Czy w opisanej sytuacji (jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) może Pan opodatkowywać (...)

Czy w opisanej sytuacji (jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) może Pan opodatkowywać dochody ?podatkiem liniowym?, świadcząc usługi spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli jednocześnie jest Pan prezesem zarządu tej spółki oraz posiada 100% udziałów spółki, a świadczone usługi nie pokrywają się z zakresem obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2012 r. (data wpływu 13 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów i możliwości opodatkowania dochodu ?podatkiem liniowym? - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów i możliwości opodatkowania dochodu ?podatkiem liniowym?.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym od 2003 r. działalność gospodarczą. Działalność ta prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez właściwy organ samorządowy. Przedmiot działalności, zgodnie z zaświadczeniem wydanym z ewidencji obejmuje m.in.:


  1. Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
  2. Działalność agencji reklamowych,
  3. Badanie rynku i opinii publicznej,
  4. Działalność związaną z organizacją targów, wystaw i kongresów,
  5. Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane, i inne.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej od roku 2004 współpracuje Pan z jedną z polskich spółek kapitałowych, w której nie jest udziałowcem. Współpraca aktualnie odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług z 2007 r., zgodnie z którą zobowiązał się Pan do świadczenia na rzecz Spółki usług obejmujących:


  • usługi marketingowe, polegające w szczególności na organizowaniu reklamy Spółki w prasie i innych środkach masowego przekazu, przygotowywaniu uczestnictwa Spółki w targach i wystawach krajowych oraz międzynarodowych, a także na podejmowaniu działań zmierzających do tworzenia wizerunku Spółki, w tym także w zakresie współpracy z mediami i agencjami reklamowymi;
  • usługi w zakresie doradztwa dotyczącego pozyskiwania środków pomocowych przez Spółkę, sporządzania wniosków w tym zakresie, nadzór nad realizacją zobowiązań Spółki wynikających z umów przyznających dotacje i rozliczanie realizacji tych umów;
  • usługi w zakresie doradztwa dotyczącego kształtowania strategii i kierunków rozwoju Spółki.


Przedmiotowa umowa o świadczenie usług zawarta została na czas nieokreślony, a zgodnie z postanowieniami zawartymi w jej treści:


  • przy wykonywaniu czynności objętych umową jest Pan samodzielny, sam też decyduje o miejscu i czasie wykonywania czynności;
  • przy wykonywaniu konkretnych czynności może Pan posługiwać się osobami trzecimi, w tym pracownikami, pod warunkiem uzyskania wcześniejszej akceptacji ze strony Spółki oraz z zastrzeżeniem, że nie może powierzyć osobie trzeciej świadczenia całości usług;
  • świadczy Pan usługi w miejscu wynikającym z właściwości poszczególnych czynności - w razie konieczności podejmowania działań w miejscu prowadzenia działalności przez Spółkę, jest Pan uprawniony do korzystania w niezbędnym zakresie z pomieszczeń i środków technicznych Spółki;
  • za realizację usług będących przedmiotem umowy przysługuje Panu zryczałtowane wynagrodzenie miesięczne, co dokumentowane jest na podstawie wystawianych przez Pana faktur VAT (jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT).


Aktualnie przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, w tym przychody z tytułu umowy o świadczenie usług zawartej ze Spółką, opodatkowuje Pan podatkiem dochodowym według stawki w wysokości 19%. W niedalekiej przyszłości Spółka, niezależnie od umowy o świadczenie usług, planuje powołać Pana do zarządu Spółki. Zakres czynności wynikających z pełnienia funkcji członka zarządu Spółki obejmowałby prowadzenie spraw Spółki oraz reprezentowanie jej w stosunkach zewnętrznych. Spółka planuje również wypłacać Panu wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym oraz planowanym powołaniem Pana na członka zarządu Spółki, przychody z tytułu usług wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług przez Pana na rzecz Spółki, uzyskane po powołaniu Pana na członka zarządu Spółki będą stanowić przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy wynagrodzenie z tytułu świadczenia tych usług będzie mogło być opodatkowane podatkiem liniowym w wysokości 19%?


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z tytułu usług wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług przez Pana na rzecz Spółki, uzyskane w okresie po planowanym powołaniu Pana na członka zarządu Spółki będą stanowić przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynagrodzenie z tytułu świadczenia tych usług będzie zatem mogło być rozliczane w oparciu o art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc z zastosowaniem 19% stawki liniowej. Na sposób kwalifikacji przedmiotowych przychodów do odpowiedniego źródła nie ma bowiem wpływu fakt powołania Pana na członka zarządu Spółki.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach ogólnych określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 tej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Z powyższych przepisów wynika, iż możliwość opodatkowania dochodów 19% podatkiem liniowym dotyczy wyłącznie dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W celu ustalenia, jaką stawką podatkową może Pan opodatkować przychody z tytułu zawarcia umowy o świadczenie usług doradczych, istotnym jest zatem ustalenie, z jakiego źródła przychodu uzyskuje przychód.


Stosownie do treści art. 10 ust 1 pkt 2 i 3 ustawy źródłami przychodów są m.in.:


  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolniczą działalność gospodarcza.


Według definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność gospodarcza albo pozarolniczą działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.


Wyłączenie zawarte w tym przepisie obejmuje zatem m. in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 2 ww. ustawy. Poszczególne kategorie przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienione zostały w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 13 pkt 7 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Natomiast w świetle art. 13 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z powyższych uregulowań wynika, iż do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 7 ww. ustawy zalicza się wynagrodzenia otrzymane w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia. Natomiast, do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 9 ww. ustawy należy zaliczyć otrzymane wynagrodzenia z tytułu m. in. umów o zarządzanie, gdyż osoby zarządzające spółką na podstawie takiej umowy nie pobierają wynagrodzenia wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji lecz z tytułu tej umowy.

Taka kwalifikacja przychodów z tytułu umów, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika przede wszystkim z osobistego charakteru usług zarządzania przedsiębiorstwem. Menedżer to osoba zarządzająca przedsiębiorstwem lub jego częścią na podstawie czasowego kontraktu. Czynności zarządcze dotyczą określonej osoby, tym samym mogą być dokonywane bezpośrednio przez tę osobę. Nie jest możliwe wykonywanie tego rodzaju czynności przez podmiot inny niż osoba fizyczna, np. przez spółkę. Usługi zarządzania, nawet wówczas, gdy świadczone są przez osoby fizyczne występujące jako autonomiczne podmioty gospodarcze, czyli przedsiębiorców prowadzących zarejestrowaną działalność gospodarczą na własny rachunek w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, nie tracą osobistego charakteru.

Istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot cudzym przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż przychody z tytułu usług świadczonych w ramach zawartej przez Pana umowy o świadczenie usług nie stanowią ani przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani przychodów o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy. W konsekwencji stanowią one dochody z działalności gospodarczej, a planowane powołanie Pana na stanowisko członka zarządu Spółki nie będzie miało wpływu na ich kwalifikację. Usługi o charakterze doradczym i marketingowym świadczone przez Wnioskodawcę w ramach umowy o świadczenie usług, nie będą bowiem wykonywane w związku z pełnioną funkcją członka zarządu. Wobec faktu, iż przedmiotowa umowa została zawarta w 2007 r., a więc przed planowanym powołaniem Pana na członka zarządu Spółki, stwierdzić należy, iż obowiązki wykonywane w ramach umowy nie mają i nie będą miały charakteru obowiązków, do których byłby Pan zobligowany po powołaniu go na członka zarządu. W konsekwencji, dochody z tytułu świadczenia usług doradczych i marketingowych po powołaniu Pana na członka zarządu Spółki nie będą mogły być zakwalifikowane jako te wymienione w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy jednocześnie podkreślić, że zakres usług będących przedmiotem umowy o świadczenie usług w sposób jednoznaczny wskazuje, iż umowa ta nie ma charakteru kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem lub innej podobnej do nich umowy, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotowe usługi mają bowiem charakter stricte doradczy i marketingowy, a w szczególności nie przewidują sprawowania zarządu przedsiębiorstwem. Zauważyć także należy, że z zakresu usług, które wykonuje Pan na rzecz Spółki od 2007 r. na podstawie umowy, nie wynika, aby Spółka planowała powierzyć mu jakiekolwiek czynności kierownicze bądź zarządcze w ramach umowy o świadczenie usług. Jest to bowiem szereg czynności, których istotą są usługi wyłącznie doradcze i marketingowe, które są odrębne oraz niepokrywające się ze świadczonymi na innej podstawie prawnej usługami zarządzania wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji członka zarządu. W ramach zawartej umowy o świadczenie usług, nie jest i nie będzie Panu również zlecane zarządzanie przedsiębiorstwem Spółki, a zatem umowa ta pozbawiona jest podstawowego elementu charakterystycznego dla umów mających za przedmiot usługi zarządzania.

Stanowisko podatnika wyrażające się w stwierdzeniu, że umowy o świadczenie usług doradczych i marketingowych nie można zakwalifikować jako umowy o zarządzanie, znajduje także potwierdzenie w sposobie klasyfikowania usług doradczych w ramach Polskiej Klasyfikacji Działalności, gdzie działalność związana z doradztwem została w sposób wyraźny oddzielona od działalności związanej z zarządzaniem. Okoliczność planowanego powołania Pana na członka zarządu Spółki nie będzie miała wpływu na kwalifikację przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu cywilnoprawnej umowy o świadczenie usług. Czynności zarządzania (kierowania) przedsiębiorstwem świadczyć Pan będzie bowiem w ramach pełnienia funkcji członka zarządu, a nie w ramach zawartej umowy o świadczenie usług. Zwraca Pan uwagę, że stanowisko takie potwierdzają liczne indywidualne interpretacje podatkowe wydawane sprawach przedmiotowo podobnych, w szczególności interpretacja Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 marca 2010 r. (sygn. IPPB1/415-983/09-2/AG), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 września 2008 r. (sygn. IPPB1/415-794/08-2/AŻ), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 listopada 2011 r. (sygn. IPPB1/415-776/11-2/ES). Co prawda wskazane powyżej interpretacje zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie istnieje obowiązek ich stosowania w odniesieniu do innych zaistniałych stanów faktycznych, niemniej jednak należy pamiętać, że ratio legis wprowadzenia instytucji interpretacji przepisów prawa podatkowego do polskiego porządku prawnego było ujednolicenie stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, o czym świadczy treść art. 14a i art. 14b § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 37, poz. 926). Biorąc zatem pod uwagę fakt, że przychody z tytułu usług, które świadczy Pan na rzecz Spółki na podstawie umowy o świadczenie usług doradczych, mogą być na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody te mogą również być opodatkowane przez Pana według art. 30e ustawy 19% podatkiem liniowym. Fakt powołania Pana na członka zarządu Spółki nie będzie miał wpływu na sposób opodatkowania usług doradczych i marketingowych świadczonych w ramach zawartej umowy o świadczenie usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) źródłami przychodów są:


  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 tej ustawy za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą, uważa się działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


W myśl art. 13 pkt 7 i 9 ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:


  • przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
  • przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.


Stosownie do treści przepisu art. 9a ust. 1 wyżej powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. uchylony
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan na rzecz spółki kapitałowej usługi doradztwa oraz usługi marketingowe. W spółce, w niedalekiej przyszłości pełnić Pan będzie funkcję członka zarządu.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż dochody z tytułu usług marketingowych i doradczych, świadczonych w ramach zawartej przez Pana umowy ze spółką kapitałową, nie stanowią ani dochodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani dochodów o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy.

Do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 7 ww. ustawy zalicza się wynagrodzenia otrzymane w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia. W praktyce wynagrodzenie to dość często jest określane jako wynagrodzenie za udział w posiedzeniach organów spółki. Natomiast, do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 9 ww. ustawy należy zaliczyć otrzymane wynagrodzenia z tytułu m. in. umów o zarządzanie, gdyż osoby zarządzające spółką na podstawie takiej umowy nie pobierają wynagrodzenia wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji lecz z tytułu tej umowy.

Taka kwalifikacja przychodów z tytułu umów, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika przede wszystkim z osobistego charakteru usług zarządzania przedsiębiorstwem. Menedżer to osoba zarządzająca przedsiębiorstwem lub jego częścią na podstawie czasowego kontraktu. Czynności zarządcze dotyczą określonej osoby, tym samym mogą być dokonywane bezpośrednio przez tę osobę. Nie jest możliwe wykonywanie tego rodzaju czynności przez podmiot inny niż osoba fizyczna, np. przez spółkę. Usługi zarządzania, nawet wówczas, gdy świadczone są przez osoby fizyczne występujące jako autonomiczne podmioty gospodarcze, czyli przedsiębiorców prowadzących zarejestrowaną działalność gospodarczą na własny rachunek w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, nie tracą osobistego charakteru.

Istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

Usługi marketingowe i doradcze świadczone przez Pana na podstawie zawartej ze spółką umowy, nie są wykonywane w ramach pełnienia funkcji członka zarządu. Jak wskazano we wniosku, do pełnienia tej funkcji będzie Pan powołany w przyszłości, niezależnie od umowy o świadczenie usług. Czynności wynikające z pełnienia funkcji członka zarządu moją polegać na prowadzeniu spraw spółki oraz reprezentowaniu spraw spółki. Na podstawie treści wniosku uprawnionym jest zatem przyjęcie, że zakres usług doradczych i marketingowych jest odmienny od zakresu czynności członka zarządu.

Ponadto, opierając się na opisie świadczonych przez Pana usług, należy uznać, iż usług tych nie można zakwalifikować jako uzyskiwanych w ramach kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze.

Zatem stwierdzić należy, iż usługi doradcze i marketingowe, w zakresie opisanym we wniosku, jeżeli spełnione są przesłanki wynikające z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści powołanych uprzednio uregulowań prawnych wynika również, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania przewidzianego w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozbawieni zostali podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy (spółdzielczego stosunku pracy).

Skoro ze spółką nie łączy Pana (w roku podatkowym) stosunek pracy, w sprawie nie znajdzie zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy pozbawiającym możliwości opodatkowania uzyskiwanych dochodów tzw. podatkiem liniowym.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz przytoczonych przepisów prawnych spełnia Pan warunki do opodatkowania podatkiem liniowym usług doradztwa i usług marketingowych, wykonywanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.


Jeżeli zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej będzie różniło się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości wówczas wydana interpretacja indywidualna nie będzie chroniła Pana.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika