Czy można zastosować przy sprzedaży nieruchomości zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie (...)

Czy można zastosować przy sprzedaży nieruchomości zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 32 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w następującej sytuacji: Nieruchomość gruntowa z wybudowanym budynkiem mieszkalnym była własnością babki 'osoby pytającej', która darowała ją następnie swoim synom. Częśc udziału osoba pytająca nabyła w drodze darowizny od swego stryja, część w drodze spadku po ojcu. W roku 1945 na mocy dekretu uwłaszczeniowego grunt został odebrany prawowitym właścicielom na rzecz Skarbu Państwa, budynek natomiast pozostal w ich posiadaniu jako prawo własności. W roku 2004 po wielu decyzjach administracyjnych stosowny urząd miasta przekazał następcom prawnym, między innymi i 'osobie pytającej' odebraną wcześniej nieruchomość gruntową w formie aktu notarialnego - bezpłatnie.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 lit. a i c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. nr 14, poz.176 ze zm. ) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego sprawy oraz dokumentów wynika, że podatnik jest współwłaścicielem zabudowanej nieruchomości położonej w Warszawie.

Nieruchomość była własnością babki 'osoby pytającej'. Na mocy dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy ( Dz.U. Nr 50, poz.279 ) grunt przedmiotowej nieruchomości przeszedł na własność Skarbu Państwa, budynek natomiast pozostał w jej posiadaniu. Następnie budynek wraz z prawami i roszczeniami o przyznanie prawa wieczystego użytkowania przedmiotowego gruntu darowała swoim pasierbom, w tym ojcu podatnika i jego stryjowi. Część udziału w budynku nabył podatnik w drodze spadku po ojcu w 1992r., a część w drodze darowizny od stryja w 1994r. Na wniosek z dnia 16 lutego 1949r. dawnej właścicielki, ponowiony w dniu 12 lutego 1992r. przez następcę prawnego, 'osobę pytającą', Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy wydał decyzje z dnia 1 września 1999r. nr 131/99, w której ustanowił na 99 lat użytkowanie wieczyste do gruntu położonego w Warszawie na rzecz 'pytającego' i pozostałych następców prawnych. W 2004r. nieruchomość gruntowa została przekazana następcom prawnym w formie aktu notarialnego bezpłatnie.

Wydanie na podstawie art.7 ust.1 dekretu z dnia 26 października 1945r. decyzji ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz następców prawnych byłego właściciela oraz zawarcie przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z następcami prawnymi umowy wieczystego użytkowania gruntu warszawskiego nie może być traktowane jako nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntów w rozumieniu art.10 ust.1 pkt 8 lit.c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2002r. sygn. akt RN 18/02, opublikowany w: Orzecznictwo Sądu Najwyższego ( Zbiór Urzędowy ) Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 6 (210) z dnia 28 marca 2003r. )

Odpłatne zbycie tak ustanowionego prawa wieczystego użytkowania nie jest zatem źródłem przychodu, o jakim mowa w art.10 ust.1 pkt 8 lit.c tej ustawy, także wówczas gdy zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wydano decyzję administracyjną o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania gruntu i zawarto umowę o ustanowieniu tego prawa.

W związku z powyższym zbycie przedmiotowej nieruchomości w całości, bądź w części nie stanowi źródła przychodu, o jakim mowa w art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przepisy art.21 ust.1 pkt 32 lit.d tej ustawy, zwalniające z opodatkowania przychody ze sprzedaży nabytej w drodze spadku i darowizny, nie mają zastosowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika