Czy komornik sądowy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Czy komornik sądowy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził nieprawidłowości w odpowiedzi udzielonej w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym wyjaśnia co następuje:

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Porady prawne

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż jeśli komornik sądowy działa w charakterze organu władzy publicznej, wówczas podlega wyłączeniu z zakresu podmiotowego ustawy o podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 15 cyt. ustawy. Natomiast w przypadkach kiedy podmiot ten działa na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, wyłączenie go nie obejmuje i w tym zakresie komornik sądowy jest podatnikiem VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika