Dot. zasad opłacania zaliczek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - kwartalnie i w sposób (...)

Dot. zasad opłacania zaliczek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - kwartalnie i w sposób uproszczony.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) oraz art. 44 ust. 6, ust. 6b i ust. 6c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 8.06.2007 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle z dnia 18.05.2007 r. Nr PD-415/11/07/5765 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - odmawia zmiany ww. postanowienia.

Pismem z dnia 20.03.2007 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle o interpretację przepisów w zakresie zasad opłacania zaliczek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W piśmie tym poinformował, że w dniu 19 lutego br. złożył zawiadomienie w Urzędzie Skarbowym w Jaśle, iż na 2007 rok wybiera kwartalny sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz, że zaliczki te będą obliczane w sposób uproszczony.

Porady prawne

Zdaniem Podatnika uprawnienie takie tj. ustalanie zaliczek w sposób uproszczony i możliwość ich uiszczania bądź za okresy miesięczne bądź za okresy kwartalne wynika z przepisu art. 44 ust. 6 oraz 6c pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 18.05.2007 r. Nr PD-415/11/07/5765 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle uznał, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe. Dokonując oceny prawnej powyższego stanowiska organ I instancji stwierdził, iż zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej zostały określone w art. 44 ust. 6b ? 6i ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przepisów tych wynika jednoznacznie, iż zaliczki miesięczne w uproszczonej formie podlegają wpłacie przez cały rok podatkowy co miesiąc w stałej wysokości ? stanowiącej 1/12 kwoty obliczonej od dochodu wykazanego w zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy, albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Uproszczone zaliczki to zaliczki ustalone w stałej wysokości, niezależnej od dochodu uzyskanego w bieżącym roku podatkowym i wpłacane miesięcznie w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle stwierdził ponadto, iż od 1.01.2007 r. pojawiła się nowa możliwość - opłacania zaliczek z tytułu działalności gospodarczej w terminach kwartalnych. Powyższą możliwość reguluje dodany przepis ust. 3g art. 44 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który możliwość taką przewidział dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Przepis powyższy wskazuje jednocześnie sposób obliczania zaliczek za poszczególne kwartały ? podstawą ustalenia zaliczek kwartalnych jest w tym przypadku dochód z danego roku podatkowego. Powołane wyżej przepisy jednoznacznie wskazują, iż kwartalna forma wpłacania zaliczek jest odrębną, alternatywną formą w stosunku do formy uproszczonej i brak jest podstaw prawnych do stosowania metody obliczania i wpłacania zaliczek w sposób zaprezentowany przez Podatnika we wniosku.

Na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle Podatnik złożył zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie. W zażaleniu Podatnik podniósł, iż kwotę zaliczki miesięcznej obliczył zgodnie z postanowieniami art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co w wymiarze kwartalnym stanowi jej 3-krotność.

Do kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek upoważnia zdaniem Podatnika zapis art. 44 ust. 6c pkt 3 ww. ustawy, który nakazuje wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 6. W przepisie tym zawarto m.in. dyspozycję, że zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczą w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka, a zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do 20 grudnia.

Podatnik nie zgadza się więc ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle, iż nie można łączyć opisanych dwóch sposobów wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Twierdzi, iż czym innym jest sposób ustalenia zaliczki (np. wynikający z art. 44 ust. 3g), a czym innym jest termin zapłaty zaliczki, który np. dla zaliczek kwartalnych ustalonych wg powyższego art. 44 ust. 3g jest taki sam jak dla zaliczek kwartalnych płaconych w uproszczonej formie, co wynika z art. 44 ust. 6. Zdaniem Podatnika zaliczka kwartalna w uproszczonej formie to nic innego jak 3-krotność zaliczki miesięcznej uproszczonej liczonej za 1 miesiąc.

W dniu 3.08.2007 r. w Izbie Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie zgłosił się Pan J. ? pełnomocnik Podatnika. W przedmiotowej sprawie Pełnomocnik podtrzymał w pełni stanowisko zawarte w zażaleniu na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle, twierdząc w dalszym ciągu, że art. 44 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do podatników, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Tym samym ust. 6c pkt 3 tego przepisu, który określa terminy płatności zaliczek, odsyłając do ustępu 6 art. 44 daje podatnikowi możliwość wyboru wpłaty zaliczek zarówno w terminach miesięcznych jak i kwartalnych.

Rozpatrując sprawę w postępowaniu odwoławczym Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 (osiągający dochody z działalności gospodarczej), mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, o których mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:

  1. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
  2. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata ? jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2.970 zł; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2.970 zł, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są zgodnie z art. 44 ust. 6c obowiązani:

  1. do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy,
  2. stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy,
  3. wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 6,
  4. dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 45.

Przepis art. 44 ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi natomiast, że zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1 (z działalności gospodarczej oraz z najmu lub dzierżawy), za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

Treść tego przepisu ? uprawnia zdaniem Pełnomocnika do wpłacania zaliczek obliczonych w sposób uproszczony w terminach kwartalnych w wysokości 3-krotności zaliczki miesięcznej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie nie podziela powyższego stanowiska. Przepis art. 44 ust. 6 ww. ustawy określa bowiem terminy wpłaty nie tylko dla zaliczek miesięcznych obliczanych w formie uproszczonej, lecz także dla zaliczek miesięcznych obliczanych na zasadach ogólnych oraz dla zaliczek kwartalnych, o których mowa w art. 44 ust. 3g ww. ustawy.

Z samego faktu, iż przepis art. 44 ust. 6c ww. ustawy - mówiący o podatnikach, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek ? w pkt 3 odsyła w kwestii terminów wpłaty zaliczek do art. 44 ust. 6, nie można wnioskować, iż zaliczki miesięczne można wpłacać w terminach kwartalnych jako 3-krotność zaliczek miesięcznych. Ponieważ przepis ten ma zastosowanie do wszystkich możliwych form opłacania zaliczek, jeżeli Podatnik wybiera zaliczki miesięczne (np. uproszczone) - to zgodnie z jego treścią jest on obowiązany uiszczać je co miesiąc ? do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, natomiast jeżeli wybiera zaliczki kwartalne jest obowiązany uiszczać je do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.

Mając na uwadze powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie stwierdza, iż zaprezentowane przez Podatnika we wniosku stanowisko w sprawie, powielone następnie w zażaleniu na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle z dnia 18.05.2007 r. Nr PD-415/11/07/5765 nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach, w związku z czym postanowiono odmówić zmiany ww. postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika