Zakres zasad opodatkowania dochodu z tytułu kontraktu menedżerskiego oraz prowadzonej działalności (...)

Zakres zasad opodatkowania dochodu z tytułu kontraktu menedżerskiego oraz prowadzonej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 lutego 2012 r. (data wpływu 3 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dochodu z tytułu kontraktu menedżerskiego oraz prowadzonej działalności gospodarczej ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dochodu z tytułu kontraktu menedżerskiego oraz prowadzonej działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni prowadzi jako osoba fizyczna od 2006 r. działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym oraz podatkiem VAT. W 2012 r. przewiduje podpisanie kontraktu menedżerskiego, będącego umową o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego. Umowa zostanie podpisana z jedną z firm, na rzecz której obecnie Wnioskodawczyni świadczy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


W 2012 r. Wnioskodawczyni nadal będzie prowadziła działalność gospodarczą, w tym będzie świadczyła usługi na rzecz tej firmy, z którą jednocześnie zamierza podpisać kontrakt menedżerski. Przedmiotem kontraktu menedżerskiego będzie: administrowanie i zarządzanie spółką na stanowisku Business Managera w zakresie:


  1. bieżące zarządzanie;
  2. koordynowanie zasobami ludzkimi w tym:


    1. selekcja i rekrutacja pracowników;
    2. przygotowywanie dokumentacji pracowniczej i prowadzenie akt pracowniczych;
    3. ubezpieczeń w celu uzyskania Europejskich kart ubezpieczeniowych dla pracowników;
    4. organizacja kursów bhp dla pracowników;
    5. podpisywanie i wypowiadanie umów pracowniczych;

  3. realizowanie wyznaczonego planu inwestycyjnego;
  4. dbanie o elastyczne i ekonomiczne działanie spółki;
  5. zapewnienie efektywnej i racjonalnej organizacji pracy w spółce;
  6. tworzenie pozytywnego PR-u spółki w otoczeniu biznesowym;
  7. nadzorowanie spółki w Polsce oraz raportowanie do udziałowców.


Wnioskodawczyni będzie wypełniała swoje obowiązki osobiście i na wyłącznych prawach, w ustalonym przez siebie czasie. Może również świadczyć usługi menedżerskie we współpracy i za pomocą innych pracowników spółki i osób trzecich. Wnioskodawczyni, jako menager ponosi wobec osób trzecich pełną odpowiedzialność prawną na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego za skutki niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wynikających z kontraktu, jak również za wszelkie szkody w powierzonym mieniu, nie ma uprawnień do podejmowania decyzji majątkowych w spółce, nie jest również członkiem Zarządu. Wnioskodawczyni, będzie otrzymywała wynagrodzenie za wykonywanie umowy w stałej kwocie, płatne raz w miesiącu, umowa na czas nieokreślony. Usługi mogą być także świadczone za pośrednictwem poczty elektronicznej, drogą telefoniczną oraz telefaksową. Menager, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, będzie miał prawo do wstrzymania się od osobistego wykonywania obowiązków przewidzianych w umowie przez 28 dni roboczych w ciągu każdego roku.

Kontrakt ten będzie obejmował inne usługi niż wymienione w umowie, podpisanej z Wnioskodawczynią jako prowadzącą działalność gospodarczą, w ramach której Wnioskodawczyni koordynuje pracami księgowymi (przygotowuje dokumenty i przygotowuje je do biura rachunkowego), kadrowymi (tylko obliczanie wynagrodzeń, przygotowywanie listy płac) i prawnymi spółki (we współpracy z radcą prawnym). Jednocześnie Wnioskodawczyni zaznacza, że firma ta nie jest jej jedynym klientem.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  • Czy przychody z kontraktu menedżerskiego należy zaklasyfikować do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście...
  • Czy przychody z kontraktu menedżerskiego nie mogą być pomniejszone o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 lub 50% przychodów ? jak to jest w przypadku standardowych umów zlecenia ? ale obowiązkowo trzeba do nich stosować pracownicze koszty uzyskania przychodu...
  • Czy, niezależnie od przychodów z tytułu kontraktu menedżerskiego zaliczonego do działalności wykonywanej osobiście, Wnioskodawczyni może opodatkować podatkiem liniowym przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej...


Zdaniem Wnioskodawczyni, przychody uzyskiwane z tytułu kontraktu menedżerskiego należy zakwalifikować do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście. Przychody te będą opodatkowane zgodnie ze skalą podatkową, tj. 18 lub 32%.

Przychody te nie mogą być pomniejszone o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 lub 50% przychodów ? jak to jest w przypadku standardowych umów zlecenia ? ale obowiązkowo trzeba do nich stosować pracownicze koszty uzyskania przychodu.

Jeżeli przychody uzyskiwane z tytułu kontraktu menedżerskiego wykonywanego na rzecz spółki zaliczone są do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście, Wnioskodawczyni może opodatkować podatkiem liniowym przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez nią na rzecz spółki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:


  • pkt 2 ? działalność wykonywana osobiście,
  • pkt 3 ? pozarolnicza działalność gospodarcza.


W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ? oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy. Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W myśl przepisu art. 13 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze ? przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej ? nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowy te zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Czynności zarządcze dotyczą określonej osoby, tym samym mogą być dokonywane bezpośrednio przez tę osobę. Nie jest możliwe wykonywanie tego rodzaju czynności przez podmiot inny niż osoba fizyczna, np. przez spółkę.

Jednocześnie, z uwagi na fakt, iż w przypadku zawarcia umowy powierzającej zarząd przedsiębiorstwem występuje duża dowolność nazewnictwa, przepis art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy nie tylko przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie, kontraktu menedżerskiego, lecz wszelkich umów o podobnym charakterze, z których wynika, że podatnikowi, w drodze umowy cywilnoprawnej, zostało zlecone sprawowanie zarządu przedsiębiorstwem, spółką czy instytucją. Natomiast wyjątek, o którym mowa w powołanym przepisie dotyczy sytuacji, gdy podatnik powołany został np. do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawnej; w takiej sytuacji uzyskane przez niego przychody będą przychodami w rozumieniu art. 13 pkt 7, a nie art. 13 pkt 9 ww. ustawy. Powołanie bowiem podatnika np. do składu zarządu, bez względu na sposób jego powołania, stanowi okoliczność, która powoduje zmianę kwalifikacji przychodu, jednakże w ramach działalności wykonywanej osobiście.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca oprócz prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, zamierza podpisać kontrakt menedżerski ze spółką, dla której świadczy usługi w ramach działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawione uregulowania prawne oraz opis zdarzenia przyszłego zawarty we wniosku, należy stwierdzić, iż przychody, które Wnioskodawczyni uzyska w związku z zawartą ze spółką umową o zarządzanie przedsiębiorstwem spółki ? traktowane będą jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Dochody podatnika osiągającego przychody z osobiście wykonywanej działalności, o której mowa w art. 13 pkt 9 ustawy, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Ze względu na powyższe, spółka na rzecz której Wnioskodawczyni świadczyć będzie usługi zarządzania, dokonując wypłaty należności z tytułu usług zarządzania będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

W myśl art. 22 ust. 9 pkt 5 ww. ustawy, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo od tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, w wysokości określonej w ust. 2 pkt 2.


Stosownie zaś do treści art. 22 ust. 2 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej:


  1. wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;
  2. nie mogą przekroczyć łącznie 2.002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.


Zatem, przy ustalaniu dochodu z tytułu zawartego kontraktu menedżerskiego jako działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spółka jako płatnik zobowiązana będzie do pomniejszenia przychodu z tego tytułu o kwotę kosztów określonych w przepisie art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy.

Natomiast co do możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, w przypadku gdy podatnik równocześnie wykonuje usługi na rzecz kontrahenta w ramach działalności gospodarczej i usługi menedżerskie w ramach działalności wykonywanej osobiście, wskazać należy co następuje.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4).

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w przedstawionym przez Wnioskodawczynię zdarzeniu przyszłym nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem Wnioskodawczyni nie będzie wykonywała usług manedżerskich na rzecz spółki w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Świadczenie takich usług w ramach działalności wykonywanej osobiście nie wyłącza z opodatkowania podatkiem liniowym usług świadczonych na rzecz spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tym bardziej, że zakres usług świadczonych na rzecz spółki w ramach działalności gospodarczej, jest odmienny.

Wobec tego dochody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię w ramach działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika