Czy odsetki spłacone od kredytu, który pobrany został na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę (...)

Czy odsetki spłacone od kredytu, który pobrany został na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego podlegają odliczeniu w ramach tzw. ulgi odsetkowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2007 r. (data wpływu 28 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu hipotecznego w innym banku - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odliczeń od dochodu ? w ramach tzw. ulgi odsetkowej ? wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu hipotecznego na budowę domu mieszkalnego w innym banku.

Wezwaniem nr ITPB1/415-619/07/MM z dnia 5 grudnia 2007 roku wezwano Panią do uzupełnienia opłaty o kwotę 5 zł. Brakująca kwotę dopłaciła Pani w dniu 13 grudnia 2007 roku.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


W dniu 26 czerwca 2003 roku otrzymała Pani kredyt mieszkaniowy w Banku, Oddział w R., na budowę drewnianego domku jednorodzinnego. Wspomniany kredyt był kredytem hipotecznym, długoterminowym w rozumieniu art. 482 Kodeksu Cywilnego i został przeznaczony w całości na zapłatę poszczególnych transzy za wykonanie robót budowlanych domu ?pod klucz?.

Transze wpłacała Pani w pięciu ratach tj. od 15 maja 2003 roku do 21 listopada 2003 roku i na budowę tego domu poniosła Pani wydatki w kwocie przekraczającej pobrany kredyt. Z uwagi na wiek spłatę kredytu rozłożyła Pani na 10 lat - koniec spłaty przypadałby na rok 2013.

Ze względu na zbyt wysokie odsetki opłacane w Banku od kredytu dnia 11 kwietnia 2006 roku ?zmieniła? Pani bank, zaciągając kolejny kredyt. Kredyt ten został zaciągnięty na spłatę sukcesywnie zmniejszającego się zadłużenia i zaciągnięty został na taki sam okres tj. do 2013 roku; przy tej samej wysokości spłat należności głównej, przy czym zmniejszyła się jedynie kwota odsetek, co w tym przypadku jest korzystne zarówno dla Pani, jak i dla Urzędu Skarbowego, bo kwoty odliczeń byłyby niższe.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Dlaczego zmiana banku powoduje utratę odliczenia odsetek, jeżeli nie zmieniły się :


  • rodzaj kredytu
  • czas spłaty
  • wysokość rat,
    a jedynie wysokość odsetek (niższe) ...


Zdaniem Wnioskodawcy zmiana banku, w Pani konkretnej sytuacji - nie powinna pozbawić Pani możliwości odliczenia odsetek od spłaty kredytu.

Podkreśla Pani, że Urząd Skarbowy zakwestionował zasadność odliczenia odsetek od 2006 roku, czyli od daty zmiany banku, albowiem w pojęciu Urzędu zaciągnęła Pani inny kredyt na spłatę poprzedniego. Ma Pani zastrzeżenia do pojęcia ?inny?, ponieważ według Pani to jest ten sam typ kredytu, tylko zaciągnięty w innym banku, a w artykule 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma mowy o zmianie banku lecz o zmianie kredytu. Podkreśla Pani, że nie przeznaczyła tego kredytu na inny cel lecz na dalszą sukcesywną spłatę tego samego kredytu. Nie mogła Pani także swobodnie dysponować pieniędzmi z pierwszego kredytu, bo za dom zapłaciła Pani zgodnie z umową ? już w roku 2003 ? całą kwotę w kilku transzach. Wobec tego nie rozumie Pani jaki wpływ miała zmiana banku na utratę prawa do ulgi odsetkowej.

Otrzymała Pani na piśmie stanowisko banku, że to kontynuacja tego samego kredytu hipotecznego.

Podkreśla Pani, że w jej sytuacji finansowej i wiekowej (emerytowana nauczycielka) utrata odliczeń za okres od 2006 do 2013 roku stanowi ogromny problem. Zaznacza Pani, że ze względu na zakupu działki i budowy domu po roku 2001 nie mogła Pani skorzystać z odliczeń poniesionych wydatków w ramach poprzednio obowiązującej ulgi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). ? w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku ? odliczeniu od dochodu podlegają faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych z :


  1. budową budynku mieszkalnego,
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkalnego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo wybudowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  4. nadbudową, rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie, spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu określa art. 26b ust. 2 cytowanej ustawy. Zgodnie z powołanym powyżej przepisem od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu, jeżeli:


  1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 roku,
  2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26b,
  3. inwestycja wymieniona w ust. 1 art. 26b dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku takiego planu ? określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  4. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku, a ponadto w przypadku inwestycji związanej między innymi z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej ? została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
  5. do zeznania podatkowego składanego za rok podatkowy, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik jest obowiązany dołączyć oświadczenie według ustalonego wzoru PIT-2K, o wysokości wszystkich wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych,
  6. odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są dokumentowane dowodami wystawionymi przez bank i nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku oraz że nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
  7. podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na: zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo ? kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.


Zgodnie z art. 26b ust. 4 cytowanej ustawy odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki :


  1. naliczone za okres począwszy od dnia 1.01.2002 r. i zapłacone od tego dnia,
  2. od tej części kredytu, która nie przekracza ustalonej w roku zakończenia inwestycji kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m. kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy.


Biorąc pod uwagę powyższe, nowy kredyt nie spełnia podstawowego kryterium warunkującego możliwość korzystania z ulgi odsetkowej, tj. sfinansowania inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Z formalnego punktu widzenia jest to już nowy kredyt, bo zawarta zostanie nowa umowa, w nowym banku. Nie zostanie spełniony warunek zawarty w art. 26b ust. 1 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku) tj. sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych. Celem nowego kredytu jest spłata poprzedniego kredytu, a taka przesłanka nie została zawarta w zacytowanym powyżej art. 26b ustawy.

Powyżej zacytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają warunki, które należy spełnić, aby możliwe było skorzystanie z odpisów w ramach tzw. ulgi odsetkowej. W treści art. 26b ustawy wyraźnie wskazano, że odliczenie odsetek przysługuje tylko wtedy, gdy kredyt został udzielony na cel wskazany w ustawie, w tym m.in. na finansowanie inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego, a z umowy o kredyt wynika, że kredyt dotyczy tej inwestycji.

?Przeniesienie? kredytu do innego banku wiąże się z zaciągnięciem nowego (innego) kredytu celem spłaty mniej korzystnego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w poprzednim banku na budowę budynku mieszkalnego. Zatem w przypadku, gdy zaciągnęła Pani nowy kredyt (na podobnych warunkach co poprzedni) nie może Pani korzystać z dalszych odliczeń w ramach ulgi odsetkowej, gdyż nie jest to już kredyt zaciągnięty na inwestycję określoną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. budowę domu mieszkalnego -inwestycja ta została ukończona już w roku 2003 i sfinansowana została m.in. z kredytu zaciągniętego w Banku), bowiem nowy kredyt udzielony został na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w poprzednim banku.

W świetle powyższych przepisów spłata odsetek od kredytu przeznaczonego na refinansowanie innego kredytu nie wypełnia przesłanek określonych w art. 26b ust. 1 i 2 ustawy, albowiem odsetki spłacone od kredytu wykorzystanego na inne cele niż wyżej wykazane cele mieszkaniowe, nie są objęte ulgą podatkową. Przy czym dla celów podatku dochodowego nie ma istotnego znaczenia ani nazwa nowo zaciągniętego kredytu, ani tez jego warunki, np. okres spłaty, czy wysokość poszczególnych rat.

Natomiast dzięki temu, że nie korzystała Pani w latach wcześniejszych z odliczeń w ramach tzw.

dużej ulgi mieszkaniowej miała Pani możliwość odliczania odsetek od kredytu mieszkaniowego (oczywiście po spełnieniu warunków omówionych powyżej), albowiem ulga odsetkowa wprowadzona została tylko dla tych osób, które wcześniej nie odliczały wydatków mieszkaniowych w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej. Z powyższego prawa Pani skorzystała dokonując w zeznaniach podatkowych odliczeń odsetek od kredytu mieszkaniowego, począwszy od roku 2003.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika