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do majątku spółki, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto, z przedstawionego przez podatników stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem wkładu do spółki cywilnej było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. Do transakcji zbycia przedsiębiorstwa, w tym zbycia przez wniesienie wkładu, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nie stosuje się jej przepisów. Zatem wyłączenie czynności cywilnoprawnej z podatku od czynności cywilnoprawnych, o której mowa w art. 2 pkt 4 powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na opodatkowanie lub zwolnienie z podatku VAT nie ma zastosowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika