Czy w związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur sprzedaży estrów metylowych, podwyższających (...)

Czy w związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur sprzedaży estrów metylowych, podwyższających cenę zakupu, za okres w którym sprzedaż odbywała się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, prawidłowe jest ujęcie ich w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7, w miesiącu otrzymania potwierdzenia faktury korygującej od odbiorcy?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 1 i ust. 4, art. 29 ust. 1 i ust. 20 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 16 ust. 4, § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze sprost.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu z dnia 19.03.2007 r. znak: US-VII/443-2/07, w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dot. podatku od towarów i usług, i uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 2.01.2007 r. znak: 1/01/2007 r.:

Porady prawne

- za prawidłowe w części dot. ujęcia faktury korygującej w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 w miesiącu wystawienia tej faktury,

- za nieprawidłowe w części dot. ujęcia faktury korygującej w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru tej faktury.

Wnioskiem z dnia 2.01.2007 r. znak: 1/01/2007, E. Sp. z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności jednostki jest produkcja wyrobów pod nazwą estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych (biokomponenty) o symbolu PKWiU 24.66.48-90.30. Od stycznia 2006 r. (kiedy to spółka rozpoczęła sprzedaż estrów metylowych) do lipca 2006r. dokonywano sprzedaży ww. towaru na podstawie dokumentów: zamówienia nabywcy, wydania na zewnątrz (wz), faktury VAT. Od sierpnia 2006 r., w związku z uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego, sprzedaż estrów metylowych odbywała się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W związku ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Celnego, iż estry metylowe są towarem akcyzowym, spółka dokonała wystawienia korekt faktur sprzedaży, poprzez podwyższenie wartości towaru o wartość podatku akcyzowego, oraz podatku VAT od podatku akcyzowego. Korekty wystawiono tylko odbiorcy, który wyraził na to zgodę. Spółka po otrzymaniu potwierdzonych przez odbiorcę kopii faktur korygujących zamierza ująć je w deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2006 r.

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem: ?Czy w związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur sprzedaży estrów metylowych, podwyższających cenę zakupu, za okres w którym sprzedaż odbywała się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, prawidłowe jest ujęcie ich w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7, w miesiącu otrzymania potwierdzenia faktury korygującej od odbiorcy??.

Zdaniem jednostki, ?jeżeli faktura korygująca podwyższająca podatek należny wystawiona jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży i deklaracji za miesiąc, w którym ją wystawiono i w którym została potwierdzona przez nabywcę?.

Postanowieniem z dnia 19.

03.2007 r. znak: US-VII/443-2/07, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu uznał stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę za nieprawidłowe. W uzasadnieniu organ podatkowy stwierdził, iż ?(...) obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu sprzedaży estrów metylowych powstał w dniu wystawienia pierwotnej faktury VAT dokumentującej tę sprzedaż. (...) Spółka winna ująć wystawione faktury korygujące w rejestrze sprzedaży za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług? a nie w rozliczeniu za okres, w którym spółka otrzymała potwierdzenie wystawionych faktur korygujących. Rozstrzygnięcie to nie zostało przez stronę zaskarżone.

Dyrektor tut. Izby Skarbowej, postanowieniem z dnia 9.07.2007 r. znak: IS.II/2-443/82/P/07, wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia pisemnej interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, po przeprowadzeniu którego zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust.1. Jak wynika z treści art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru. Zgodnie z regulacją art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art.119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z treści ust. 20 tegoż artykułu wynika, iż w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku.

Z przepisu § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze sprost.) - zwanego rozporządzeniem, wynika m.in., że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. W myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Uwzględniając przedstawiony przez jednostkę stan faktyczny tut. organ zauważa, iż konieczność wystawienia przez spółkę faktur korygujących nie wynika z błędu, który wystąpił w momencie dokonania dostawy. Pierwotne faktury oraz deklaracje prawidłowo odzwierciedlają bowiem stan faktyczny, istniejący w momencie powstania obowiązku podatkowego. Przyczyną korekty są natomiast okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży - uzgodniona z kontrahentem zmiana ceny. Fakt ten powoduje, że w przypadku wystawienia faktury korygującej zwiększającej podatek należny, podatnik powinien uwzględnić skutki tej korekty w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc, w którym wystawiono fakturę zwiększającą cenę i kwotę należną.

Wobec tego tut. organ podziela stanowisko podatnika, że fakturę korygującą podwyższającą podatek należny, rozlicza się - stosownie do ww. regulacji art. 19 ust. 4 ustawy - ?na bieżąco?: ujmuje w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT-7 za bieżący okres rozliczeniowy. Podjęte w tym zakresie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu rozstrzygnięcie - wskazujące na konieczność ujęcia wystawionych faktur korygujących w rejestrze sprzedaży za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (wystawienie pierwotnej faktury VAT) i skorygowania deklaracji za ten okres - jest zatem nieprawidłowe.

W tym miejscu zauważyć należy, iż ww. § 16 ust. 4 rozporządzenia, stosowany ?odpowiednio? (na podstawie odesłania z § 17 ust. 6 rozporządzenia) do faktur korygujących wystawionych na podstawie § 17 ust. 1, nakłada na podatników obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru takiej faktury przez nabywcę. Z uwagi na treść zdania drugiego § 16 ust. 4, nie można uznać, iż otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej zwiększającej podatek należny warunkuje jej ujęcie w rozliczeniu. Stąd też stanowisko strony w tym zakresie tut. organ uznaje za niezasadne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika