Wątpliwości podatnika dotyczą obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności dotyczących (...)

Wątpliwości podatnika dotyczą obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności dotyczących przekazania towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy w oparciu o art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie przepisów art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 2, ust. 3, ust. 4, ust. 7, art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 8.08.2007 r. znak: PUS.II/443/42/2007/RO i uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 15.05.2007 r. znak: BS/EF/1438/2007 za prawidłowe, o ile podatnik nie dokona odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które przeznaczone są do przekazania na cele reprezentacji i reklamy.

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 15.05.2007 r. bank wystąpił z wnioskiem do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, przedstawiając określony stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie. W wystąpieniu tym wskazano, iż jednostka ?(...) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, ale jego działalność przedmiotowa, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1) jest zwolniona od podatku. W związku z powyższym Bank generalnie nie odlicza podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług i w całości zalicza go do kosztów uzyskania przychodów?. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, wątpliwości podatnika dotyczą obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności dotyczących przekazania towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy w oparciu o art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie wnioskodawcy, ?(...) bank nie ma obowiązku naliczać podatku należnego od czynności dotyczących przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, gdyż zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podlegają te czynności, jeżeli są przekazywane na inne cele niż związane z działalnością przedsiębiorstwa i jednocześnie podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?.

Postanowieniem z dnia 8.08.2007 r. znak: PUS.II/443/42/2007/RO, wydanym w trybie art. 14a § 1 oraz § 4 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uznając stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, konkludując, iż ?podatnik nie ma obowiązku opodatkowywania czynności przekazywania towarów na cele reprezentacji i reklamy, gdyż z uwagi na charakter wykonywanej działalności, tj. czynności zwolnionych od podatku ? w tym zakresie nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu?. Rozstrzygnięcie to nie zostało przez stronę zaskarżone.

Dokonując oceny prawidłowości wymienionego postanowienia w trybie art. 14a § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zważył, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej podatnika jest świadczenie usług pośrednictwa finansowego, korzystających ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii opodatkowania czynności dotyczących przekazania towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy. W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 (czyli przez czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług), rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Biorąc pod uwagę treść cyt. art. 7 ust. 2 wskazać należy na postanowienia art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Zatem przez odpłatną dostawę towarów rozumie się także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów. Nieodpłatne przekazanie klientom towarów w ramach reprezentacji i reklamy podlega więc opodatkowaniu, z zastrzeżeniem możliwości wyłączenia z opodatkowania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Według definicji zawartej w ust. 4 art. 7, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

- których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Z kolei przez próbkę rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Mając na uwadze treść przedstawionych przepisów stwierdzić należy, że przekazanie i zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem przypadków przewidzianych w art. 7 ust. 3 omawianej ustawy. Wskazać jednocześnie należy na treść art. 88 ustawy o VAT, w którym przewidziane zostały wyłączenia możliwości obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku do nabywanych przez podatnika towarów i usług. Otóż zgodnie z ustępem 3 pkt 3 tego artykułu przepis dotyczący zakazu odliczania podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług, jeśli wydatki na ich nabycie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów (który wynika z art. 88 ust. 1 pkt 2), nie ma zastosowania w przypadku wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach przewidzianych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 (czyli m.in. przekazanie i zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy), jeśli czynności te zostały opodatkowane.

Stosownie do uregulowań wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W analizowanej sprawie podatnik nie ma obowiązku naliczać podatku należnego od czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy. Istnieje jednakże możliwość opodatkowania tej czynności oraz przyznania podatnikowi w takiej sytuacji prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które przeznaczone następnie zostały do przekazania na cele reprezentacji i reklamy. Należy zaznaczyć, że obydwie metody rozliczania wydatków są zgodne z ogólną zasadą neutralności podatku od towarów i usług, a skutek ekonomiczny zastosowania którejkolwiek z metod będzie tożsamy.

Reasumując tut. organ stoi na stanowisku, że wnioskodawca nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy. Jeżeli natomiast przekazanie przez bank towarów na wymienione cele zostanie opodatkowane (na podstawie art. 7 ust. 2), to podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które przeznaczone są następnie do przekazania w celach reprezentacji i reklamy. Zauważyć również należy, iż przekazanie usług obcych na cele reprezentacji i reklamy co do zasady nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ odwoławczy w drodze decyzji z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, jeżeli rażąco narusza ono prawo. Mając na uwadze, iż w interpretacji dokonanej przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie nie wskazano możliwości opodatkowania czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, co stanowi naruszenie prawa, tut. organ rozstrzygnął jak w sentencji decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika