Jestem osobą niezamężną. Osiągam dochody w ramach stosunku pracy oraz z indywidualnie wykonywanych (...)

Jestem osobą niezamężną. Osiągam dochody w ramach stosunku pracy oraz z indywidualnie wykonywanych usług na rzecz jednostek organizacyjnych na podstawie umów zlecenia. W grudniu 2002 r. zaopiekowałam się małoletnim dzieckiem, która ze względu na brak zainteresowaniaze strony naturalnej rodziny miała zostać oddana do domu dziecka. Od końca grudnia 2002 r. dziecko zamieszkało ze mną. Z uwagi na konieczność uprawomocnienia się orzeczenia Sądu Rejonowego wydano wskutek rezygnacji naturalnej rodziny ze sprawowania opieki nad dzieckiem dopiero w dniu 8 stycznia 2003 r. mogłam złożyć formalny wniosek do Sądu o ustanowienie mnie rodziną zastępczą. Z powodu przedłużającej się procedury postanowieniem z dnia 13 czerwca 2003 r. Sąd Rejonowy orzekł o ustanowieniu mnie rodziną zastępczą dla małoletniej do czasu zakończenia postępowania w sprawie. Po wydaniu powyższego postanowienia siostra małoletniej, która dotychczas nie wykazywała żadnego zainteresowania dzieckiem, wystąpiła do Sądu z wnioskiem o pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej i ustanowienie jej rodziną zastępczą. Postępowanie w pierwszej instancji zakończyło się wydaniem w dniu 10 lutego 2004 r. orzeczenia, na mocy którego zostałam ustanowiona rodziną zastępczą, jednakże orzeczenie to, wskutek złożenia przez uczestniczkę postępowania zapowiedzi apelacji, nie jest jeszcze prawomocne.Przedstawione wyżej okoliczności oraz załączone dokumenty potwierdzają fakt samotnego wychowywania przeze mnie małoletniego dziecka przez cały rok 2003. Czy w związku z powyższym przysługuje mi prawo rozliczenia podatku dochodowego za rok 2003 jako osoba samotnie wychowująca małoletnie dziecko?

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) , od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie, podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust.8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Ten sposób opodatkowania, zgodnie z art.6 ust.8 nie ma zastosowania gdy osoby samotnie wychowującej dziecko lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przepisów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zmian. ).

Porady prawne

Stosownie do art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa sie jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Z art. 112 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że jeżeli sąd opiekuńczy nie postanowi inaczej, obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad osobą małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jego wychowania oraz reprezentowania w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb jego utrzymania należą do rodziny zastępczej albo placówki opiekuńczo-wychowawczej. Inne obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców małoletniego.W opisanym stanie faktycznym Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 13.06.2003 r., ustanowił Panią rodziną zastępczą dla małoletniej i zarządził umieszczenie jej w w/w rodzinie zastępczej, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie niniejszej. Postanowieniem z dnia 10 lutego 2004 r. Sąd Rejonowy ograniczył władzę rodzicielską ojca w stosunku do jego małoletniej córki przez umieszczenie jej w rodzinie w rodzinie zastępczej oraz ustanowił Panią rodziną zastępczą dla ww.małoletniej.

Zgodnie z art. 112 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sprawy doboru rodzin zastępczych oraz współdziałania sądów opiekuńczych z organami adminiestracji państwowej w tych sprawach, a także zakresu i form pomocy Państwa na rzecz dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych i zasady odpłatności rodziców za pobyt ich dzieci w tych rodzinach oraz postępowanie w tych sprawach - regulują odrębne przepisy. Zastosowanie tu mają przepisy ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r., Nr 64, poz. 414 z późn. zmian.). Art. 33c ust. 1 tej ustawy stanowi, że dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej powiat zapewnia opiekę i wychowanie w rodzinie zastępczej. Zgodnie z art. 33c ust. 2 ww. ustawy umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego, zaś stosownie do art.33c ust. 4 rodzina zastępcza podejmuje obowiązek opieki nad dzieckiem i jego wychowania z dniem umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego albo umowy, o której mowa w ust.3.

Jak z powyższego wynika, z dniem 13 czerwca 2003 r. stała się Pani opiekunem prawnym małoletniej i spełniając ponadto wymóg powołanego wyżej art.6 ust.5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, może opodatkować swoje dochody osiągnięte w 2003 r. w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika