Czy podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących zakup nagród podlega odliczeniu, na podstawie (...)

Czy podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących zakup nagród podlega odliczeniu, na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, oraz czy czynność wydania nagrody w ramach programu podlega opodatkowaniu tym podatkiem?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 21.06.2007r. (bez znaku) wniesionego przez ?T.? Spółka z o.o. z siedzibą w S. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 12.06.2007 r. znak: US III/406-26/07, zmienia postanowienie organu I instancji, w ten sposób że uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 14.03.2007r. (uzupełnionym pismem z dnia 25.04.2007r.):

Porady prawne

- za prawidłowe w zakresie prawa do rozliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu zakupu nagród dla klientów jednostki,

- za prawidłowe w zakresie braku obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przekazania na rzecz beneficjentów nagród, jednakże z przyczyn innych od wskazanych w ww. wniosku.

Wnioskiem z dnia 14.03.2007 r. (bez znaku), uzupełnionym pismem z dnia 25.04.2007 r. (bez znaku), Spółka z o.o. ?T.? zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w pismach stanu faktycznego wynika, iż jednostka dokonuje sprzedaży trofeów sportowych dla klientów hurtowych i detalicznych. W celu zachęcenia do korzystania z oferty spółki i zwiększenia sprzedaży, podatnik zamierza wprowadzić ?program lojalnościowy?, polegający na ?premiowaniu klientów dokonujących zakupu w sklepach spółki powyżej określonej w regulaminie wartości poprzez przydzielanie punktów na podstawie okazanej przy zakupie, specjalnej karty.? Po zebraniu wymaganej ilości punktów posiadacz karty uprawniony będzie do nieodpłatnego otrzymania towaru lub usługi, wskazanych w tzw. katalogu nagród. Wartość nagrody uzależniona będzie od ilości zebranych punktów. W związku z tym, wnioskodawca sformułował pytanie: czy podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących zakup nagród podlega odliczeniu, na podstawie art. 86 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą, oraz czy czynność wydania nagrody w ramach programu podlega opodatkowaniu tym podatkiem. W ocenie spółki, przysługuje jej prawo do rozliczenia naliczonego podatku VAT z tytułu nabycia nagród, a opisana czynność ?nie jest objęta zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług?, wobec czego nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Postanowieniem z dnia 12.06.2007 r. znak: US III/406-26/07, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, zaprezentowane przez stronę stanowisko w kwestii dotyczącej prawa do rozliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu zakupu nagród dla klientów jednostki ? uznał za prawidłowe; w zakresie braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT czynności przekazania na rzecz beneficjentów nagród - uznał za nieprawidłowe.

Nie godząc się z interpretacją udzieloną przez organ I instancji, podatnik ? pismem z dnia 21.06.2007 r. ? wniósł zażalenie na wymienione postanowienie, żądając jego zmiany w części dotyczącej uznania za nieprawidłowe stanowiska jednostki w zakresie opodatkowania czynności przekazania przedmiotowych towarów w ramach opisanego programu.

Rozpatrując niniejszą sprawę, Dyrektor tut. Izby Skarbowej stwierdza, co następuje:

Poza sporem pozostaje prawidłowość stanowiska podatnika w zakresie prawa do rozliczenia naliczonego podatku VAT, wynikającego z faktur dokumentujących zakup nagród przyznawanych dla klientów w ramach tzw. ?programu lojalnościowego?. We wniosku z dnia 14.03.2007r. wskazano bowiem, iż nabycie przez jednostkę objętych katalogiem nagród ?będzie wydatkiem mającym związek z prowadzoną działalnością Spółki (...)?. W związku z tym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. nagród, nie można bowiem zanegować ich związku z czynnościami opodatkowanymi. W tej części stanowisko jednostki, jak również stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, przedstawione w postanowieniu z dnia 12.06.2007r., uznać należy za prawidłowe.

Spółka nie zgadza się natomiast z interpretacją organu I instancji, iż przekazując w ramach ?programu lojalnościowego? na rzecz beneficjentów nagrody, winna odprowadzić z tego tytułu należny podatek VAT.

Odnosząc się do tej kwestii w pierwszej kolejności podkreślić należy, iż katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został zawarty w art. 5 ust. 1 ustawy. Zgodnie z pkt 1 tego przepisu, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Na podstawie regulacji art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przywołanej regulacji, w myśl art. 7 ust. 3 ustawy, nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zaznaczyć w tym miejscu należy, iż zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług, reguluje powołany przepis art. 5 ust. 1 ustawy; czynności tam nie wymienione nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

W ocenie strony wydanie nagrody w ramach przedmiotowego programu następuje nieodpłatnie, zatem kwestię opodatkowania tej czynności należy rozpatrywać w świetle ww. art. 7 ust. 2 ustawy. Jednakże ? jak wskazano we wniosku z dnia 14.03.2007 r. ? jeżeli przekazanie towarów następuje na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podatnika, czynność ta nie jest uważana za dostawę i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W postanowieniu z dnia 12.06.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli powołując się również na przepis art. 7 ust. 2 w związku z art. 7 ust. 3 ustawy wskazał, iż nieodpłatne przekazanie osobom fizycznym towarów (nagród) w tzw. ?programie lojalnościowym? nosi znamiona przekazania na cele związane z prowadzoną przez spółkę działalnością, w związku z czym podatnik jest obowiązany do odprowadzenia podatku VAT z tego tytułu. Przez odpłatną dostawę towarów należy bowiem rozumieć także ?przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, (...)?

Ocena, czy czynność przekazania towarów na cele związane z prowadzoną działalnością podatnika podlega, na podstawie art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pozostaje bez znaczenia, bowiem przepisy te w niniejszej sprawie nie znajdują zastosowania. Przekazana (nieodpłatnie) nabywcy nagroda w ramach ?programu lojalnościowego? stanowi element transakcji sprzedaży, a jej otrzymanie uwarunkowane jest dokonaniem zakupu towarów spółki powyżej określonej w regulaminie wartości. Nie można zatem uznać, iż zamiarem spółki (sprzedawcy) jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz klienta (kupującego).

Wg tut. organu działania strony, które będą polegać na ?premiowaniu klientów dokonujących zakupu w sklepach spółki powyżej określonej w regulaminie wartości poprzez przydzielanie punktów na podstawie okazanej przy zakupie, specjalnej karty?, mają charakter sprzedaży premiowej, mającej na celu zachęcenie potencjalnych klientów do dokonywania zakupu określonych towarów podatnika. W tym stanie rzeczy, czynność przekazania przez spółkę beneficjentom nagród w ramach ?programu lojalnościowego? nie podlega regulacjom ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika