Czy w przypadku wycofania budynków wraz z gruntem z działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem (...)

Czy w przypadku wycofania budynków wraz z gruntem z działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki cywilnej ich wartość będzie stanowiła przychód wspólnika w momencie wycofania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2012 r. (data wpływu 4 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 grudnia 2012 r. (data wpływu 19 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego wspólników ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego wspólników.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniach 23 stycznia 1997 r. oraz 25 listopada 1997 r. wspólnicy ? w ramach spółki cywilnej nabyli od Agencji następujące nieruchomości: grunt wraz z budynkiem oraz grunt niezabudowany. Od zakupu ww. nieruchomości nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. W latach 1998-1999 wybudowano halę magazynowo-składową, przylegającą do istniejącego budynku. Pozwolenie na użytkowanie hali zostało uzyskane w dniu 11 sierpnia 1999 r. W latach 1999-2000 zwiększono powierzchnię magazynową poprzez zadaszenie powierzchni między istniejącymi budynkami. W dniu 23 października 2000 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie powiększonej hali użytkowej. Od materiałów i usług nabytych przy budowie tych hali został odliczony podatek VAT. Hale te stanowią na dzień dzisiejszy jedną zamkniętą całość (regularna kubatura). Hale, od których odliczono przy budowie podatek VAT są dzierżawione od stycznia 2009 r. w części (17% powierzchni). Od 1 sierpnia 2010 r. hale dzierżawione są w całości wraz z częścią budynku, od którego przy nabyciu nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. W budynku, od którego przy zakupie nie przysługiwało odliczenie podatku VAT, nie dokonywano modernizacji, która przekraczałaby 30% wartości początkowej. Ponadto informuje Pan iż spółkę tworzą czterej wspólnicy. Dwóch z nich (posiadających po 48% udziałów w spółce) zamierza przed wystąpieniem ze spółki wycofać budynki wraz z gruntem nieodpłatnie na cele osobiste. Po wycofaniu budynków spółka będzie nadal prowadzić działalność.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku wycofania budynków wraz z gruntem z działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki cywilnej ich wartość będzie stanowiła przychód wspólnika w momencie wycofania?



Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu nie są składniki majątku wycofane nieodpłatnie z działalności gospodarczej na cele osobiste podatnika. Źródło przychodu stanowić będzie odpłatne zbycie składników majątku jeśli między pierwszym dniem miesiąca następnego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Zatem uważa Pan, iż w momencie nieodpłatnego wycofania majątku na cele osobiste podatnika oraz w przypadku sprzedaży majątku po 6 latach przychód podatkowy nie wystąpi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:


  1. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  2. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.


Stosownie do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.


Wymieniony wyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:


  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi


  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Z treści przytoczonych przepisów wynika zatem, iż przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Odpłatne zbycie oznacza zatem przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W sytuacji natomiast wycofania składników majątku z majątku działalności podatnika do majątku osobistego podatnika dochodzi co prawda do przekazania składników majątku, brak jest jednakże odpłatności takiego przesunięcia. Tym samym czynność ta nie powoduje powstania przychodu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że spółka cywilna jest właścicielem nieruchomości - gruntu wraz z budynkiem oraz gruntu niezabudowanego - nabytych od Agencji. Wraz z drugim wspólnikiem zamierza Pan wycofać ww. nieruchomości z działalności gospodarczej (przekazać nieodpłatnie na cele prywatne).

Skoro zatem, ze złożonego wniosku wynika, iż planowana operacja wycofania składników majątku z działalności gospodarczej i przeznaczenia ich na potrzeby osobiste pozbawiona jest przymiotu odpłatności, to wycofanie to nie stanowi odpłatnego zbycia, nie spowoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy również stwierdzić, że poprzez przesunięcie prawa własności (współwłasności) ze spółki cywilnej do majątku osobistego Wnioskodawca nie uzyska przysporzenia majątkowego, a zatem nie uzyska przychodu.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż w niniejszej interpretacji nie ustosunkowano się do kwestii dotyczącej dopuszczalności i skuteczności prawnej wycofania z działalności gospodarczej przedmiotowych składników majątku i przeznaczenia ich na potrzeby osobiste wspólników. Kwestii tych bowiem nie regulują przepisy prawa podatkowego lecz przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.). W tym też zakresie zaznaczyć należy, iż przepisy Kodeksu cywilnego nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zastrzec równocześnie należy, iż tutejszy organ podatkowy wydając interpretację nie weryfikował, czy przekazanie nieruchomości nastąpi rzeczywiście nieodpłatnie. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Dodatkowo wskazać należy, iż jeżeli opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku nie jest zgodny ze stanem rzeczywistym wydana interpretacja nie chroni Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego ze wspólników spółki, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego wobec pozostałych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika