W czerwcu została rozpoczęta 'procedura eksportu' dokonywana przez dostawcę oraz wystawiona faktura (...)

W czerwcu została rozpoczęta 'procedura eksportu' dokonywana przez dostawcę oraz wystawiona faktura VAT, natomiast potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty uzyskano w sierpniu, przed sporządzeniem deklaracji VAT-7 za lipiec 2006 r. Jednostka wskazała również, że z dokumentu SAD potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wynika, iż czynność ta nastąpiła w sierpniu. Na tle takiego stanu faktycznego sformułowano zapytanie: czy w czerwcu lub lipcu powstał obowiązek opodatkowania powyższej transakcji krajową stawką podatku VAT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22.09.2006 r., znak: HB/5995/2006, wniesionego przez B. Sp. z o.o. z siedzibą w M., na postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 12.09.2006 r. znak: PUS.II 443/91/2006/MM, zmienia postanowienie organu I instancji, uznając stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 25.08.2006 r. znak: HB/5995/2006, za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 25.08.2006 r. B. Sp. z o.o., zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Nakreślając stan faktyczny sprawy Podatnik podał, iż w czerwcu br. została rozpoczęta 'procedura eksportu' dokonywana przez dostawcę oraz wystawiona faktura VAT, natomiast potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty uzyskano w sierpniu br., przed sporządzeniem deklaracji VAT-7 za lipiec 2006 r. Jednostka wskazała również, że z dokumentu SAD potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wynika, iż czynność ta nastąpiła w sierpniu br. Na tle takiego stanu faktycznego sformułowano zapytanie: czy w czerwcu lub lipcu br. powstał obowiązek opodatkowania powyższej transakcji krajową stawką podatku VAT?

Podatnik zajął stanowisko, iż 'w okresie od miesiąca wystawienia faktury VAT w związku z uruchomieniem procedury eksportu bezpośredniego do miesiąca wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty obowiązek podatkowy nie powstaje niezależnie od tego jak długo trwa procedura wywozu, co powoduje, że w opisanym stanie faktycznym nie wykazuje się obrotu opodatkowanego w rozliczeniu za miesiąc czerwiec oraz lipiec br. Z kolei w rozliczeniu za miesiąc sierpień br. należy wykazać powyższą sprzedaż jako obrót opodatkowany stawką 0%'.

Postanowieniem z dnia 12.09.2006 r. znak: PUS.II/443/91/2006/MM, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, zaprezentowane przez Stronę stanowisko uznał za nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy zajął stanowisko, iż w stanie faktycznym określonym we wniosku '(...) Podatnik nie wykazuje ww sprzedaży w ewidencji i deklaracji za czerwiec, a czyni to w rozliczeniu za miesiąc lipiec, stosując odpowiednią krajową stawkę podatku od towarów i usług', natomiast korekty podatku należnego należy dokonać w rozliczeniu za sierpień br.

Nie godząc się z tą interpretacją, Strona - pismem z dnia 22.09.2006 r. - wniosła zażalenie na wymienione postanowienie, żądając jego uchylenia oraz ponownej analizy stanu faktycznego i uznania własnego stanowiska za prawidłowe.

Rozpatrując przedmiotową sprawę, Dyrektor tut. Izby Skarbowej zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. eksport towarów. Przez eksport towarów, w brzmieniu art. 2 pkt 8 ustawy VAT, rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określo-nych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, i wówczas nosi to (pozaustawowe) miano eksportu bezpośredniego, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, nazywanego eksportem pośrednim.

Eksport pośredni towarów, wykonywany w warunkach określonych art. 2 pkt 8 lit. b) ustawy VAT, pozostaje poza zakresem niniejszej interpretacji z uwagi na zawężenie zapytania Podatnika do eksportu bezpośredniego.

Stosownie do przepisu art. 19 ust. 6 ustawy VAT w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W rozstrzygnięciu niniejszym pominięto przepisy określające odmienny moment powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów w przypadku, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, bowiem w stanie faktycznym nakreślonym przez Podatnika okoliczności te nie wystąpiły.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 i ust. 6 ustawy VAT, w eksporcie towarów, gdy wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub na jego rzecz, stawka podatku wynosi 0%, przy czym warunkiem jej zastosowania jest to, by podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Z kolei z przepisów art. 41 ust. 7 i 8 ustawy VAT wynika, iż w przypadku, gdy podatnik posiada wprawdzie dokument celny potwierdzający procedurę wywozu, ale warunek dotyczący otrzymania przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty - określony w ust. 41 ust. 6 ustawy VAT - nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy VAT, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania wymienionego dokumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten (kolejny) okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w art. 41 ust. 7 ustawy VAT upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (art. 41 ust. 9 ustawy VAT).

Mając na uwadze przytoczone przepisy i stan faktyczny określony w zapytaniu, z którego wynika, iż B. Spółka z o.o. w sierpniu 2006 r. była w posiadaniu jednolitego dokumentu administracyjnego SAD, potwierdzającego dokonany przez Nią w tymże miesiącu wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie stwierdza, iż stanowisko Podatnika w kwestii prawa do wykazania przedmiotowej dostawy towarów w deklaracji VAT -7 za sierpień 2006r. jako eksportu towarów, jest prawidłowe.

Nie ma bowiem zastosowania (przytoczony wcześniej) przepis art. 41 ust. 7 ustawy VAT, gdyż Podatnik przed złożeniem deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (sierpień 2006 r.) był w posiadaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Należy zauważyć, iż przepis ten określa szczegółowe zasady ewidencjonowania i rozliczania transakcji eksportowej, gdy nie można zadeklarować eksportu towarów zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego, ze względu na brak dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Przepis ten 'przesuwa' w określony sposób termin deklarowania dostawy eksportowej towarów poza okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy i ma zastosowanie w przypadku, gdy podatnik posiada wyłącznie dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Tymczasem w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy z tytułu eksportu powstał w sierpniu 2006 r., nie może zatem wchodzić w rachubę opodatkowanie transakcji w rozliczeniu za lipiec 2006 r.

W tym stanie rzeczy, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej, uznając, iż zażalenie wniesione przez Podatnika zasługuje na uwzględnienie, orzeka jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika