Według jakich zasad wspólnik powinien opodatkować przychód jaki osiągnie z tytułu zbycia przez (...)

Według jakich zasad wspólnik powinien opodatkować przychód jaki osiągnie z tytułu zbycia przez Spółkę udziałów - czy będzie to przychód z działalności gospodarczej czy też z kapitałów pieniężnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2010 r. (data wpływu 12 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia udziałów ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia udziałów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca oraz inna osoba fizyczna są komandytariuszami w spółce komandytowej (dalej: Spółka), zaś komplementariuszem w Spółce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka prowadzi działalność usługową w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego oraz, w ramach działalności dodatkowej, Spółka zajmuje się także nabywaniem i zbywaniem udziałów w spółkach, tworzeniem spółek celowych itp. W umowie Spółki jako przedmiot jej działalności wskazano między innymi pozostałą finansową działalność usługową, gdzie indziej niesklasyfikowaną, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych (numer w klasyfikacji PKD 64.99.Z).

Przychody i koszty osiągane w ramach Spółki rozliczane są przez wspólnika zgodnie z zasadami określonymi w art. 8 oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dochód przypadający na udział wspólnika w zyskach Spółki kwalifikowany jest przez wspólnika jako dochód z działalności gospodarczej. Wspólnik odprowadza od dochodu comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jednym z działań podejmowanych przez Spółkę jest tworzenie spółek celowych powoływanych w celu organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych (np. budowa farm wiatrowych), które po należytym przygotowaniu i ewentualnie, po uruchomieniu są zbywane na rzecz inwestorów - transakcje te mają przybierać formę zbycia udziałów w spółkach celowych.

Spółka jest właścicielem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: udziały), które to udziały postanowiła sprzedać.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Według jakich zasad wspólnik powinien opodatkować przychód jaki osiągnie z tytułu zbycia przez Spółkę udziałów - czy będzie to przychód z działalności gospodarczej czy też z kapitałów pieniężnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, osiągnięte przez niego dochody związane ze sprzedażą przez Spółkę posiadanych przez nią udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będą dla Wnioskodawcy stanowiły przychód z działalności gospodarczej podlegający połączeniu z pozostałymi przychodami jakie osiąga w związku z uczestniczeniem w spółce komandytowej. Stanowisko Wnioskodawcy wynika z następujących argumentów.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeśli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, t.j. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z powyższego przepisu wynika, że jeśli spółka osobowa, w tym również spółka komandytowa, prowadzi działalność gospodarczą, to wszelkie przychody osoby fizycznej będącej wspólnikiem takiej spółki osiągnięte z tytułu udziału w tejże spółce, są przychodami z działalności gospodarczej. Przepis ten odnosi się do całości przychodów jakie osiąga osoba fizyczna z tytułu udziału w spółce nieposiadającej osobowości prawnej.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. Zgodnie z art. 8 ust. 1a ww. ustawy przychody te jeśli stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu według skali jeśli podatnik zdecydował się na opodatkowanie dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej według zasad przewidzianych w art. 30c ustawy (opodatkowanie podatkiem liniowym).

Działalność Spółki należy uznać za spełniającą definicję działalności gospodarczej z art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka prowadzi bowiem działalność we własnym imieniu, działalność ta ma charakter zorganizowany i ciągły a jej przedmiot to m.in. działalność usługowa. W związku z powyższym prowadzona przez Spółkę działalność jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy. W związku z powyższym, mając na uwadze treść art. 5b ust. 2, przychody jakie osiąga wspólnik z tytułu udziału w Spółce są przychodami z działalności gospodarczej.

Wnioskodawca, w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, wybrał sposób opodatkowania na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 9a ust. 5 tej ustawy wybór ten dotyczy wszelkich form prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym dochody z udziału w Spółce, w ocenie Wnioskodawcy również powinny być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy.

Zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Jednakże zgodnie z art. 30b ust. 4 przepisu tego nie stosuje się, jeśli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. Treść tego przepisu należy odnosić również do zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile takie zbycie jest dokonywane w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.


Zdaniem Wnioskodawcy, dla uznania, że do przedmiotu działalności gospodarczej Spółki należy m.in. nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, udziałów w spółkach, tworzenie spółek itd. konieczne jest łączne spełnienie dwóch warunków:


  • wolą wspólników jest, aby przedmiotem działalności Spółki było nabywanie i zbywanie papierów, wartościowych i udziałów oraz,
  • Spółka faktycznie dokonuje tych czynności.


Wspólnicy Spółki zawarli w umowie Spółki zapis, iż przedmiotem jej działalności jest m.in. działalność określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) symbolem 64.99.Z i opisem: ?pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych'. Zgodnie z komentarzem do PKD, podklasa 64.99.Z obejmuje działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp. Można więc stwierdzić, iż opisana w tym punkcie działalność obejmuje m.in. transakcje polegające na zbywaniu udziałów.

Spółka zamierza dokonać zbycia udziałów, a ponadto jednym z elementów jej działalności jest tworzenie nowych spółek, co pozwala stwierdzić, iż powyższe warunki zostały spełnione.

Wskazać należy, że przepis art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje możliwości opodatkowania części przychodu wspólnika z tytułu udziału w spółce na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, części zaś na zasadach dotyczących opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych, jako że odnosi się do całości przychodów jakie osiąga on z tytułu udziału w tejże spółce. Zdaniem Wnioskodawcy z treści owego przepisu wynika jednoznacznie, że przychody i koszty przypadające wspólnikowi z tytułu udziału w Spółce kwalifikuje się w całości do jednego źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Jeśli zaś przedmiotem działalności spółki komandytowej jest nabywanie i zbywanie papierów wartościowych oraz tworzenie nowych spółek, czy też nabywanie i zbywanie udziałów w spółkach, to zdaniem Wnioskodawcy uznać należy, że przychody osiągane przez spółkę w ramach takiej działalności są przychodami z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. W związku z powyższym wspólnik ustalając źródło takiego przychodu osiąganego z tytułu uczestniczenia w spółce również powinien uznać, iż jest to przychód z działalności gospodarczej i na takich zasadach go opodatkować. Wnioskodawca wskazuje, że taki pogląd znajduje uzasadnienie w licznych interpretacjach indywidualnych m.in. interpretacja z dnia 16 czerwca 2010 r. nr IPPB1/415-390/10-2/JB wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. W piśmie tym organ stwierdził, że ?o ile obrót papierami wartościowymi, instrumentami finansowymi lub udziałami w świetle odrębnych (nie będących przepisami prawa podatkowego) przepisów stanowił będzie przedmiot działalności gospodarczej spółki komandytowej, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, wówczas opisane we wniosku działania (zbycie udziałów w spółce z o.o.) będą podejmowane w wykonaniu działalności gospodarczej. W konsekwencji dochody uzyskiwane w związku z dokonanym przez spółkę obrotem instrumentami finansowymi spełniać będą warunek sformułowany w art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych'. Dlatego też przychody z tego tytułu powinny być opodatkowane według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analogiczne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lipca 2009 r., nr IPPB1/415-307/09-4/MT wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie oraz interpretacji indywidualnej z dnia 12 lutego 2010 r., nr IBPBI/1/415-33/10/AB wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

W ocenie Wnioskodawcy, mając na uwadze powyżej wskazane argumenty oraz stanowisko prezentowane przez organy podatkowe osiągane przez wspólnika przychody powstałe na skutek zbycia przez Spółkę udziałów stanowią dla niego przychód z działalności gospodarczej opodatkowany według zasad wskazanych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Podatnikiem, w myśl art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału). Na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki nie mającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono m.in. jako odrębne źródła przychodów:


  • pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c), (art. 10 ust. 1 pkt 7).


Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalanie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się, działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ustawy. Należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w ustępie 3 art. 14 ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Dochodów, o których mowa w ust. 1 nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c (art. 30b ust. 5 ustawy).

Natomiast z brzmienia art. 30b ust. 4 ww. ustawy wynika, iż przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów wynika, iż przychody z odpłatnego zbycia udziałów dla celów podatkowych, mogą być traktowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako przychody z odrębnego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne.

Zauważyć należy, iż nie wszystkie rodzaje przychodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy mogą stanowić przychód z działalności gospodarczej. Niemniej jednak, co do zasady przedmiotem takiej działalności może być nabywanie i zbywanie akcji, udziałów oraz innych papierów wartościowych na co bezpośrednio wskazuje treść cytowanego powyżej art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Kwestią istotną dla zakwalifikowania ww. przychodów do odpowiedniego źródła przychodów jest ocena, czy obrót instrumentami finansowymi będzie nosił znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej. Treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 daje podstawę, by przyjąć, iż dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m. in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, w sposób ciągły. Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:


  1. jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu,
  2. wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter, cechy przeznaczenia użytkowego,
  3. prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, iż podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.


Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania określonych działań do działalności gospodarczej należy ocenić zamiar, okoliczności i cel tych działań.

Z powyższych przepisów wynika, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia przesłanki, jakie spełniać musi dana działalność aby mogła być uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą, w świetle tej ustawy oraz katalog cech, które wyłączają dane działanie z tej kategorii.

Ustalając, czy dany przychód pochodzi z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy w pierwszym rzędzie podjąć próbę przypisania go do jednego z pozostałych wymienionych w ustawie źródeł. Jeżeli okaże się to niemożliwe, a przychód powstał w wyniku działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, która prowadzona jest we własnym imieniu, wówczas przychód będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W pewnym zakresie przesądza o tym zamiar podatnika. Jeśli podmiot osiągać będzie w sposób stały i zorganizowany przychody, które można będzie zaklasyfikować do innego źródła przychodów, niż gdyby były osiągane w sposób incydentalny, to wówczas ta stałość i zorganizowanie mogą mieć rozstrzygające znaczenie dla uznania, iż dany przychód pochodzi z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Niezależnie od ww. warunków, w przypadku gdyby działalność miała obejmować handel papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.), wówczas respektowane muszą być wymogi stawiane także i przez tę ustawę. Powołana ustawa reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi, prawa i obowiązki podmiotów uczestniczących w tym obrocie oraz wykonywanie nadzoru w tym zakresie. Skutkiem wskazanego przepisu art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest konieczność wyłączenia ze źródła przychodów określonego jako kapitały pieniężne, przedmiotu związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazano, że Spółka zajmuje się nabywaniem i zbywaniem udziałów w spółkach oraz tworzeniem spółek celowych. W umowie Spółki jako przedmiot jej działalności wskazano m.in. pozostałą finansową działalność usługową, gdzie indziej niesklasyfikowaną, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych (numer w klasyfikacji PKD 64.99.Z). Jednym z działań podejmowanych przez Spółkę jest tworzenie spółek celowych powoływanych w celu organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych (np. budowa farm wiatrowych), które po należytym przygotowaniu i ewentualnie, po uruchomieniu są zbywane na rzecz inwestorów - transakcje te mają przybierać formę zbycia udziałów w spółkach celowych. Spółka jest właścicielem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które to udziały postanowiła sprzedać.

Reasumując, w przypadku prowadzenia ? zgodnie z odrębnymi przepisami ? działalności gospodarczej, w zakresie i w sposób przedstawiony we wniosku, uzyskany dochód z tytułu zbycia udziałów w spółce celowej będzie podlegał u Wnioskodawcy opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30c, t.j. 19% podatkiem liniowym, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach spółki komandytowej.

W odniesieniu do powołanych we wniosku indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku ? nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nie jest zgodny ze stanem rzeczywistym wydana interpretacja nie chroni Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika