1.Czy u wnioskodawcy, który sprzeda lokal mieszkalny nie wprowadzony do majątku firmy, ale od którego (...)

1.Czy u wnioskodawcy, który sprzeda lokal mieszkalny nie wprowadzony do majątku firmy, ale od którego część kosztów użytkowania (30%) była zaliczana do kosztów uzyskania przychodów powstaje przychód ze sprzedaży podlegający opodatkowaniu. 2. Czy u wnioskodawcy, który wprowadzi część lokalu mieszkalnego (30%) do majątku firmy i będzie z tego tytułu dokonywał odpisów amortyzacyjnych w momencie sprzedaży tego lokalu powstanie przychód do opodatkowania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2012 r. (data wpływu: 28 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą lokalu mieszkalnego wykorzystywanego na cele związane z działalnością gospodarczą - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą lokalu mieszkalnego wykorzystywanego na cele związane z działalnością gospodarczą.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zajmując się m.in. tworzeniem oprogramowania, zarządzania stronami internetowymi, doradztwem w zakresie informatyki. Wnioskodawca nabył na własność nieruchomość ? lokal mieszkalny w listopadzie 2007 roku. Obecnie w lokalu zamieszkuje i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Na cele prowadzenia działalności gospodarczej nie ma bezpośrednio wyodrębnionego pomieszczenia w związku z czym część kosztów związanych z mieszkaniem (30%) rozlicza podatkowo pomimo, że lokal nie należy do składników majątku firmy. Wnioskodawca nie zamierza wyodrębnić bezpośrednio pomieszczeń na cele prowadzenia działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania, we wniosku oznaczone nr 2 i 3:


Czy u wnioskodawcy, który sprzeda lokal mieszkalny nie wprowadzony do majątku firmy, ale od którego część kosztów użytkowania (30%) była zaliczana do kosztów uzyskania przychodów powstaje przychód ze sprzedaży podlegający opodatkowaniu.

Czy u wnioskodawcy, który wprowadzi część lokalu mieszkalnego (30%) do majątku firmy i będzie z tego tytułu dokonywał odpisów amortyzacyjnych w momencie sprzedaży tego lokalu powstanie przychód do opodatkowania.


Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż lokalu mieszkalnego od którego część kosztów użytkowania była zaliczana do kosztów uzyskania przychodów jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 3 przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego liczony proporcjonalnie do powierzchni wprowadzonej do majątku firmy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym lokal zostanie wycofany z działalności gospodarczej do momentu sprzedaży upłynie 6 lat.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości może stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lub w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 tej ustawy.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Przy czym, stosownie do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednak w myśl art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Powyższy przepis znajduje potwierdzenie w treści art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, nie zalicza się jednak przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:


  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi


  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c, przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Z treści przytoczonych przepisów wynika, że kwota otrzymana ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej nie stanowi przychodu o którym mowa w art. 14 ustawy. Przychód ze sprzedaży budynku bądź lokalu mieszkalnego oraz związanego z nim gruntu, stanowi przychód określony w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od tego czy budynek ten lub lokal stanowił, czy też nie środek trwały w prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, ani czy był wykorzystywany w tej działalności, z wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, a nieruchomość ta stanowi towar handlowy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy zauważyć, że w przedmiotowym wniosku nie znajduje zastosowania wskazany przez Wnioskodawcę przepis art. 10 ust. 2 pkt 3, dlatego też przy ustalaniu, czy kwota uzyskana ze sprzedaży lokalu mieszkalnego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie ma znaczenia wskazany w tym artykule upływ 6 lat od miesiąca następującego po miesiącu w którym lokal ten zostanie wycofany z działalności gospodarczej do momentu jego sprzedaży.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, jeżeli nie jest dokonywana w wykonywaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy.

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem, w takiej sytuacji, kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Z przedłożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca nabył na własność nieruchomość - lokal mieszkalny w listopadzie 2007 roku. Wobec tego, że w przedmiotowej sprawie, kwota uzyskana ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy ocenić, czy sprzedaż skutkuje powstaniem przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie wyżej powołane przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, z którego w szczególności wynika, iż zbyciu podlegać będzie lokal mieszkalny nabyty w 2007 roku, stwierdzić należy, że sprzedaż tego lokalu spowoduje powstanie przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie, tj. przed 31 grudnia 2012 roku.

Natomiast gdy sprzedaż lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie tego lokalu (tj. po 31 grudnia 2012 roku) kwota uzyskana z tego tytułu nie będzie stanowiła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy nadmienić, iż w przedmiotowym wniosku nie znajduje zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zwolnienie o którym mowa w w/w artykule, odnosi się do dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ustawy o PDOF, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) po 31 grudnia 2008 roku.

Reasumując, jeżeli sprzedaż opisanego we wniosku lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie 5 lat od końca roku podatkowego w którym nastąpił nabycie (tj. po 31 grudnia 2012 roku), to na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota uzyskana z tej sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Stanowisko Wnioskodawcy należało jednak uznać za nieprawidłowe, gdyż Wnioskodawca błędnie jako podstawę prawną stwierdzenia, że kwota ze sprzedaży przedmiotowego lokalu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przyjmuje przepisy art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika