Czy wniesienie w formie aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (...)

Czy wniesienie w formie aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinno być zwolnione z VAT?

Działając w trybie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dn. 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje niniejszym weryfikacji informacji z dnia 30.04.2004 r. (znak: US.VI/443-09/04), udzielonej jednostce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu:

Mając na względzie pojęcie ?przedsiębiorstwa?, określone w przepisie art. 551 ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący nie tylko własność nieruchomości czy rzeczy ruchomych, ale również cały szereg praw wynikających z różnych stosunków prawnych, wierzytelności, koncesje, patenty, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty, należy podkreślić, że przedsiębiorstwo nie jest ?towarem? w rozumieniu ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - art. 4 pkt 1, a zatem czynności, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo w rozumieniu powyżej przedstawionym (tj. wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa), nie są objęte zakresem przedmiotowym powołanej ustawy.

Porady prawne

Przepis § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwalniający od VAT wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, odnieść należy do wkładów niepieniężnych, których przedmiotem są ?towary? w rozumieniu powołanej wyżej ustawy, a zatem konkretne składniki materialne (konkretne środki trwałe czy towary), wymienione w klasyfikacjach statystycznych (art. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

W kontekście postawionego przez podatnika pytania trudno jednoznacznie stwierdzić, czy określenie: ?...całe przedsiębiorstwo (...) (majątek trwały i towary handlowe)...? oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c., czy objęcie jedną czynnością ?całego? przedsiębiorstwa jako jednego przedmiotu tej czynności stanowi jedynie uproszczenie myślowe i w istocie polega na objęciu jedną nazwą różnych czynności prawnych (wnoszenie aportem poszczególnych składników przedsiębiorstwa). W pierwszym z wymienionych przypadków należy stwierdzić, że nie podlega ustawie o VAT wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. W drugiej sytuacji należy udzielić odpowiedzi następującej: wniesienie aportem składników materialnych przedsiębiorstwa, stanowiących ?towar? w rozumieniu ustawy o VAT jest od podatku od towarów i usług zwolnione, wniesienie aportem niematerialnych składników przedsiębiorstwa jest natomiast czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyjaśnienia udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania informacji przez organ pierwszej instancji.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika