Czy przychody uzyskiwane przez prezesa na podstawie kontraktu menadżerskiego, zawartego w ramach prowadzonej (...)

Czy przychody uzyskiwane przez prezesa na podstawie kontraktu menadżerskiego, zawartego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będą przychodami z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 9 lub art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym czy spółka na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązana jest jako płatnik do pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w związku z wypłatą prezesowi zarządu wynagrodzenia z kontraktu menadżerskiego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2013 r. (data wpływu 18 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2014 r. (data wpływu 28 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu zawartego kontraktu menadżerskiego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu zawartego kontraktu menadżerskiego.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 lutego 2014 r. (data wpływu 28 lutego 2014 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (spółka z o.o.) zawarł kontrakt menażerski z osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej w zakresie usług doradztwa i zarządzania innymi podmiotami. Kontrakt ten zawarty jest w ramach prowadzonej działalności tejże osoby.

Na mocy postanowień powyższego kontraktu Wnioskodawca powierzył osobie fizycznej pełnienie funkcji prezesa zarządu, zaś osoba ta zobowiązała się do zarządzania spółką. Zakres zarządzania spółką obejmuje jej reprezentowanie oraz prowadzenie wszystkich spraw zarządzanego podmiotu. Zgodnie z kontraktem, wszelkie obowiązki z zakresu zarządzania spółką osoba ta powinna wykonywać ze szczególną zawodową starannością i dokładnością, dążąc do wykonywania planów oraz osiągnięcia przez Wnioskodawcę zysków i efektywności działań. Ponadto, w ramach postanowień określających sposób wykonywania czynności, kontrakt przewiduje, że będą one wykonywane w siedzibie Wnioskodawcy w ramach czasowych obowiązujących w spółce, a w przypadku wystąpienia konieczności również poza tymi godzinami. Dodatkowo, w czasie trwania umowy osobie tej przysługuje prawo do korzystania z telefonu komórkowego z miesięcznym limitem kwotowym i laptop osobisty. Jak przewidziano w umowie zarządzający spółka jest obowiązany stosować się do przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu spółek handlowych oraz innych przepisów prawnych.

Za świadczenie usług podlegających zarządzaniu spółką osobie tej przysługuje wynagrodzenie, na które składa się podstawowe wynagrodzenie określone miesięcznie oraz premia roczna, której uwarunkowaniem jest osiągnięcie zysku. Ponadto spółka pokrywa wszelkie prawidłowo udokumentowane koszty ponoszone przez osobę zarządzającą powstałe w związku z wykonywaniem zadań określonych kontraktem, w tym w szczególności koszty delegacji służbowych. Osoba, której Wnioskodawca powierzył pełnienie funkcji prezesa zarządu dokonała zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, rejestrując się jako czynny podatnik podatku VAT. Zgodnie z warunkami kontraktu, wynagrodzenie spółka wypłacać będzie na podstawie wystawionych przez osobę zarządzającą faktur VAT.

Kontrakt zawarty został na okres trzech lat, tj. na czas pełnienia kadencji prezesa zarządu, który zakończy się z chwilą wygaśnięcia mandatu, przy czym każdej ze stron przysługuje prawo wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Ponadto, osobie zarządzającej przysługuje prawo do przerwy w wykonywaniu czynności w zakresie zarządzania spółką w wymiarze 26 dni roboczych w roku kalendarzowym bez utraty prawa do wynagrodzenia.

W obecnej chwili kontrakt menadżerski obowiązuje i w związku z faktem, że nie przewiduje się jego wcześniejszego rozwiązania, niniejszym wniosek objęty jest zarówno zaistniałym stanem faktycznym, jak i zdarzeniem przyszłym.

Z warunków wykonywania czynności zarządzania wynika, że osoba której Wnioskodawca powierzył zarządzanie spółką, dysponuje niezależnością i samodzielnością w działaniu, które pozwala na uznanie, że jest on profesjonalnym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą - przedsiębiorcą. Osoba ta nie angażuje zasobów ludzkich - nie zatrudnia innych osób w ramach zawartego kontraktu menedżerskiego. Angażuje natomiast zasoby rzeczowe, tj. samochód, materiały szkoleniowe, literaturę fachową.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przychody uzyskiwane przez prezesa na podstawie kontraktu menadżerskiego, zawartego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będą przychodami z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 9 lub art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym czy spółka na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązana jest jako płatnik do pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w związku z wypłatą prezesowi zarządu wynagrodzenia z kontraktu menadżerskiego?


Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli osoba pełniąca funkcję prezesa otrzymuje wynagrodzenie na podstawie kontraktu menadżerskiego zawartego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to wynagrodzenie to nie stanowi przychodu z działalności wykonywanej osobiście, lecz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym spółka wypłacając wynagrodzenie nie jest zobowiązana do pobierania jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:


  • pkt 2 ? działalność wykonywana osobiście,
  • pkt 3 ? pozarolnicza działalność gospodarcza.


W myśl art. 5a pkt 6 ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy. Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 13 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

W konsekwencji, przychody uzyskane z tych tytułów stanowią zawsze przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli tego rodzaju umowy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wyjątek, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza, że przychody podatnika, który na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze powołany został np. do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawnej, są przychodami w rozumieniu art. 13 pkt 7, a nie art. 13 pkt 9 powołanej ustawy. Powołanie bowiem podatnika np. do składu zarządu, bez względu na sposób jego powołania, stanowi okoliczność, która powoduje zmianę kwalifikacji źródła przychodu. Przy czym, do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 7 ww. ustawy zalicza się wynagrodzenia otrzymane w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia. W praktyce wynagrodzenie to dość często jest określane jako wynagrodzenie za udział w posiedzeniach organów spółki. Natomiast, do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 9 ww. ustawy należy zaliczyć otrzymane wynagrodzenia z tytułu m.in. umów o zarządzanie, gdyż osoby zarządzające spółką na podstawie takiej umowy nie pobierają wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji członka zarządu lecz z tytułu tej umowy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zawarł kontrakt menadżerski z osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej w zakresie usług doradztwa i zarządzania innymi podmiotami. Kontrakt ten zawarty jest w ramach prowadzonej działalności tejże osoby.

Na mocy postanowień powyższego kontraktu Wnioskodawca powierzył osobie fizycznej pełnienie funkcji prezesa zarządu, zaś osoba ta zobowiązała się do zarządzania spółką. Zakres zarządzania spółką obejmuje jej reprezentowanie oraz prowadzenie wszystkich spraw zarządzanego podmiotu.

Za świadczenie usług podlegających zarządzaniu spółką osobie tej przysługuje wynagrodzenie, na które składa się podstawowe wynagrodzenie określone miesięcznie oraz premia roczna, której uwarunkowaniem jest osiągnięcie zysku. Ponadto spółka pokrywa wszelkie prawidłowo udokumentowane koszty ponoszone przez osobę zarządzającą powstałe w związku z wykonywaniem zadań określonych kontraktem, w tym w szczególności koszty delegacji służbowych. Osoba, której Wnioskodawca powierzył pełnienie funkcji prezesa zarządu dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, rejestrując się jako czynny podatnik podatku VAT. Zgodnie z warunkami kontraktu, wynagrodzenie spółka wypłacać będzie na podstawie wystawionych przez osobę zarządzającą faktur VAT.

Kontrakt zawarty został na okres trzech lat, tj. na czas pełnienia kadencji prezesa zarządu, który zakończy się z chwilą wygaśnięcia mandatu, przy czym każdej ze stron przysługuje prawo wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Z warunków wykonywania czynności zarządzania wynika, że osoba której Wnioskodawca powierzył zarządzanie spółką, dysponuje niezależnością i samodzielnością w działaniu, które pozwala na uznanie, że jest on profesjonalnym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą - przedsiębiorcą. Osoba ta nie angażuje zasobów ludzkich - nie zatrudnia innych osób w ramach zawartego kontraktu menedżerskiego. Angażuje natomiast zasoby rzeczowe, tj. samochód, materiały szkoleniowe, literaturę fachową.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe oraz zacytowane przepisy, stwierdzić należy, że wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze - przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem ? zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

O kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług).

Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów ? wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy - stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowy te zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie można więc zgodzić się z Wnioskodawcą, że wykonywanie czynności w ramach zawartego kontraktu menadżerskiego jest działalnością usługową, prowadzoną we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły, a przychody z tego tytułu nie mogą być zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Czynności zarządcze dotyczą określonej osoby, tym samym mogą być dokonywane bezpośrednio przez tę osobę.

Z uwagi na fakt, iż w przypadku zawarcia umowy powierzającej zarząd przedsiębiorstwem występuje duża dowolność nazewnictwa, przepis art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy nie tylko przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie, kontraktu menedżerskiego, lecz wszelkich umów o podobnym charakterze, z których wynika, że podatnikowi, w drodze umowy cywilnoprawnej, zostało zlecone sprawowanie zarządu przedsiębiorstwem, spółką czy instytucją.

Stwierdzić zatem należy, że przychody osiągane przez Prezesa Zarządu z tytułu usług zarządczych świadczonych na rzecz Wnioskodawcy stosownie do zawartej umowy menedżerskiej zaliczyć należy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.

Konsekwencją traktowania przychodów z tytułu świadczenia usług zarządzania jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście jest opodatkowanie za pośrednictwem płatnika, na zasadach określonych w art. 41 i art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie zaś do treści art. 42 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku, gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Przepis art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy stanowi, że w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru;

Reasumując, z treści wniosku wprost wynika, że zawarta przez Wnioskodawcę z osobą fizyczną umowa jest kontraktem menadżerskim, wobec tego dochód z tytułu świadczonych ? na podstawie opisanego kontraktu ? przez tę osobę fizyczną usług jest dochodem z działalności wykonywanej osobiście. W związku z tym, obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu kontraktu ciąży na Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 ? 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika