1. Czy przychód z tytułu sprzedaży złota inwestycyjnego w postaci sztabek stanowi przychód ze źródła (...)

1. Czy przychód z tytułu sprzedaży złota inwestycyjnego w postaci sztabek stanowi przychód ze źródła odpłatnego zbycia innych rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu uzyskanego ze zbycia złota inwestycyjnego bezpośrednio po jego sprzedaży czy też będzie zobowiązany wyłącznie do wykazania uzyskanego przychodu w zeznaniu rocznym i zapłaty podatku w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży złota inwestycyjnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu 3 listopada 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 stycznia 2012 r. (data wpływu 24 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży złota ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży złota.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca zamierza nabyć złoto inwestycyjne w postaci sztabek, które w przyszłości może zostać sprzedane. Zarówno nabycie jak i zbycie złota inwestycyjnego nie będzie następowało w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca zamierza nabyć złoto w postaci materialnej ? sztabek złota, np. z Mennicy Polskiej lub innej instytucji oferującej sprzedaż złota. Nabycie sztabek złota może zostać dokonane przez pełnomocnika działającego w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie zamierza nabyć złota za pośrednictwem portalu internetowego. Wnioskodawca będzie właścicielem zakupionych sztabek złota. Będzie posiadał sztabki złota materialnie. Jako właściciel sztabek złota będzie mógł nimi swobodnie dysponować. Ze względów bezpieczeństwa rozważa oddanie sztabek złota na przechowanie do depozytu np. w banku. Jednakże nawet w takiej sytuacji (złożenie sztabek złota do depozytu), sztabki złota będą mogły zostać wydane Wnioskodawcy na każde jego żądanie. Tym samym, sztabki złota nie będą przechowywane w skarbcach, z których nie można ?wyciągnąć? sztabek złota.

Wnioskodawca zamierza nabyć całe sztabki złota. Inwestycja w sztabki złota nie ma charakteru lokaty polegającej na zakupie złota i jego odsprzedaży na podstawie zawartej umowy zbliżonej do lokaty pieniężnej. Umowa zakupu sztabek złota, którą zamierza zawrzeć Wnioskodawca nie będzie obligowała żadnego podmiotu (w szczególności sprzedawcy) do odkupienia sztabek złota po cenie zapewniającej Wnioskodawcy zysk, a Wnioskodawca jako kupujący nie będzie zobligowany do posiadania zakupionych sztabek złota przez z góry oznaczony okres czasu. Wnioskodawca nie nabędzie kontraktu ani żadnego innego produktu finansowego opartego na kursie złota. Zbycie sztabek złota nastąpi na podstawie umowy sprzedaży.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy przychód z tytułu sprzedaży złota inwestycyjnego w postaci sztabek stanowi przychód ze źródła odpłatnego zbycia innych rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu uzyskanego ze zbycia złota inwestycyjnego bezpośrednio po jego sprzedaży czy też będzie zobowiązany wyłącznie do wykazania uzyskanego przychodu w zeznaniu rocznym i zapłaty podatku w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży złota inwestycyjnego...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodu jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Zgodnie z art. 45 Kodeksu cywilnego rzeczami są przedmioty materialne. Sztabka złota jest przedmiotem materialnym i w związku z tym jest rzeczą w rozumieniu prawa cywilnego, a przy tym rzeczą ruchomą.

Rzeczy ruchome, w tym złoto inwestycyjne w postaci sztabek, mieszczą się w zakresie pojęcia ?inne rzeczy' użytego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - inaczej niż nieruchomości, których dotyczy art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też przychody uzyskane przez Wnioskodawcę ze sprzedaży sztabek złota, która zostanie dokonana poza jego działalnością gospodarczą zaliczają się do przychodów ze źródła odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których nowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy przychód powstanie, jeżeli zbycie złota inwestycyjnego nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie.

Wnioskodawca wskazuje, że powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, w tym m.in. w indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2010 r. znak ILPB1/415-96/10-2/TW, w której wskazał, iż: ?w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, do których zaliczyć należy również rzeczy ruchome (złoto lokacyjne). Jednakże podlegający opodatkowaniu przychód powstaje wyłącznie, jeśli zbycie następuje w okresie krótszym niż pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup.'

W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 Wnioskodawca wskazuje, że jest zobowiązany do wykazania przychodu uzyskanego ze zbycia złota inwestycyjnego w zeznaniu rocznym i do zapłaty podatku w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym osiągnął przychód i nie ciąży na nim obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowym od osób fizycznych bezpośrednio po uzyskaniu przychodu ze sprzedaży złota inwestycyjnego.

Przychód uzyskany ze sprzedaży złota inwestycyjnego przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło jego nabycie, Wnioskodawca jest zobowiązany wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje obowiązku wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia innych rzeczy w trakcie roku.

W związku z powyższym, w przypadku osiągnięcia przychodu z odpłatnego zbycia złota inwestycyjnego, Wnioskodawca będzie zobowiązany wyłącznie do wykazania przychodu uzyskanego ze zbycia złota inwestycyjnego w zeznaniu rocznym i do zapłaty podatku w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym (tak też: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 maja 2009 r., znak ILPB2/415-190/09-2/ES, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 czerwca 2008 r., znak IPPB2/415-521/08-2/AS).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2010 r. Dz. U. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powołanego przepisu wynika zatem, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź, od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia.

Z kolei w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Z powołanych przepisów wynika, iż w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, do których zaliczyć należy rzeczy ruchome (sztabki złota). Jednakże z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje wyłącznie, jeśli zbycie następuje w okresie krótszym niż pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup. Wobec tego, jeżeli sprzedaż następuje po upływie półrocznego okresu, wówczas dochód osiągnięty z tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem czynność ta nie stanowi źródła przychodu dla celów tego podatku.

Mając na uwadze informacje przedstawione we wniosku oraz powołane uregulowania prawne uznać należy, iż Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży sztabek złota, jeśli zbycie złota będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił jego zakup.

W przypadku sprzedaży sztabek złota przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup, dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę z transakcji sprzedaży złota podlega rozliczeniu na zasadzie samoopodatkowania. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik bez pośrednictwa płatnika jest obowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-36 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym, wykazać dochody uzyskane z tytułu sprzedaży złota w rubryce ?inne źródła? i obliczyć należny podatek dochodowy. Tym samym Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku wpłacania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych, wskazać należy, iż rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie stanowią one materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika